16490 » Florya » Greenfinch » Carduelis chloris Birds of Turkey
16490 » A  
Florya » Greenfinch » Carduelis chloris




Loading...
Monthly graph of recordsMonthly graph of records
Habitats
Biological Information

15 cm25 - 28 cm25 - 32 gr

CallVideo
Incubation Period12 - 14 day(s)
Number of Eggs3 - 8 unit(s)
Egg Size15x21 mm

Editor information

Bird Species Florya
Species Supervisoroguz43
First entry related to this species03.06.2007 12:38
Last updated byoguz43
Last update16.03.2010 13:04
Number of revisions21

The Best Ones

Aksiyon
28.12.2011 08:36

Beslenme-Av
08.06.2010 09:21

Uçar
02.06.2010 11:50

Sabit
28.01.2014 09:03

Anomali-Alt Tür
08.03.2010 11:47

Description
İri ve yeşil bir ispinozdur; gagası açık pembe, el teleklerinin kenarları, kuyruk sokumu ve kuyruk dış teleklerinin kökü sarıdır. Dişisinde yeşilin yerini grimsi kahverengi alır. Genci çizgilidir, sarı kanat paneli ile ayırt edilir.
Floryaların erkekleri dişilerinden daha iri renkleri daha göz alıcıdır. Dişi ve genç kuşlar daha soluktur ve kahverengi tonlar hakimdir. Gagası kalın ve koni biçimindedir. Ötüşleri de oldukça güzel ve cıvıltılıdır. Erkeğin "kelebek" gösteri uçuşu vardır.

Habitat
Seyrek ormanlar, zeytin ve meyve bahçeleri, yüksek ağaçların bulunduğu bahçeler ve parklarda yaşar, kışın diğer ispinozlarla karışık sürüler oluşturur.

Distribution
Türkiye’de yıl boyu görülür.

Diet
Tohum ve böcek ile beslenir.

Biology
Nisan ayında üreme başlar. Yılda 2-3 kez yumurtlayabilir. 3 ila 8 adet arasında yumurta bırakılır. Kuluçka süresi 12 – 14 gündür. Tüylenme dönemi 13 – 16 gün arasındadır. Ağaçlar veya çalılıklarda yuva yapar.

Migration

Migration information not found

Population
Korunma durumu, bir canlı türünün günümüzde ya da gelecekte varlığını sürdürmeye devam etme olasılığının bir göstergesidir. Bu gösterge, türe ait kalan birey sayısı kadar, zaman içindeki nüfus artış ya da azalışları, başarılı üreme oranları, bilinen tehditler gibi çeşitli etmenler göz önünde bulundurularak belirlenir.
Dünya çapında en çok bilinen korunma durumu listeleme ve derecelendirme sistemi, Dünya Korunma Birliği (The World Conservation Union, IUCN) Kırmızı Liste'sidir
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi ("IUCN Kırmızı Listesi" ve bitki ve hayvan türlerinin dünyadaki en kapsamlı Küresel Koruma durumu envanteridir. IUCN Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.
IUCN Kırmızı Listesi, kesin ölçüt kullanılarak, binlerce tür ve alttürlerin nesillerinin tükenme riskini değerlendirerek oluşturulmaktadır. Bu ölçüt tüm türlerle ve dünyanın her bölgesi ile ilgilidir. Kırmızı Liste ile amaçlanan; koruma meselelerine kamunun ve politikacıların dikkatini çekmek ve bununla birlikte türlerin yok oluşunu azaltmak için uluslararası camiaya yardım etmektir. Güçlü bir bilimsel altyapı ile oluşturulan IUCN Kırmızı Listesi, biyolojik çeşitliliğin durumu ile ilgili en geçerli rehber olarak kabul edilmektedir.

Türün Korunma Durumu:

LC: (least concern): Yaygın bulunan türler

Behaviors

Behaviors information not found

Local Names
Florya-büyük iskete,flurya / Denizli / ( wolfkenan)
Yerel Adları:

İÇEL – Erdemli - “Köylüce” ;
İSTANBUL – “Büyük İskete” ;
RİZE – Çayeli - “Kotala”

Call
Ötüşü birkaç cümlenin karışık tekrarından oluşur. Üreme döneminde bir ağacın tepesinden genizden gelen “cviuuuu” ve “cibicibici” duyulur. Uçuş sesi tok ve kısadır, ketenkuşuna benzer ayrıca kanaryaya benzer bir “tsuiit” sesi vardır.

Differential Diagnosis

Differential Diagnosis information not found

Resources
1) Türkiye ve Avrupa' nın Kuşları, ISBN 9759409828



2) www.garden-birds.co.uk/birds/greenfinch.htm
3) www.kustr.org/index.php?bolum=yoresel

Photos

Greenfinch
28.12.2011 08:36
188. Photos

Greenfinch
28.01.2014 09:03
258. Photos

Greenfinch
01.04.2014 11:44
266. Photos

Greenfinch
08.06.2010 09:21
140. Photos

Greenfinch
15.02.2013 21:33
220. Photos

Greenfinch
20.07.2012 19:09
203. Photos

Greenfinch
02.03.2009 08:55
61. Photos

Greenfinch
26.05.2009 13:52
71. Photos

Greenfinch
24.05.2009 23:23
70. Photos

Greenfinch
07.07.2009 21:40
86. Photos

Greenfinch
31.05.2013 09:03
228. Photos

Greenfinch
01.04.2009 00:03
63. Photos

All Greenfinch Photos

Trakus.org
New Species, Documented Species: 434 | Remaining Species: 40
This site has been created by Serhat TİGREL & Serkan KARAOT .
esit.com.tr
trakel.org tramem.org trakus.org doruk.net.tr
© Birds of Turkey: Sponsor ESİT
Birding Top 500 Counter