Forum
Site Hakkında / TAKVİM İSTEKLİLERİ SORUNSALI :) Türkiye'nin Anonim Kuşları
Site Hakkında » TAKVİM İSTEKLİLERİ SORUNSALI :)
 07.12.2017 10:19

efem

BEN OLSAM sadece yılbaşında takvim almak için ortaya çıkan 200-300 kişiye beğeni-yorum yapmadan veya fotoğraf yüklemeden takvim göndermezdim en az günlük 5 beğeni zorunluluğu getirirdim :)hiç olmazsa 70-80 kişiyle dönen siteye hareket gelirdi. ..

  Okunma sayısı.:4763
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki http:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 07.12.2017 10:35

cihaner62

Aslan bey katılıyorum. Ayrıca bu konunun altında derinleştirilebilecek bir çok konu da çıkabilir. Bende üyelerin belli bir kriterde katılımcı olmaları gerektiğini düşünüyorum. Detayların Samsunda tartışılmasını önerebilirim.
 
 07.12.2017 14:11

toshi1

Üye sayısı 5205, talep girilen sayı 279, yani yaklaşık üyenin %5'i takvim talep etmiştir. Yani sevgili Aslan'cığım beş beğeni ile bu siteyi ne kadar aktif hale getirebileceğini merak ediyorum. Geriye kalan • siteyi neden kullanmıyor. Bunun incelenmesi gerekiyor. İstersenşiz bunu kampta tartışın Cihaner hocam, sizleri seviyorum.
 
 07.12.2017 14:52

toshi1

Bu arada 2017 yılında en fazla beğeni alan fotoğraf durumu ise;

Mehmetç, Sibibrya kazı 143,
Gedizmen, Saz delicesi, 108,
aliatıcı, Kocabaş, 105,

Yani maksimum kullanıcı sayısı beğen sayılarından gidersek eğer, 80-143 kişi gibi gözüküyor. Tabi siteye giren çıkan, hiçbir şeye müdahil olmayan, şöyel bir bakıp ne yapıyor bunlar diyen üye sayısı daha fazla olabilir.

 
 07.12.2017 17:43

yavuzeryavuz 

Sevgili arkadaşlar Trakus'u beğeni sayıları ile değerlendirmeyiniz. Fotogaleri Trakus'un sadece bir yönü.Sayfa giriş sayılarını merak eden olursa paylaşabiliriz. Saygıyla..
 
 07.12.2017 19:59

ahmetyilmaz

Bizim kullandığımız gibi olmasa da başka amaçlar için (kaynak, vs) çok kullanıldığını duymuştum. aslında sayılar yayınlansa güzel bilgi olurdu.
 
 08.12.2017 08:48

Cengaver53

Site daha çok kaynak site olarak kullanılıyor biz aktif üyeler olarak farklı yönlerini kullanıyoruz.Mevcut üyeler ilk etapta bir hevesle başlıyor sonradan bırakıyorlar yada farklı uğraşlara yöneliyor olabilirler.Çalışma şartları siteye girmeyi geciktirebilir sahaya çıkamayabilirler şahsen yoğun bir şekilde çalışsam siteye bu kadar sık giremem,paylaşım yapamam
 
 08.12.2017 10:36

efem

Alıntı; Sevgili arkadaşlar Trakus'u beğeni sayıları ile değerlendirmeyiniz. Fotogaleri Trakus'un sadece bir yönü.Sayfa giriş sayılarını merak eden olursa paylaşabiliriz. Saygıyla..
yavuz abi yanlış anladın sanırım.sitenin faydasından veya aylık kaç bin kişinin ziyaretinden şüphemiz yok.benim demek istediğim sadece takvim zamanı yada kamp zamanı ortaya çıkan belirli bir kesim var onların sadece bir kaç dakikalarını ayırıp beğeni-yorum yapabileceği idi.günlük toplasan on dakika sürmez.zaten oturup bakıyorlar uzun uzun.o baktıkları fotoğrafların arkasında ki emeği de biliyorlar.on dakika ayırıp beğeni yapsalar çok yorulmazlar diye söyledim.biraz ironi biraz gerçek :)gerçi yönetim bile her zaman beğeni yapmıyor :)
 
