15720 » Kuzgun » Raven » Corvus corax Birds of Turkey
15720 » A  
Kuzgun » Raven » Corvus corax




Loading...
Monthly graph of recordsMonthly graph of records
Habitats
Biological Information

60-65 cm110-120 cm1000 gr

CallVideo
Average Lifetime20-40 yıl ( ext year(s)
Incubation Period21 day(s)
Number of Eggs3-6 unit(s)

Editor information

Bird Species Kuzgun
Species SupervisorRaptorman 
First entry related to this species11.07.2007 20:52
Last updated byRaptorman 
Last update27.09.2014 20:32
Number of revisions10

The Best Ones

Flying
09.10.2014 12:14

Description
Kargaların ( Corvus cinsi ) en irisidir , kalın ve güçlü bir gagası vardır , her tarafı siyah çelik mavisi parlaklığındadır , Türkiye alttüründe özellikle gençlerde boyun bölgesinde kahverengi renk oluşur , boyun tüyleri kabarık durur , kuyruk kama şeklindedir , diğer kargalardan uzak mesafeden bu şekilde ayırt edilir , ayrıca arazide uzakta gökyüzünde yanyana 2 nokta görürseniz bunlar büyük olasılıkla kuzgundur .
Kuzgunlar , yaşadıkları Coğrafi bölgelere göre farklı özellikler göstermektedir , bu da Alttür olarak değerlendirilir .
Tüm dünyada 7-8 Alttür vardır , kuzey bölgelerdeki alttürler daha iri ve daha mavimsi parlaklıktadır , güney bölgelerdeki kuzgunlar daha küçük yapıda ve daha kahverengi ( özellikle ense-boyun kısımları ) renk tonunda olurlar .
Yavru ve gençlerin ağız içi kırmızıyken , Erişkinlerde Siyahlaşır .

Habitat
Yüksek yaylalarda , kayalık sahillerde , kayalık ormanlarda , fundalıklarda , hayvancılık yapılan dağlık bölgelerde yaşarlar .

Distribution
Trakya , Marmara , İç Ege , Batı ve orta Toroslarda , Karadeniz bölgesinde yaşarlar .

Diet
Hemen hemen her şey yerler , büyük hayvan leşleri , sakat , hasta yaralı av hayvanları , küçük memeliler , sürüngenler , salyangozlar , kuş yumurta ve yavruları , balık , midye ve sahile vuran diğer canlıları yerler . Kursağı olmadığı için devamlı yiyecek arayışındadır .

Biology
Tüm Dünyaya yayılmış ( Güney Amerika ve Antarctica hariç ) 7-8 alttürleri vardır , Ülkemizde Corvus corax corax ve Corvus corax subcorax ( veya laurencei ) alttürleri vardır.
Kursağı olmadığından devamlı yiyecek arayışı içindedir , gaga üzeri nostril denen burun deliklerini örten sert ve uzun kıllara sahiptir , bir yırtıcı kuş gibi uzun ve sivri pençelidir .

Migration
Kuzgunlar yerleşik kuşlardır göç etmezler , ancak yavrular kışın biraraya toplanıp sürüler oluştururlar , soğumaya bağlı rakımsal yer değişiklikleri görülebilir .

Population
Yerl olarak bazı yerlerde büyük sayılara ulaşabilir , fakat her bölgede bulunmadığından az görülebilen karga türlerinden biridir .

Behaviors
Kuzgunlar birçok kuşbilimci tarfından en zeki kuş kabul edilmektedir , çok çeşitli , sosyal davranışlar gösterirler , hayat boyu tekeşli yaşarlar , doğada birçok basit problemi çözebildikleri görülmüştür , çok tedbirli olmasıyla tanınır .

Kuzgunlar en erken üremeye başlayan kuşlardan biridir , Şubat sonu Mart başı gibi yuvalarına yerleşmiş olurlar .
Yavru yetiştirme ve bakımı her iki ebeveyn tarafından yapılır , yavrular yuvada , haftalar ilerledikçe son derece gürültücüdürler , ancak ebeveynlerin bizim bilemediğimiz bir işaretiyle birden seslerini kesip yuvanın içine yatarak görünmez hale gelirler .

Yavrular uçtuktan sonra bir süre anne baba ile dolaşırlar , Ekim -kasım aylarına doğru diğer yuvalardan ayrılan tüm kuzgun yavrularıyla birlikte büyük bir grup oluştururlar , bu grup kışı hep birlikte geçirir .

Üreyen çift ise ikili olarak kışı birlikte geçirir , Kuzgunlar hayat boyu tekeşli yaşar .

Local Names
dana kaldıran, guzgun, kağra, sakca - Kazım Çapacı

Call
Ses ve ötüş kuzgun yaşamında çok önemlidir , aralarında bir " dil " bile olduğu söylenir , çok değişik sesler çıkarabilirler , ana ötüş kalın ve tok bir sesle " krrrook krrook , prrruk
şeklindedir .

Differential Diagnosis

Differential Diagnosis information not found

Resources
Türkiyenin Av ve Yaban Hayvanları 2 : Kuşlar , Nihat Turan

Photos

Raven
08.07.2014 20:29
73. Photos


Raven
08.08.2014 09:49
76. Photos


Raven
14.09.2014 19:35
80. Photos


Raven
13.09.2014 09:39
79. Photos


Raven
14.08.2013 20:45
63. Photos


Raven
16.03.2010 09:39
42. Photos


Raven
21.11.2014 00:48
82. Photos


Raven
02.12.2009 20:05
41. Photos


Raven
09.07.2014 00:34
74. Photos


Raven
07.08.2012 08:44
57. Photos


outside of Turkey Raven
09.03.2014 12:57


Raven
21.01.2014 19:08
68. Photos


All Raven Photos

Trakus.org
New Species, Documented Species: 435 | Remaining Species: 39
This site has been created by Serhat TİGREL & Serkan KARAOT .
esit.com.tr
trakel.org tramem.org trakus.org doruk.net.tr
© Birds of Turkey: Sponsor ESİT