861 » Yılanboyun » African darter » Anhinga rufa Birds of Turkey
861 » A  
yılanboyun » African darter » Anhinga rufa
yılanboyun
Monthly graph of recordsMonthly graph of records
Habitats
Biological Information

80-97 cm115-128 cm1050-1350 gr

Average Lifetime16 year(s)
Number of Eggs3-6 unit(s)

Editor information

Bird Species yılanboyun
Species Supervisor
First entry related to this species08.11.2008 20:30
Last updated bytoshi1
Last update28.10.2013 17:43
Number of revisions10

The Best Ones

Description
Yılanboyun un sınıflandırılması

Sınıf : Aves (Kuşlar)
Takım : Pelecaniformes (Kürekayaklılar)
Aile : Anhingidae (Yılanboyungiller)
Cins : Anhinga
Tür : Anhinga rufa (Yılanboyun)
erkekler beyaz şeritli parlak siyah, dişiler kahverengimsi.
gaga ve gözler sarı
gaga 50mm
Erkekler beyaz şeritli parlak siyah, dişiler kahverengimsi.
gaga ve gözler sarı
gaga 50mm
Diğer balıkla beslenen çoğu kuş gibi, boynu oldukça uzun olmasına rağmen; onu diğer su kuşarından ayıran özelliği tüylerinin yağ içermeyişidir.
Bu yüzden dalma yeteneği çok gelişmemiştir ve uçmak için su kenarında sık sık kanatlarını açarak rüzgar ve güneşin tüylerini kurutmasını bekler.





Habitat
Tropik ve yarı tropik deniz, göller, havuzlar, lagünler, rezervuarlar, yavaş akan nehirler, akarsu ve bataklıklar gibi açık temiz sular,

normal olarak oldukça sığ ve saçaklı ağaçlar,

nehir ve denizin korunaklı girişindeki tuzlu sular üzerinde,

yüzen bitkilerden kaçınarak, sudan çıkan veya suya inen dallara, yüzen kütüklere veya benzer dinlenme yerlerine, sudan çıktığında kanatlarını açıp kurutması,

çok derinlere dalmasa bile, başarılı yüzücü ve dalgıç, diğer zamanlarda genellikle ahşap ve her yere hakim bir noktaya konma veya oldukça yükseklere uçma,

oldukça temkinli olmasına karşın, insan yerleşim birimlerine yakın yapay olarak oluşturulan sularda da yüzebilir.

Distribution
Kuzey Afrika hariç tüm Afrika da, İran ve Irak ta yayılış göstermektedir.
1950 lere kadar yurdumuzda Hatay da bulunan bu kuşumuz, Amik gölünün kurutulmasıyla Türkiye de soyu tükenmiştir.

Diet
Balıklar, yengeçler, kabuklular ve diğer su canlıları ile beslenir.

Biology

Biology information not found

Migration

Migration information not found

Population

Population information not found

Behaviors
Su kenarında sık sık kanatlarını açarak rüzgar ve güneşin tüylerini kurutmasını bekler.

Local Names
Suyun içinde sadece boynu dışarıda kalacak biçimde yüzmesi ile yılankuşu olarak da anılır.

Call

Call information not found

Differential Diagnosis

Differential Diagnosis information not found

Resources
kaynak wikidipedia
www.birdsinsa.com
Ceviri ( ziva )

Photos

outside of Turkey African darter
11.10.2014 17:45


outside of Turkey African darter
26.01.2014 23:46


outside of Turkey African darter
26.08.2007 12:51


African darter
01.04.2014 18:37


African darter
13.09.2014 11:19


All African darter Photos

Trakus.org
www.pratikce.com
New Species, Documented Species: 435 | Remaining Species: 39
This site has been created by Serhat TİGREL & Serkan KARAOT .
esit.com.tr
trakel.org tramem.org trakus.org doruk.net.tr
© Birds of Turkey: Sponsor ESİT