 08.12.2017 12:50

hydrbyt

Beğeni ve yorum olayı sitede tamamen farklı Aslan Abi. Flu bir fotoğrafın altına mükemmel kare, nefis kare gibi yorumları çok gördüm, hala görmeye devam ediyorum, flu bir fotoğraf neye göre mükemmel kime göre mükemmel yada nefis çözemedim. ;)
 
 08.12.2017 15:31

MuratC 

Aslan beye 0 katiliyorum. Seneler boyunca Trakusta tek kelime yazi yazmayan, fotograf paylasmayan hatta guzel bir fotografi zahmet edipte bir tiklamayla takdir bile etmeyen kisilerin sene sonu cikipta bende takvim istiyorum demeye vakit ayirmasi banada cok garip geliyor.

Serhat abiyi burada bu takvim isine verdigi emek icin ve butun bu talepleri karsilayacagi icinde ayrica tekrar tebrik ederim. Ama ben sahsen takvim dagitim isini site icin biraz daha fazla gayret eden, paylasimda bulunan uyelerle sinirlandirilmis olmasini tercih ederdim.
 
 08.12.2017 15:50

MuratC 

Sitede bir gariplik var. Yüzde yüz'ü rakkam ve isaretiyle yazdığım nedense 0 çıkıyor :(
 
 08.12.2017 17:03

efem

Alıntı; Aslan beye 0 katiliyorum. Seneler boyunca Trakusta tek kelime yazi yazmayan, fotograf paylasmayan hatta guzel bir fotografi zahmet edipte bir tiklamayla takdir bile etmeyen kisilerin sene sonu cikipta bende takvim istiyorum demeye vakit ayirmasi banada cok garip geliyor.

Serhat abiyi burada bu takvim isine verdigi emek icin ve butun bu talepleri karsilayacagi icinde ayrica tekrar tebrik ederim. Ama ben sahsen takvim dagitim isini site icin biraz daha fazla gayret eden, paylasimda bulunan uyelerle sinirlandirilmis olmasini tercih ederdim.
murat bey tam da demek istediğim buydu.
 
 08.12.2017 17:08

efem

Alıntı; Beğeni ve yorum olayı sitede tamamen farklı Aslan Abi. Flu bir fotoğrafın altına mükemmel kare, nefis kare gibi yorumları çok gördüm, hala görmeye devam ediyorum, flu bir fotoğraf neye göre mükemmel kime göre mükemmel yada nefis çözemedim. ;)
haydar konu o değil :) çok tartışıldı o konu dipsiz kuyu:)
 
 08.12.2017 17:10

efem

Alıntı; Üye sayısı 5205, talep girilen sayı 279, yani yaklaşık üyenin %5'i takvim talep etmiştir. Yani sevgili Aslan'cığım beş beğeni ile bu siteyi ne kadar aktif hale getirebileceğini merak ediyorum. Geriye kalan • siteyi neden kullanmıyor. Bunun incelenmesi gerekiyor. İstersenşiz bunu kampta tartışın Cihaner hocam, sizleri seviyorum.
albayım %5 bile yeter siteye can gelir :)
 
 08.12.2017 17:29

toshi1

Alıntı; albayım %5 bile yeter siteye can gelir :)
Siteye can gelebilmesi için, sitenin sahibinin de sitede daha fazla görünmesi gerekiyor. Sanırım iş yoğunluğundan ilgilenemiyor. Aslan beni attıracaksın, daha fazla yazdırtıp, ceza almama sebebiyet verme. :)
 
 08.12.2017 20:07

furtun 

Alıntı; Site daha çok kaynak site olarak kullanılıyor biz aktif üyeler olarak farklı yönlerini kullanıyoruz.Mevcut üyeler ilk etapta bir hevesle başlıyor sonradan bırakıyorlar yada farklı uğraşlara yöneliyor olabilirler.Çalışma şartları siteye girmeyi geciktirebilir sahaya çıkamayabilirler şahsen yoğun bir şekilde çalışsam siteye bu kadar sık giremem,paylaşım yapamam
1
 
 08.12.2017 20:08

furtun 

Bence sitemizi rutin olarak ziyaret eden veya ara sıra göz gezdiren ancak sizlerin satırlarınızda belirttiğiniz kritelere uymayan üyelerimizin takvim talep etmesi faal üyelerimize bir teşekkürdür, çalışmalarınıza saygıdır, takdirdir.

