4440 » Yakalı toy » Macqueen`s Bustard » Chlamydotis macqueenii Türkiye'nin Anonim Kuşları
4440 » A » r
Yakalı toy » Macqueen`s Bustard » Chlamydotis macqueenii
Yükleniyor.
Aylık Kayıt GrafiğiAylık Kayıt Grafiği
Yaşam Alanları
Biyolojik Bilgiler

55-65 cm130-150 cmDeğer girilmemiş

Yumurta Sayısı2-4 adet

Editör bilgileri

Kuş Türü Yakalı toy
Tür Yetkilisirousettus 
Tür Hakkında ilk derleme26.06.2008 19:43
En son güncellemeyi yapanrousettus 
Son güncelleme05.02.2017 00:15
Güncellenme sayısı22

En İyiler

Video
 
Tanımı
Eşeyler birbirine benzemekle birlikte; dişiler biraz daha küçük ve sırtı daha grimsi tondadır.
Pekçok çalışmada kabul gördüğü üzere, Güneydoğu Asyadaki macqueenii geçerli sayılırsa, Türkiyeden bilinen kayıtları Ch. undulata değil, Ch. macqueenii şeklinde olmalıdır. Bu nedenle sitedeki tür adı gözden geçilmelidir (demiştim 4 yıl önce ve yeni listede nihayet gerekli düzeltme yapıldı). Kuzeybatı Afrika'daki Ch. undulata'dan (45-65 cm) azıcık daha büyüktür (55-65 cm).
Ch. macqueeniide uzun tepe tüyleri siyah, kenarları beyazdır. Kur gösterisinde gaganın üzerine kadar uzatılır. Göğüs tüyleri tekdüze bozdur. Boyun yanlarındaki püsküllü tüylerin orta kısmında beyaz bir bant dışında gerisi siyahtır. Sırt tarafı daha pembemsi soluk kahverengi ve koyu çapraz düzendeki bantlar ve okucu benzeri desenler görülür. Kuyrukaltı benekli ve çizgilidir. Ch. undulatada ise sırt tarafı krem rengine çalan kum rengi kahvemsi ve daha çok çapraz bantlıdır. Uzun tepe tüyleri beyazdır ve nispeten kısa kaldığından gösteride gagaya kadar ulaşmaz. Göğsü ve kuyrukaltı beyazdır.

Habitatı
Subtropik ve tropikal tipteki kuru savanlar ve çalılıklar ile çöller, çayırlık ve bozkırlarda yaşar. Özellikle kumlu ve taşlı yarı çöl gibi açık alanları tercih eder.

Yayılışı
Yakalı Toy, türün Latince adından gelmektedir. Chlamy: Yakalı, kürk yakası ve otis: Toy kuşu anlamındadır. İngilizce adı Houbara, Arapça adından alınmıştır.
Dünya dağılımı: Türkiye dışında Azerbaycan; Rusya Federasyonu; Ermenistan; Türkistan (Kazakistan, Moğolistan, Özbekistan, cikistan, Türkmenistan) ve Güney Asya (Afganistan, Pakistan, Hndistan, Bhutan; Nepal; Çin); Ortadoğu (İran, Irak, Suriye, İsrail, Filistin, Ürdün, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Umman ve Yemen), Kuzey Afrika (Mısır; Libya, Cezayir, Tunus, Moritanya, Fas, Kanarya Adaları (İspanya))da doğal dağılım gösterir. Avrupa (Malta, İtalya, Fransa, Portekiz, İsviçre, Hollanda, Belçika, İngiltere, Almanya, Polonya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Danimarka, Finlandiya, İsveç, Litvanya, Ukrayna, Romanya ve Yunanistan), Sudan, Lübnan ve Kıbrıs`ta ise tesadüfi (rastlantı) kayıtları vardır.
Son zamanlarda Güneydoğu Asyadaki populasyonları, önceleri Ch. undulatanın alttürü sayılan Ch. macqueenii adıyla ayrı tür yapılmıştır. Bu durumda Türkiye için Ch. undulata değil, Ch. macqueenii adı kullanılmalıdır. Bu iki tür, Sina Yarımadasında birbirinden ayrılmaktadır. Bunlardan Ch. undulata, Sinadan itibaren Kuzey Afrika ve Kanarya Adalarında dağılım göstermektedir.
Türkiye'den 1-2 kaydı vardır. Bunlar genellikle Kumerloeve'in çalışmalarında geçen, soru işareti de taşıyan kayıtlardır. 1912 kaydından 101 yıl sonra Karapınar (Konya) yakınlarında yaralı olarak bulunan kuşun acemice yapılan tedavisinden sonra verici takılıp salınmasını takiben hala bir veri alınamamış (alındıysa da paylaşılmamış)tır.

