4210 » Bıldırcınkılavuzu » Corncrake » Crex crex Birds of Turkey
4210 » A  
Bıldırcınkılavuzu » Corncrake » Crex crex




Loading...
Monthly graph of recordsMonthly graph of records
Habitats
Biological Information

26-30 cm45-50 cm120-160 gr

CallVideo

Editor information

Bird Species Bıldırcınkılavuzu
Species SupervisorpointerBBK
First entry related to this species11.06.2008 16:25
Last updated by
Last update22.12.2009 08:06
Number of revisions5

The Best Ones

Description
Büyüklüğü 26-30 cm, ağırlığı 120 ila 160 gm olan bıldırcın kılavuzunun uçarken kanat açıklığı 45- 50cm’yi bulur.
Genelde erkek ve dişi birbirine çok benzer, ancak dişinin sırtı biraz daha açık renk, gözlerinin üzerindeki gri kahverengi çizgiler ise erkeğinkine nazaran daha incedir.
Erkek bıldırcın kılavuzunun sırtındaki çizgilerde griye nazaran kahverengi/kızıl daha
hakimdir.
Ancak erkeğin başının iki yanındaki, göğsü ve gaga altındaki tüyler ise dişiden daha açık gridir.
Türkiyede avcılar arasında bıldırcın göçü sırasında rastladıkları bıldırcın kılavuzunun bıldırcın göçünün öncüsü fikri yaygındır, ancak bıldırcın kılavuzu’nun bıldırcınla hiçbir alakası yoktur. Bıldırcın Phasianidae, Bıldırcın kılavuzu ise Rallidae ailesindendir.
Ortak tek yanları aynı mevsimde göc eden iki farklı göç kuşu olmasıdır.

Habitat
Açık çayırlık, az ağaçlı alanları tercih eder.
Kuru ya da rutubetli olması farketmez, ancak bataklık, kayalık ve kumsalları sevmez.

Distribution
Bildircin klavuzu Avrupa ve Orta Asya`da Bati Cin`e kadar olan bolgede urer.
Kisi Sahra`nin guneyinde gecirir.

Diet
Böcek ve larvaları, solucan, küçük kurbağa, bitki yaprakları ve tohumla beslenir.
Beslenmeyi genellikle sabah gün doğarken ya da gün batışı saatlerinde yapar.
Yağmur sonrası ya da yağmur çiselerken beslenmeyi tercih eder.



Biology
Nisan ve Ağustos arasında çiftleşir.
Araştırmalar kılavuz bıldırcınının genellikle çok eşli oldugunu saptamıştır.
Erkek iki ya da daha fazla dişiyle çiftleşir.
Bu mevsimde erkek gece gündüz öter.
Yuva yapmak için ağaç olmayan yerleri tercih eder.
Yuvayı dişi yüksek yabani otların bulunduğu açık alanlarda yapar.
Yuva yapımında kurumuş yaprakları kullanır.
Kuluçka süresi 16 ila 20 gündür.
Yumurta adedi 8 – 12 arasıdır.
Yumurtadan çıkan yavruların renkleri kül rengidir ve gagaları açık pembedir.

Migration
Bıldırcın kılavuzu Batı Avrupa`dan Çin’e kadar göç eder.
Yapılan araştırmalara göre farklı rotaları kullanır.
Fas, Tunus, Cezayir üzerinden Güney Afrikaya veya Yunanistan, Bulgaristan, Türkiye ve Mısır üzerinden Kızıl denizi de geçerek Arabistan yarımadasına ulaşır.
Kışı Zaire’denGüney Afrikaya kadar uzanan bölgelerde geçirir.
Batılı araştırmacılar son yıllarda bıldırcın kılavuzu nüfusunun azaldığını öne sürmektedirler. Özellikle Rusyada çiftçilerin erken mevsimde silaj yapmalari yüzünden son on yılda yüzde
yirmi civarında nüfusun azaldığı yönündedir.
Ayrıca www.iucnredlist.org/search/details.php/5520/all
sitesinde Bıldırcın kılavuzunun dünyanın hangi ülkelerinde
bulunabildiği, hangi ülkelerinde hiç görülmediği listelerine ulaşmak mümkündür.

Population
En son verilere gore Avrupa`da 1.3 ila 2 milyon ureyen cift oldugu tahmin edlmektedir.

Behaviors
Ureme doneminde cogunlukla saklanan bir turdur, sesini duymak gorulmesinden daha olasidir,

Local Names

Local Names information not found

Call
Ötüşü krek krek şeklindedir ve küçük bir alanda sağa sola zıplayarak devamlı öter.
Bıldırcın kılavuzunun bu görüntülerini izlemek icin ibc.hbw.com/ibc/phtml/votacio.phtml?idVideo=1109&Crex_crex
adresine
girebilirsiniz.

Differential Diagnosis

Differential Diagnosis information not found

Resources

Resources information not found

Photos

Corncrake
11.10.2009 14:07
5. Photos


Corncrake
31.10.2011 10:35
7. Photos


Corncrake
27.12.2012 02:37
11. Photos


Corncrake
06.08.2012 00:31
9. Photos


Corncrake
06.10.2008 19:10
3. Photos


Corncrake
28.05.2009 23:50
4. Photos


Corncrake
13.09.2013 21:31
12. Photos


Corncrake
22.01.2014 04:06
15. Photos


Corncrake
17.10.2009 11:31
6. Photos


Corncrake
06.10.2008 10:59
2. Photos


Corncrake
11.05.2007 12:25
1. Photos


Corncrake
07.09.2012 02:08
10. Photos


All Corncrake Photos

Trakus.org
New Species, Documented Species: 434 | Remaining Species: 40
This site has been created by Serhat TİGREL & Serkan KARAOT .
esit.com.tr
trakel.org tramem.org trakus.org doruk.net.tr
© Birds of Turkey: Sponsor ESİT