Şüphesiz, Trakus takvimini değerli kılan faal üyelerimizin katkılarıdır. Desteğiniz için teşekkür ederiz. Ancak bu forumda yaptığınız karşılaştırma bence çok yanlış. Birileri -sizi izliyorum ve takdir ediyorum- diyor ise -eee kardeşim ara sıra 2 beğeni at- demek ne kadar doğru bilemedim.

Ben site ile ilgili konularda yorumlara cevap yazarken genelde -amaç- bölümümüzü paylaşıyorum.

Sitenin amacı ülkemizde doğal ortamda yaşayan kuş türleri hakkında anonim olarak bilgi toplanması, toplanan bilgilerin paylaşılması ve doğa sevgisinin gelişmesine katkı sağlanmasıdır.

Takvim dağıtımının, taleplerinin, katkıların bu amaca uyduğunu düşünüyorum.
 
 09.12.2017 00:04

MuratC 

Alıntı; Bence sitemizi rutin olarak ziyaret eden veya ara sıra göz gezdiren ancak sizlerin satırlarınızda belirttiğiniz kritelere uymayan üyelerimizin takvim talep etmesi faal üyelerimize bir teşekkürdür, çalışmalarınıza saygıdır, takdirdir.

Şüphesiz, Trakus takvimini değerli kılan faal üyelerimizin katkılarıdır. Desteğiniz için teşekkür ederiz. Ancak bu forumda yaptığınız karşılaştırma bence çok yanlış. Birileri -sizi izliyorum ve takdir ediyorum- diyor ise -eee kardeşim ara sıra 2 beğeni at- demek ne kadar doğru bilemedim.

Ben site ile ilgili konularda yorumlara cevap yazarken genelde -amaç- bölümümüzü paylaşıyorum.

Sitenin amacı ülkemizde doğal ortamda yaşayan kuş türleri hakkında anonim olarak bilgi toplanması, toplanan bilgilerin paylaşılması ve doğa sevgisinin gelişmesine katkı sağlanmasıdır.

Takvim dağıtımının, taleplerinin, katkıların bu amaca uyduğunu düşünüyorum.
Omer abi dogru diyorsunda burada bu isin hammaliyesini cekenlerinde bir miktar daha fazla ilgi ve takdir istemeside gayet dogal. Ayrica faal olan uyelerinde olmayanlardan tek beklentisinin begeni olmadigini dusunuyorum.

Bu sitenin 5000den fazla uyesi var ama aktif olan calisan veya faaliyet gosteren sayisi 100u gecmez herhalde. Kabul edelimki bu sayi cok az. Eger sitenin amaci yolunda daha iyi ve verimli sekilde ilerlemesini hedefliyorsak bu sayinin en az on misline cikmasi lazim. Kus gozlemcisi ve fotografcisi diger gelismis ulklerle kiyaslandiginda cok ama cok az. Bizlere dusen gorev bu sayilari artirmak olmali bunuda en azindan sitedeye bir sekilde uye olmus kisileri daha aktif hale getirmeye calisarak baslayabiliriz. Uye sayisi ile aktif olarak faaliyet gosteren uye sayisi arasindaki fark bence gercekten vahim. Tabiki tam katilim gibi bir sey beklemek hayal olur ama ote yandanda sitedeki bilgilere ulasip fotograflara sadece bakmak isteniyorsa uye olmayada gerek yokki zaten.

0 faaliyette bulunupta sene sonu takvim isteyen uyelerimizinde faal olan uyeleri takdir etmek amaci ile boyle bir talepte bulunduklari yorumunu ben biraz fazla iyimser buluyorum. Sitenin asil amaci bu olmasada bu ise onca emek veren bu uyelerinde biraz daha fazla begeni ve yorum beklemesi anormal bir durum degildir ve hakkidirda. 5000 uyeli bir toplulukta TRde ilk defa gorulen bir kusu kaydetmek veya yeni bir tur kazandirmanin hakki 60-70, hadi bilemedin 90-100 begeni yorum olmamalidir. Bu tip fotograflarin izlenme sayisi binleri gecmekte ama nedense insanlar bu emege karsi zahmet edipte iki satir veya bir tusa basmaktan imtina etmektedirler. Buda haliyle bu ise ciddi emek verenlere biraz dokunmaktadir. Her izleyici olanin tabiki bir yorum yapmasini veya begen tusuna basmasini bekleyemeyiz veya zorlayamayiz ama butun sene bakipta sene sonu ortaya cikipbende takvim istiyorum adresimde soyle guncellendi demeye vakit ayirmasi veya sadece bu bolume bir sey yazmasi hak verirsen biraz itici gozukuyor.

