Forum
Kuş ACİL / KUŞ EVLERİ Türkiye'nin Anonim Kuşları
Kuş ACİL » KUŞ EVLERİ
 19.03.2017 01:07

Haneul

Ben Düzce Üniversitesi’nde Sınıf Öğretmenliği 3. Sınıf öğrencisiyim. Sizlere tamamen kişisel bir meraktan oluşan bir konu hakkında soru sorarak fikir danışmayı istirham ederim.

1- Kuşlar için insanların yaptığı yapay yuva ve korunak olan kuş evlerini kuşlar kullanıyor mu? (Burada demek istediğim kuşlar, bu korunaklara karşı nasıl bir tavır içerisinde oluyorlar? Aa kuş evi deyip direk kendilerine yuva olarak mı görüyorlar yoksa tereddütleri ve çekingen tavırları var mı?)
2- Bu kuş evlerini kullanan kuşlar var ise hangi çeşit kuşlardır? Bu kuşların ülkemizdeki yayılım-dağılış durumu nedir? Düzce gibi coğrafyaya sahip bir şehrin içerisindeki kuşlar yapay kuş evlerini kullanırlar mı?
3- Kuş evleri, kuşlar için gerçek bir ihtiyaç mıdır? Doğada herhangi bir çeşitteki kuşun kendi korunaklı yerleşim yerini belirleyerek kendi korunaklı yuvasını kendisi yapması mı daha doğru olandır yoksa insanların kuşlar için kuş evi benzeri korunakları yapmaları gerekiyor mu?
4- Eğer bazı yerleşim yerleri için kuş evi gerekiyor ise bu yerleşim yerleri nasıl bir düzendedir, nasıl bir yapıdadır? Misalen ağaçların sıkça olduğu bir ormanlık alanda kuş evlerine lüzum var mıdır ya da şehir merkezi olan yerleşim yerlerinde bu tip korunaklara ihtiyaç var mıdır? Eğer var ise nerelere ve ne şekilde düzenlenip konulmalıdır?
5- Kuşlar genel olarak ne çeşit ne tür ağaçlara yuva yaparlar; elma, erik, kiraz, hurma, ceviz, kestane, armut gibi meyve ağaçlarını mı çam, meşe, gürgen, ardıç, ladin, göknar, sedir gibi orman ağaçlarını mı yoksa kavak, söğüt gibi insanların sadece kesim için ihtiyaç duyduğu ağaçlara mı yoksa ne insanın ne de hayvanın girmesi zor olan çalılık, dikenlik, sık dalları olan (pirenler, akasyalar gibi) ağaçlara mı yuva yapmayı tercih ediyorlar?
6- Kuşlar için kuş evi gibi yapay bir korunak yapmak mı yoksa kiraz, elma, ceviz, ıhlamur, hurma gibi ağaçları dikmek mi daha uygun bir davranış olur? (Hem yuva olarak hem de besin olarak)

Yoğun suallerimden ötürü şimdiden affınızı dilerim lâkin bende tecessüs eden hâlime mağlup olmam sebebinden sual ediyorum. Mümkün ise en kısa zaman zarfı içerisinde cevaplarınızı âli merak ile bekliyor olacağım. Her bir sualimin şahsım adına büyük önem arz etmesi nedeni ile nazarınıza saçma gelen suallerimin de yanıt bulmasını ümîd ediyorum.

  Okunma sayısı.:844
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki http:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 19.03.2017 18:40

Cengaver53

Etrafımda yapay kuş yuvaları var kaldığım evin arka bahçesinde çokça bulunuyor.Bundan yola çıkarak kendi görüşlerimi söyleyeyim.
1-Kuşlar boş bırakmıyor kesinlikle doluyorlar ilk etapta çekingen tavır sergileyenler var ama alışıyorlar.
2-Mevsimine göre değişiyor ama genellikle baskın tür olan kuşlardır.Mesela ispinoz,büyük baştankara,dağ bülbülü gibi bunlar her mevsim ülkemizde görülen kuşlardır dağılımları çoktur.Düzceyi iyi bilirim şehrin düz yada yamaç olması şart değil yuvayı keşfettikten sonra kendine uygun bulursa kullanır tabiki de.Fotoğraf çekiyorsanız büyük sazlı göle gidin harika tür barındırıyor.
3-Kuşlar yuvalarını kendi yapması yanında bazen ağır kış şartlarından dolayı barınacak yer bulması açısından kuş yuvaları önem arz eder tabikide.
4-Kuşlar kendi tabiatına uyan herhangi bir ağaca yuva yapabilir bazı kuşlarda vardır ki belli ağaçları tercih ederler mesela çulha kuşu yuvası sarkık olmak durumunda bundan dolayı dalları sarkık olmasından dolayı söğüt ağaçlarını çok sever veya dalları sarkık ağaçları da tercih eder.
6-Her ikisi de yapılabilir özellikle kışın yiyecek açısından tabiki de yemiş olan meyveler daha yerinde olur.Göç mevsiminde sahilde belediye park alanlarında yemiş barındıran çalı bitkiler ve ağaçlar vardır göç türlerinin onları talan ettiğini görebilirsiniz.
 
 19.03.2017 22:10

narbülbülü

merhaba fatma hanım

doğadaki kuşlar insanların yaptıgı yuvalara ihtiyaç duymaz.fakat kuşlara uygun yapılırsa kullanabilrler örneğin yuva girişinin ölçüsü .çok büyük olmamalı guvenlik acısından cok kucukde olmamalı.fakat şehirde ozellikle kumruların yuva sıkıntıları var .ben yasadıgım yerde yaptım 1 yıldır kullanıyorlar.
kuşlar için dikilebilecek ağaçlar .
ateş dikeni dikebilirsiniz hem içinde yuva yapabilirler hem ozellikle kısın kar yagdıgında yiyecek bulamadıklarında meyvelerini yiyorlar .
coban püskülü,acuba, ilex ,altın başak gibi çalı bitkilerini çok severler. özellikle kara tavuklar,bastankaralar,ispinozlar,bülbüller.
büyük ağaçlardan ladin ,göknar,sedir,gibi ibreli ağaçlardan tercih edebilirsiniz .yırtıcı kuşlardan korunmak için bu ağaçlara sığınırlar.
ormanlık yerlerde kuşlar en çok kurumuş ve cürümüş ağaçlara ihtiyaç duyarlar .hem besin hem konaklamak acısından.
şehirlerde kuşlar en cok suya ihtiyaç duyarlar oyuzden her yerde su havuzları ve gölet gibi yerlerin olması cok onemlidir.

aşağıdaki linklerde sizi aytınlatacak kadar bilgi var sanırım .
teşekkürler

 
 19.03.2017 22:11

narbülbülü
https://www.instagram.com/p/BREZA_qjcgJpu9VGVhove7JeuD7M2rrrRzlg0g0/?taken-by=kazimkartalbaba&hl=tr
 
 19.03.2017 22:12

narbülbülühttps://www.instagram.com/p/BQngd1wD-tsbuyvbQKlVZZsW5xugIakk2X3mmM0/?taken-by=kazimkartalbaba&hl=tr

 
 19.03.2017 22:13

narbülbülü

https://www.instagram.com/p/BR0nlcwjQYhZ-LtYBNapuLEBIm5-dlPmvHINbU0/?taken-by=kazimkartalbaba&hl=tr
 
 19.03.2017 22:18

narbülbülü

 
 07.04.2017 19:55

FAKO

Her kusa degisik yuva

https://www.youtube.com/watch?v=yPpkiJr0FL4
 


1
Toplam 7 mesaj