9720 » Tepeli toygar » Crested lark » Galerida cristata Birds of Turkey
9720 » A  
Tepeli toygar » Crested lark » Galerida cristata




Loading...
Monthly graph of recordsMonthly graph of records
Habitats
Biological Information

17-19 cm34 cm46 gr

CallVideo
Incubation Period12-13 day(s)
Number of Eggs3-5, bazen 6 unit(s)
Egg Size19-25*15-18 mm

Editor information

Bird Species Tepeli toygar
Species Supervisormeteo
First entry related to this species12.07.2007 09:19
Last updated bymeteo
Last update30.01.2013 11:29
Number of revisions48

The Best Ones

Stationary
29.06.2014 11:50

Description
İri, tıknaz ve büyük kanatlı bir toygardır.
Kalkık sivri ve belirgin bir ibiği vardır (Düz de durabilir).
İbiğin 1-2 tüyü çok belli şekilde sivridir, adeta çizgi oluşturur.
Uzun ve kalın sayılabilecek bir gagası vardır ve üst kenarı kıvrıktır.
Göğsünde ince, koyu renk çizgiler bulunur.
Kanat üstü sadedir.
Firar hattı beyaz değildir, kanat altı pas rengidir (turuncu-kirli sarı).
Kuyruksokumu ve kuyruk ortası açık grimsi, kuyruğunun dış tarafı siyahımsı ve iki yanı ise açık renktir.
Uçuşu yumuşak ve dalgalıdır.
Kısa kanatlı olmasından dolayı kanat çırpışı yumuşak ve kelebek gibi gözükür.
Üst kenarı kıvrık şekilde olan gagaları vardır.

Karışan türler : Tarlakuşu
Tepeli Toygar : Kalkık, sivri, belirgin bir ibiği var. İbiğin 1-2 tüyü çok belli şekilde sivri, çizgi gibi duruyor.
Tarlakuşu : İbiği kısa ve küt, genellikle belli değil.
Tepeli Toygar : Gagası kalın ama uzun, üst ucu kıvrık.
Tarlakuşu : Gagası çok kalın ve sivri.
Tepeli Toygar : Göğüs kısmı ince ve koyu çizgili.
Tarlakuşu : Göğüs kısmı sık çizgili, alt tarafı beyaz.
Kuyruğu daha kısa, kenarında kalın beyaz bandı var.
Arka tırnağı da uzun.

Genci ile Tarlakuşu da karıştırılabiliyor :

Tarlakuşu : Göz arkasına uzanan beyaz kaş-sürme, boğazdan gelen beyaz ile birleşip beyaz br halka oluşturur.
Tepeli Toygar gencinde bu yoktur.
Tarlakuşu : Sırtta düzenli ve belirgin benek sıraları vardır.
Tepeli Toygar gencinde ise sırt çok monoton renklerdedir.
Tarlakuşu : Gerdan ve ğöğüste olması kalabalık benek sıraları vardır.
Tepeli Toygar gencinde, sadece boğaz kısmında çizgisel birkaç sıra vardır.
Tepeli Toygar gencinin kuyruk kenarlarında açık renk bant bulunabilir.
Tepeli Toygar gencinde gözden arkaya uzanan minik beyaz bant vardır.
Tarlakuşu'nda kalın ve çok belirgin kaş var.

Habitat
Daha çok açık, ağaçsız kuru bölgelerde, tarlalarda görülmektedir.
Kendisinin ağaca ya da çalıya konduğu enderdir.
Tarlalarda ve açık arazilerde ürer.
Yuvasını zeminde yapar. İki ya da üç yumurta bırakır.
Kışın yol kenarında en çok görülen kuş türüdür. .
Bizim işyerinin penceresinden bile pıt pıt gezinirken görünüyor.
Yer: Hadımköy civarı :))

Distribution
Tüm Türkiye`de yıl boyu görülebilen yaygın bir ötücüdür.