Ozetle demek istedigim katilimin ve paylasimin artmasini saglamak olmali amacimiz. Bunun icin ne gibi degisiklikler, ne gibi ozellikler getirebiliriz baska bir platformda tartisabiliriz. Ama bence su takvim talep isini mesela en az 1 yildizi olanlarla yapsaydik bence daha fazla katilim icinde bir tesvik olurdu diye dusunuyorum.
 
 09.12.2017 01:08

shooter 

geleneksel tartışma toplantısı günü gelmiş anlaşılan:)))
 
 09.12.2017 05:54

defleopard

Takvim talep etmemiş biri olarak kendi düşüncemi belirtmek isterim trakuşa hergün girmemdeki en büyük sebep gözlemlere bakmak için.Yapmacık yorumlardan ve puan toplamaya uğraşanlardan sıkıldığım için çoğu zaman galerideki fotoğraflara bakmıyorum bile.
 
 09.12.2017 07:55

mademiral

Alıntı; Bence sitemizi rutin olarak ziyaret eden veya ara sıra göz gezdiren ancak sizlerin satırlarınızda belirttiğiniz kritelere uymayan üyelerimizin takvim talep etmesi faal üyelerimize bir teşekkürdür, çalışmalarınıza saygıdır, takdirdir.

Şüphesiz, Trakus takvimini değerli kılan faal üyelerimizin katkılarıdır. Desteğiniz için teşekkür ederiz. Ancak bu forumda yaptığınız karşılaştırma bence çok yanlış. Birileri -sizi izliyorum ve takdir ediyorum- diyor ise -eee kardeşim ara sıra 2 beğeni at- demek ne kadar doğru bilemedim.

Ben site ile ilgili konularda yorumlara cevap yazarken genelde -amaç- bölümümüzü paylaşıyorum.

Sitenin amacı ülkemizde doğal ortamda yaşayan kuş türleri hakkında anonim olarak bilgi toplanması, toplanan bilgilerin paylaşılması ve doğa sevgisinin gelişmesine katkı sağlanmasıdır.

Takvim dağıtımının, taleplerinin, katkıların bu amaca uyduğunu düşünüyorum.
1
 
 09.12.2017 10:15

efem

Yazacaklarımı düşünürken murat beyin cevabını okudum.walla niye yalan söyleyeyim tamda benim yazacaklarımı yazmış diyeceğim tekraren.öz itibari ile benim de demek istediğim 5000 üyeli sitede 70-80 kişinin beğeni yapması bana hiç doğru gelmiyor.
Üstelik burada bir beğeni bile yapmamaya imtina edenler başka siteler de her şeye cevap yazıyor her şeyi beğeniyorlar.burada bir fotoğrafa iki satır yazmayanlar facebook v.s sitelerde hiç üşenmeden uzun uzun yazıyorlar ayak parmağını bile koysa beğeniyorlar ..demek ki mesele zaman ayıramama meselesi değil.
5000 üyenin 4900 ü sadece bakmak için bile giriyorsa bu işin tek takdir beklentisi para değil beğeni ise bir zahmet birkaç saniye ayırsınlar.benim 6 saat hiç kımıldamadan yattığım acıdan ellerimi hissetmediğim fotoğrafımı çoğu izin almadan bile faydalanıyorsa ne olur iki saniyesini ayırsa ..
yine murat beyin dediği gibi tek yıldız önerisi fena fikir değil gibi geliyor bana.