Beslenme
Tohumlar ve danelerin yanısıra böcekler gibi omurgasızları ve küçük omurgalıları yiyen omnivor bir türdür.

Biyolojisi
Yere bıraktığı 2-4 yumurta ile kuluçkaya yatar.

Göçü
Kuzey Afrika ve Arabistan Yarımadasındaki populasyonları genelde yerli, kısmen göçücüdür. Orta Asya ve Çin taraflarındakiler ise göçmendir. Hindistan, Pakistan, İran ve kısmen Ortadoğuda büyük sayılarda toplanarak kışı geçirirler.
Türkistan çöllerinde yaklaşık 4000 km mesafeye göç ettikleri ve bu sırada günde ortalama 267 km kat ettikleri tespit edilmiştir.

Popülasyonu
IUCN tarafından VU A2bcd+3bcd olarak kırmızı listeye alınan bu tür, Türkiye`de bölgesel olarak tükenmiş (RE) olarak gösterilmektedir.
Son 20 yıl içerinde türün populasyonlarında önemli azalmalar görülmektedir. Nesli hızla tükenen türlerdendir. Bölge bölge % 25 ile 50 civarında azalmalar vardır. Öyleki 1994te Düşük Risk Altında (LC), 2000'de Tehlike Sınırında (NT), 2004'te Hassas (VU) olarak listelenmiştir. Aşırı avlanma yanısıra Körfez Ülkeleri (özellikle B.A.E.)nde yaygın bir "gelenek" olan doğancılık (falconary) ile aşırı avlanmaları yörede neslinin tükenme derecesine gelmesini sağlamıştır. Bu amaçla (doğancılıkta kullanılmak üzere) suni döllenme yoluyla üretimi giderek yaygınlaşmaktadır.

Davranışları
Yaka tüylerini kabartarak, ilginç bir kur dansı yaparlar.
Düşmanlarına karşı ilginç bir savunma mekanizması vardır: Urdunde yapılan gözlemlere göre; Yakalı Toy, kendisine saldıran yırtıcıların yüz kısmına pisler ve yırtıcı top gibi yere düşer. Dışkının kokusu yakınında durulamayack kadar çok kuvvetli olduğu söylenmektedir (H. Sami, in litt.).

Yerel Adlar

Yerel Adlar bilgisi bulunamadı

Ses-Ötüşü
Çok nadiren öttüğü görülür. Gösteri sırasındaki çağrı sesi, ancak çok kısa mesafeden duyulabilir ve makinalarınkini andıran derinden gelen bir seri çarpma benzeri sesleri işitilir. 12-18 saniye içinde 25-40 kadar nota halinde çıkar.

Ayırıcı Tanı

Ayırıcı Tanı bilgisi bulunamadı

Kaynaklar
IUCN, 2008, Redlist, www.iucnredlist.org/search/details.php/4702/all (erişim tarihi: 26.06.2008, 29.10.2008)
Anonymous, 2008, WIKIPEDIA Free Encyclopedia, en.wikipedia.org/wiki/Houbara_Bustard (erişim tarihi: 26.06.2008).
Judas, J., Combreau, O., Lawrence, M., Saleh, M., Launay, F. and Xingyi, G., 2006, Migration and range use of asian houbara bustard Chlamydotis macqueenii breeding in the gobi desert, china, revealed by satellite tracking, Ibis, 148 (2): 343-351.

Fotoğrafları

TR dışı Yakalı toy
25.03.2013 17:19


TR dışı Yakalı toy
24.02.2013 22:49


Yakalı toy
24.04.2012 20:42


Yakalı toy
25.03.2013 17:04


Tüm Yakalı toy Fotoğrafları