Diet
Böcekler ve tohumlarla beslenir.

Biology
Ötücü kuşlar takımının, Toygargiller familyasına ait bir kuş türüdür.

Migration
Yılboyu ülkede yerleşik ve üreyen bir kuş olduğu için, göç etmez.

Population

Population information not found

Behaviors
Tek görülebilmekle beraber genelde üç beşli gruplar halinde gezinir.
Yerde, hızlı, koşar bir yürüyüşü vardır.
Havada kanat tutuşu ve çırpışı kendine özgüdür.
Genelde ilk kalkıştan sonra kısa bir uçuşla yakın bir yere konar.
Yol kenarlarında beslenirken, araba yaklaştığında önce yola arkasını döner ve araba yaklaştığında da uzaklaşarak diğer toygarların göstermediği tedbirli davranışı gösterir.

Local Names
Adana (Karataş-Akyatan) Tibili,
Ankara (Şereflikoçhisar) Tibili,
Balıkesir (Edremit) Tepeli,
Burdur (Yeşilova-Güney) Tepeli,
Bursa (İznik-Derbent) Koça çuçulan,
Çanakkale (Gökçeada) Takkalı çavuş,
Edirne Meriç köyleri Tiğtili,
Gaziantep (Karkamış-Gürçay K.) Tito,
İzmir (Bademli-Dikili) Tepelik,
Kastamonu (Sarı Ömer K.-Merkez) Cısbıyık,
Trakya Titili,
Antalya Diggili
Denizli Maneyli ( uozgur )
Denizli maneli, maneyli, tepeli çayır kuşu, tepeli (wolfkenan)
Kıbrıs takkali, surullo
Kazım Çapacı`nın sayfasından :
Tarla kuşu, Kepişken, Mamaylı, Manaylı, Maneli, Maneyli, Mangoy, Pıtbıdık, Tepeli kuş, Tarla bakkalı, Tarlacın, Tolaka, Tongaylı, Tongili, Torakel, Torakvel, Hotozlu serçe, İbili

Call
Bir tünekte, zeminde veya havadayken öter.
Havada kendine has bir ötüşü vardır.
Yerde iken, bir tümseklik üzerinde ötmeyi sever.
Ötüşü hüzünlü, tutuk ve kısa cümlelerden oluşur.
Geveze ve devamlı şikayet eden küçük bir çocuk havası vardır.
Yuvarlamalı bir ``üii-üii-uu` ve flütsü ve ıslıksı bir `tuu-hii` dir.
Üreme ötüşü yerde ya da havada çıkarılır.
Üreme dönemi ötüşü `triiliipüü` ya da `vü-tii-vüü` hecelerinin birkaç tekrarından oluşur.

Differential Diagnosis

Differential Diagnosis information not found

Resources
www.youtube.com/watch?v=NIDLsEcQ3hI&mode=related&search=


Türkiye`nin Kuşları cep kitabı / Yeşil Atlas

Photos

Crested lark
11.01.2014 13:31
367. Photos


Crested lark
12.09.2012 23:52
314. Photos


Crested lark
15.07.2013 11:22
352. Photos


Crested lark
29.01.2011 21:05
218. Photos


Crested lark
28.01.2014 14:28
369. Photos


Crested lark
06.05.2013 22:23
340. Photos


Crested lark
24.12.2012 20:21
324. Photos


Crested lark
27.05.2014 20:30
391. Photos


Crested lark
23.08.2013 01:47
358. Photos


Crested lark
15.05.2012 01:08
299. Photos


outside of Turkey Crested lark
20.08.2010 00:27


Crested lark
29.04.2014 23:22
387. Photos


All Crested lark Photos

Trakus.org
New Species, Documented Species: 434 | Remaining Species: 40
This site has been created by Serhat TİGREL & Serkan KARAOT .
esit.com.tr
trakel.org tramem.org trakus.org doruk.net.tr
© Birds of Turkey: Sponsor ESİT