"Bence sitemizi rutin olarak ziyaret eden veya ara sıra göz gezdiren ancak sizlerin satırlarınızda belirttiğiniz kritelere uymayan üyelerimizin takvim talep etmesi faal üyelerimize bir teşekkürdür, çalışmalarınıza saygıdır, takdirdir." ben bu teşekkürü ve takdiri bir kaç saniyelerini ayırarak görmek isityorum bütün mesele bu ömer abi.çok zor değil inan.bu sitede zaman ayırmayanların bir çoğunu sende görüyorsundur başka sosyal medya sitelerinde her konuya yazacak zaman buluyorlar.

"geleneksel tartışma toplantısı günü gelmiş anlaşılan:)))" hep fotoğraf hep fotoğraf nereye kadar ömer abi.:):)belki bir kaç kişi hak verip sitede faaliyet gösterir:)
bence esas takvim talep edip de beğeni yapmayanlar yorum yazsınlar da fikirlerini öğrenelim.
"Takvim talep etmemiş biri olarak kendi düşüncemi belirtmek isterim trakuşa her gün girmemdeki en büyük sebep gözlemlere bakmak için.Yapmacık yorumlardan ve puan toplamaya uğraşanlardan sıkıldığım için çoğu zaman galerideki fotoğraflara bakmıyorum bile."burak bey şu durumda siz bütün okuduğunuz gözlemlere yorum yazıyor olmalısınız teşekkür için.beğeni yarışında olanlara değil de hakettiğini inandığınız fotoğrafa beğeni yapın o zaman.

ferit abinin dediğine de katılıyorum -yeşillerin-de daha çok faaliyet göstermesi lazım sitede mutlaka....
Ez cümle uzaktan bakıp gidenlerin o keyifle baktıkları fotoğrafa bir kaç saniyelik ayırdıkları zaman tek takdir göstergeleridir.
 
 09.12.2017 13:06

alhn

Aslancım, kuşculuk = fotoğraf hatta iyi fotoğraf diye düşünen 150 kişi var, kuşçu olmak sadece fotoğrafa değer vermek onu beğenmek olarak görmeyen 4850 var. bunu böyle düşündüğümüz zaman olay yerine oturuyor. Bu sitenin misyonu fotoğraf değil diye diye fotoğrafın kuşçuluk için önemsiz birşey olduğuna inandı millet.
 
 09.12.2017 19:10

defleopard

Alıntı; Yazacaklarımı düşünürken murat beyin cevabını okudum.walla niye yalan söyleyeyim tamda benim yazacaklarımı yazmış diyeceğim tekraren.öz itibari ile benim de demek istediğim 5000 üyeli sitede 70-80 kişinin beğeni yapması bana hiç doğru gelmiyor.
Üstelik burada bir beğeni bile yapmamaya imtina edenler başka siteler de her şeye cevap yazıyor her şeyi beğeniyorlar.burada bir fotoğrafa iki satır yazmayanlar facebook v.s sitelerde hiç üşenmeden uzun uzun yazıyorlar ayak parmağını bile koysa beğeniyorlar ..demek ki mesele zaman ayıramama meselesi değil.
5000 üyenin 4900 ü sadece bakmak için bile giriyorsa bu işin tek takdir beklentisi para değil beğeni ise bir zahmet birkaç saniye ayırsınlar.benim 6 saat hiç kımıldamadan yattığım acıdan ellerimi hissetmediğim fotoğrafımı çoğu izin almadan bile faydalanıyorsa ne olur iki saniyesini ayırsa ..
yine murat beyin dediği gibi tek yıldız önerisi fena fikir değil gibi geliyor bana.

"Bence sitemizi rutin olarak ziyaret eden veya ara sıra göz gezdiren ancak sizlerin satırlarınızda belirttiğiniz kritelere uymayan üyelerimizin takvim talep etmesi faal üyelerimize bir teşekkürdür, çalışmalarınıza saygıdır, takdirdir." ben bu teşekkürü ve takdiri bir kaç saniyelerini ayırarak görmek isityorum bütün mesele bu ömer abi.çok zor değil inan.bu sitede zaman ayırmayanların bir çoğunu sende görüyorsundur başka sosyal medya sitelerinde her konuya yazacak zaman buluyorlar.

