4290 » Sakarmeke » Common coot » Fulica atra Birds of Turkey
4290 » A  
Sakarmeke » Common coot » Fulica atra




Loading...
Monthly graph of recordsMonthly graph of records
Habitats
Biological Information

36-42 cmNo valueNo value

CallVideo
Average Lifetime18-19 year(s)
Incubation Period21-24 day(s)
Number of Eggs6-9, nadiren 15 unit(s)
Egg Size44-61 x 32-40 mm

Editor information

Bird Species Sakarmeke
Species SupervisorCalamity
First entry related to this species12.06.2007 10:16
Last updated by 
Last update09.02.2010 22:52
Number of revisions13

The Best Ones

Action
04.12.2013 13:51

Description
Bodur, yuvarlak sırtlı, yuvarlak kuyruklu ve grimsi siyah bir su kuşudur.
Sıklıkla yüzeyde dalış yapar ya da yerde otlar; girişkendir.
Erişkinin akıtması (sakarı) ve gagası göz alıcı beyaz renkli, gözü kırmızıdır.
Büyük ayakları, perde yerine büyük loblara sahip parmakları vardır.
En siyah yeri kafası ve boynudur.
Kanatları açıldığı zaman daha açık renk görünür ve firar hattı beyazdır.
Gencinin yüzü ve göğsü beyazdır, diğer yanları gri-kahverengidir, gözü kahverengidir, sakarı
yoktur.

Habitat
Step, Akdeniz ve ılıman kuşakta yaşar ve çoğalırlar.
Bitkisi bol sazlı,kamışlı suları tercih ederler.
Durgun tatlı sular ; göller,baraj gölleri,küçük doğal havuzlar, göletler,lagünler gibi durgun tatlı veya az tuzlu sular,
drenaj kanalları, denizlerde liman, kıyı,boğaz,dere ağzı gibi tuzlu sular,yavaş veya hızlı akan nehirler ve su basarlar yaşam alanlarıdır.
Parklardaki büyük süs havuzlarını da tercih edebilirler.

Distribution
Yurdumuzdaki tüm sazlı,kamışlı sulak alanlarda göl ve göletlerde ,kıyı ve derelerde yaşayan su kuşlarıdır. Dünyada yayılışı ;
Palearktik bölge, Hindistan,Java,Kuzeybatı Yeni Gine ,Avustralya ve Tasmanyadır.

Diet
Omnivordur.
Bitki,tohum ve tane,böcek, larva, solucan ve midye yer.
Ördeklerden çalarak da beslendiği olur.
Sığ sularda dipteki çamura, dalmadan ulaşabilirler.
Dipteki bitkilerle veya dışarıda tarlalarda yayılarak beslenebilirler.
Bütün gövdeleriyle daldıklarında yiyeceklerini suyun yüzeyine çıkararak yerler.

Biology
Yerli, gezici ve göçücü bir kuştur.
Sürücüldür.
Yuvasını saz ve kamıslarla su üzerinde veya bataklıklarda yapar.
Yüzen yuvalar bitki saplarıyla yuvanın Çevresindeki sazlara bağlanır.
Gruplar halinde yuvalanır.
Yavrularının ve kendilerinin üzerine çıkıp dinlenebilmek için buyukce yuzen yuvalar yapar.
1-2 yasında eseysel olgunluga ulasır. 18-19 yıl yasarlar.
Genelde düşük kotlarda üredikleri görülse de ; İsviçrede 1000-1100m.ye kadar uygun su alanı bulduklarında üredikleri belirlenmiştir.
Mart – Eylül ayları arası kuluçka dönemidir.
Yumurtaları 57x38mmdir.
Kuluçka süresi 21-24 gün,uçuş süresi 8 haftadır.
Yavruları hem anne, hem baba besler.
Bir ya da iki yılda bir tüy değiştirirler.Tüy değişimi zamanı pek uçmazlar.

Migration
Ülkemizde yerli kuşlardır.
Kuzey ve doğu avrupada kışın şiddetine göre güneye doğru kayarlar.

Population
-burası için 2007 KOSK sayımlarını bekliyoruz-
Sadece Bafa Gölü'nde benim sayımım 80 bin dolaylarındaydı yanılmıyorsam (capaci)

Behaviors
Uçmadan önce suyun üzerinde bir süre yürüyerek uçuşa başlarlar.
Dalmadan önce tüylerinin arasına hava doldururlar.
Bu şekilde batmalarını önlerler.
Alınlarını su yüzeyine yaklaştırarak kanatlarını geriye ve yukarıya doğru kaldırarak teritorry davranışı sergilerler.
Akşamüstü banyolarında kafalarini suya daldırıp çıkararak geriye atarlar.
18 kez arka arkaya yapabilirler.
Sonra suyun üzerinde yükselerek ayaklarını birbirine üç kez çarpıp silkelenirler.
Bu silkelenme de iki kez olabilir.

Local Names
Sakar meke-meke,büyük saz tavuğu,kara ördek,karakuş / Denizli ( wolfkenan)

Call
Sesi yüksek, çok dik ve metalik bir ‘pit’, genizden gelen bir ‘piyu’ ve boğuk ve kurbağa sesinin andıran bir ‘köv’.

Differential Diagnosis

Differential Diagnosis information not found

Resources
- med.ege.edu.tr/capaci/birds01.htm

- Yasamın Temel Kuralları cilt 111 kısım 11- Prof.dr.Ali Demirsoy

- Birdfeeder Handbook - RSPB

- Turkiyenin kusları -Selim Somçag

- Birds of Britain and Europe-RSPB

- Bird guide –Collins;

- Yaban Hayvanları Bilgisi - Prof.dr.Hasan Çanakcıoglu-Prof.dr.Torul Mol

- Birds of Western Palearktic - cd

Photos

Common coot
08.12.2013 00:31
262. Photos


Common coot
22.11.2010 13:11
148. Photos


Common coot
24.01.2011 21:57
156. Photos


Common coot
18.01.2010 09:12
111. Photos


Common coot
07.11.2009 21:59
99. Photos


Common coot
24.05.2011 01:24
179. Photos


Common coot
25.05.2010 15:27
126. Photos


Common coot
12.01.2013 19:51
228. Photos


Common coot
11.04.2012 00:23
211. Photos


Common coot
15.05.2013 12:37
244. Photos


Common coot
04.05.2010 21:50
124. Photos


Common coot
25.02.2013 11:44
237. Photos


All Common coot Photos

Trakus.org
New Species, Documented Species: 434 | Remaining Species: 40
This site has been created by Serhat TİGREL & Serkan KARAOT .
esit.com.tr
trakel.org tramem.org trakus.org doruk.net.tr
© Birds of Turkey: Sponsor ESİT
Birding Top 500 Counter