FotoForum
Yükleniyor.
amenevseamenevse
Gaga biçimi, beslenme ve dolayısıyla yaşamını sürdürmede vazgeçilmez bir özellik. Karede de görüldüğü üzere orman tırmaşık kuşu, üstü kambur eğimli gagasını, çam gövdesindeki ağaç kabuklarını kaldırmak ve altlarındaki böcekleri bulmak için çok güzel bir yetenek geliştirmiş. Kuyruk ve ayak desteği kabuğun kaldırılmasında kuşa yardımcı diğer vücut elemanları. Evrim sürecinde hayatta kalma, yeni özelliklerin kazanılmasına bağlı.
Tarih 13.01.2018 13:10
İzlenme Sayısı 124
Çekim Tarihi11.01.2018
Çekim alanı ANKARA
Yapılan Değerlendirmeler
amenevse
amenevse
İngilizler bizde orman tırmaşık çok, ama ağaç tırmaşık çok az (Bizdekinin tersi) niye böyle diye sorup sonra da araştırmasını yapmışlar; Birleşik Krallık daha kıta Avrupa'sından ayrılmadan önce geniş yapraklı ağaçları yokmuş dolayısıyla ağaç tırmaşıkları buna bağlı kalarak az kalmış. Kışın yaprak döken ağaçlık alanlar, ağaç tırmaşıkların Habitat alanı olurken yaprak dökmeyen çam ormanları, orman tırmaşıkların habitatı olmuş. Bunu bize uygularsak; yapraklı ağaçlarımız, çam ormanlarımıza göre herhalde daha fazla, dolayısıyla ağaç tırmaşıklarımız orman tırmaşıklarımıza göre daha fazla olabiliyor demektir. Ege'nin ağaç ormanları, çam ormanlarına göre daha fazla galiba.

13.01.2018 16:01
amenevse
kingfisher
Evrim ve türlerin çeverlerine uyumu enteresan bir konu Adnan Hocam. Tırmaşıkkuşu örneğinde ise ilginç olan, ülkemizde çok ufak farklarla birbirinden ayırdedilebilen iki cinsi olması. Genelde de bir türün olduğu yerde diğeri pek görülemiyor. En azından İzmir çevresinde durum böyle.
Görülebilen veya fark edilmesi çok zor hangi faklar sayesinde, bir Tırmaşıkkuşu cinsi diğerine kıyasla daha bir bölgeye uyam sağlamakta avantajli oluyor acaba? Neden ülkemizde daha çok Bahçe Tırmaşıkkuşu görülebileyor ve Orman Tırmaşıkkuşu birçok bölgemiz için nadirat konumunda. Herhalde ancak uzmanların yanıtlayabileceği bir husus.
Güzel, bir o kadar da ilginç bir konuya dikkat çektiniz Hocam. Selamlar.

13.01.2018 14:00