"geleneksel tartışma toplantısı günü gelmiş anlaşılan:)))" hep fotoğraf hep fotoğraf nereye kadar ömer abi.:):)belki bir kaç kişi hak verip sitede faaliyet gösterir:)
bence esas takvim talep edip de beğeni yapmayanlar yorum yazsınlar da fikirlerini öğrenelim.
"Takvim talep etmemiş biri olarak kendi düşüncemi belirtmek isterim trakuşa her gün girmemdeki en büyük sebep gözlemlere bakmak için.Yapmacık yorumlardan ve puan toplamaya uğraşanlardan sıkıldığım için çoğu zaman galerideki fotoğraflara bakmıyorum bile."burak bey şu durumda siz bütün okuduğunuz gözlemlere yorum yazıyor olmalısınız teşekkür için.beğeni yarışında olanlara değil de hakettiğini inandığınız fotoğrafa beğeni yapın o zaman.

ferit abinin dediğine de katılıyorum -yeşillerin-de daha çok faaliyet göstermesi lazım sitede mutlaka....
Ez cümle uzaktan bakıp gidenlerin o keyifle baktıkları fotoğrafa bir kaç saniyelik ayırdıkları zaman tek takdir göstergeleridir.
Aslan Bey bence yanlış düşünüyorsunuz okuduğum bütün gözlemlere yorum yazmak gibi bi zorunluluğum olduğunu düşünmüyorum ve insanlarında teşekkür toplamak için gözlem yazdığınıda düşünmüyorum en azından ben girdiğim gözlemleri o amaçla yapmıyorum.
 
 09.12.2017 20:09

hkursat

Beğeni ve yorum yapılması verilen emeğin takdir edilmesi adına bencede güzel olur.Fakat bu şekilde siteye katılımda olacak olan artış nihai amaca direkt etki eder mi ? emin olamadım. Amacımız kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılığını geliştirmekse daha etkin öneriler getirmemiz gerikir diye düşünüyorum.Mesela sadece kamplarda buluşmak yerine daha dar ölçekli şehir buluşmaları organize edilebilir.Bazı fotoğraf topluluklarında olduğu gibi sık sık arazi yapılabilir bu şekilde kamplara katılamayan arkadaşlar bu sayede tanışmış olur.Bu konuyu önemsememin sebebi zaman zaman sitede birbirine yorum ve beğeni yapma tartışmasının yeni üyeler tarafından net bir şekilde hissedilmesidir.Bununla birlikte bazı yeni fotoğraf yükleyen üyelerin fotoğraflarına olan ilgisizlik onları da beğeni bekleyenler üyeler kadar rencide etmektedir.Toparlamak gerekirse elbette siteye yıllardır emek veren üyelerin kendisini ev sahibi gibi hissetmesi,belirli üyelerle daha samimi olması hayatın doğal akışıdır ve anlaşılabilir bir durumdur fakat bu durumun sitenin gelişimine negatif etki ettiğini düşünüyorum.Elbette bu beraber arazi yapan insanların kabahati değil :) naçizane önerim sitedeki etkileşimi yukarıya çıkarmadıkça sadece beğeni butonu ve 'harika fotoğraf,emeğinize sağlık' yazarak bir yere varılamayacağıdır.Selamlar.
 
 09.12.2017 22:18

engineergs

Şimdi çok iyi foto koysam bu tartışmaya katılardan kaçı beğenir?Bilmem
 
 09.12.2017 22:19

engineergs

Şimdi baktım hepsi:))
 
 09.12.2017 22:30

defleopard

Alıntı; Beğeni ve yorum yapılması verilen emeğin takdir edilmesi adına bencede güzel olur.Fakat bu şekilde siteye katılımda olacak olan artış nihai amaca direkt etki eder mi ? emin olamadım. Amacımız kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılığını geliştirmekse daha etkin öneriler getirmemiz gerikir diye düşünüyorum.Mesela sadece kamplarda buluşmak yerine daha dar ölçekli şehir buluşmaları organize edilebilir.Bazı fotoğraf topluluklarında olduğu gibi sık sık arazi yapılabilir bu şekilde kamplara katılamayan arkadaşlar bu sayede tanışmış olur.Bu konuyu önemsememin sebebi zaman zaman sitede birbirine yorum ve beğeni yapma tartışmasının yeni üyeler tarafından net bir şekilde hissedilmesidir.Bununla birlikte bazı yeni fotoğraf yükleyen üyelerin fotoğraflarına olan ilgisizlik onları da beğeni bekleyenler üyeler kadar rencide etmektedir.Toparlamak gerekirse elbette siteye yıllardır emek veren üyelerin kendisini ev sahibi gibi hissetmesi,belirli üyelerle daha samimi olması hayatın doğal akışıdır ve anlaşılabilir bir durumdur fakat bu durumun sitenin gelişimine negatif etki ettiğini düşünüyorum.Elbette bu beraber arazi yapan insanların kabahati değil :) naçizane önerim sitedeki etkileşimi yukarıya çıkarmadıkça sadece beğeni butonu ve 'harika fotoğraf,emeğinize sağlık' yazarak bir yere varılamayacağıdır.Selamlar.
1
 
 10.12.2017 11:10

cihaner62

Madem göreceli 4850 kişinin neden aktif olmadığını merak ediyoruz hepsinin mail adresi olduğuna göre anket yaparak beklentileri öğrenelim. Zaten biraz ilgi bir çok kişiyi yuvaya çekecektir.:))
 
 10.12.2017 15:31

hozemiya

Sevgili arkadaşlarım, hobidaşlarım ;)

Sitede 100 civarında arkadaşımızın aktif görünmesinde bir gariplik yok. Başka sosyal paylaşım siteleriyle karşılaştırdığımızda da durumun farklı olmadığını göreceksiniz. Oralarda da beğeni/takipçi oranı %4-5 civarında seyrediyor. Kaldı ki Trakuş bir sosyal paylaşım sitesi de değil ;)

Galeride zaman zaman genel beğeniye uygun olmayan fotoğrafların yayınlandığı da oluyor, haklısınız. Ama o yayınları yapan arkadaşlara da teşekkür borcumuz yok mu? Değil mi ki, kendilerini bu topluluğa ait hissediyor ve ellerinden geldiğince katkı da sağlıyorlar.

Daha fazla beğeni alabilmek için olur olmaz her fotoğrafın altına yorum yazıldığı yönünde eleştiri yapan arkadaşlara da bir sorum olacak; o kardeşlerimiz de olmasa site hepten cansız, ruhsuz, neşesiz bir hale dönmez mi? Takvim etrafında başlayan tartışmanın temelinde tam da bu rahatsızlık duygusu yatmıyor mu?

Kuşkusuz gönül daha fazlasını istiyor. Emeklerimizin yeterince takdir edilmediğini düşünmemiz de normal. Zira, zor, meşakkatli, masrafı çok, ciddi zaman ayırma ve araştırma isteyen bir meşgale bu. En beğenmediğimiz fotoğraflarda bile büyük emekler var. İnşallah zamanla site bugünküyle kıyaslanamayacak kadar canlı ve verimli bir yer olur. Bu da siteye katkı sağlayan aktif üyelerin sitemsiz, şikayetsiz katkılarını artırarak devam ettirmelerine bağlı biraz da. :)

Ahir kelam; üye olup talepte bulunan herkese ayrım yapılmaksızın takvim gönderilmesi prensibini sonuna kadar destekliyorum. Hatta, bana kalsa takvim için üye olma şartı da aramazdım. Takvimin gireceği ev ve işyeri sayısı nispetince bu işe ilgi duyanların sayısı da artacaktır diye düşünüyorum.

Elbette birbirimizin fotoğraflarına daha çok yorum yazalım, daha çok beğenelim, sevelim sevilelim, sevinelim :)

Taze üyeliğimize bakmadan bir ton kelam ettik. Sürç-i lisan eylediysek affola..

Selam ve saygılarımla...

 
 10.12.2017 15:32

Gavurdağlı

Adı Türkiye'nin Anonim Kuşları olan sitede güzel, en güzel fotoğrafların altında kuşlarla ilgili özgün gözlem bilgilerinin (Kopyala yapıştır değil) bulunmasını isteyen geniş bir kitle olabileceği neden düşünülmüyor? Ya da yeni başlayan doğa sevdalılarının sadece "en güzel fotoğrafı ben çekeceğim" girdabına evrilmesinin hazin sonucunu kaçımız görebiliyoruz?
Güzel, en güzel fotoğrafları çekelim ama, fotoğraf sevdası değil, doğa sevdası olsun bunun adı. Lütfen.!!..
Saygılarımla..
 


1 2
Toplam 46 mesaj