Forum
Teknik Ekipman / NETLEME SORUNU Türkiye'nin Anonim Kuşları
Teknik Ekipman » NETLEME SORUNU
 10.12.2017 18:11

ersoymatras

Kullanmış olduğum 7dm2+CANON 400 f 5,6 ekipman, yaklaşık 200 metre mesafe ve sonrasına AF netleme problemi yaşıyor..Sorun ne olabilir acaba?

  Okunma sayısı.:615
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki http:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 10.12.2017 22:53

MuratC 

Makina ve lensi ele almadan bu soruna bu kadar bilgi ile cevap verebilmek cok zor acikcasi.

En genelinden buna su faktorler sebeb olabilir.
1- Kullanici hatasi
2- Makina ve/veya lens arizasi
3- Atmosferik Kosullar

Bu 3 faktoru eleyerek ilerlemek lazim. Oncelikle kullanici hatasini elimine etmek icin makinayi saglam bir tripod baglayarak guzel bir havada, kontrasti bol bir objeyi 5-6mt de en genis diyaframda kablolu veya telsiz deklansor kullanarak (yoksa timer ile) 5-6 kere cekim yapip, bunlarin RAW dosyalarini en az 100% buyutmeyle inceleyin. Eger sonuclar keskinse mesafeyi biraz daha artirarak deneyin. Hala sonuclar tatmin ediciyse, sorun kullanma hatasi diyebiliriz.

Yok eger cekimlerde bir netsizlik goruyorsaniz (ozelliklede netlik cogunlukla arkada veya onde kaliyorsa), o zaman makina veya lensede bir sorun vardir. Buyuk bir ihtimal ile Lensin makinaya kalibre edilmesi gerekecektir. Bunu makina ustunden yapmak mumkun ancak buradan bu islemi detayli anlatmak cok uzun surecektir. Internette ve makinanin kullanim kitapciginda bu konu detayli anlatiliyor. Eger tutarsiz bir netsizlik soz konusuysa oo zaman her iki parcayida servise goturmek gerekecektir.

Yakin cekimlerde problem yoksa ve netsizlik sadece cok uzak mesafelerde yasaniyorsa problem atmosferik kosullardan kaynaklaniyor olabilir. Sicak, nemli ve ruzgarsiz havalarda bu sorun 10mt sonraki cekimlerde bile kendini gosterirki bu tip durumlarda yapacak hic bir sey yoktur. Ya objeye cok yanasacaksiniz yada sabahlari cok erken cekim yapacaksiniz. Yok eger serin ve nemsiz bir havada bu sorunu ysaiyorsaniz ve makinanizda yakin cekimlerde net cekiyorsa o zaman problemi cekim tekniklerinizde aramak gerekecektir.

Umarim bir miktarda olsa yardimci olabilmisimdir

Selamlar
 
 10.12.2017 23:37

mademiral

Ersoy Bey merhaba. Bu ekipmanı ben de kullanıyorum. Her 2 ekipmanı da sıfır almama karşın başlangıçta bir odaklama sorunu yaşadığımı farkettim. Oysa cihazlara ait kullanım klavuzlarında bu ayarların üretim aşamasında fabrikada yapıldığı yazıyordu. Ben yine de bir "mikroadjustment ayarı" kontrolü yaptırdım ve odak noktasının kaymış olduğunu gördüm. Bu ayarı yaptırdıktan sonra sorun çözüldü. Söz konusu ayarı sanırım İstanbul'da yapan yerler vardır. Ben üniversitemizdeki İletişim Fakültesinin stüdyolarında yaptırdım. Temelde çok zor bir ayar değil ve tamamen lensle ilgili. Yani kullandığınız her lens için ayrı ayrı yapılması gerekiyor. Öte yandan; eğer çekimlerinizi bean bag kullanarak yapıyorsanız çekim esnasında sağa-sola doğru yaptığınız hareketleriniz cihaz üzerindeki odaklamayı sağlayan halkayı döndürüyor da olabilir. Ya buna dikkat edin yada bu halkayı basitçe bir bant kullanarak sabitleyin. Tabii bu durumda manuel ayar seçeneğini iptal etmiş olacaksınız. Kolay gelsin.
 
 11.12.2017 09:26

ersoymatras

Murat bey Mehmet Ali bey;vermiş olduğunuz tavsiyeler ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
 


1
Toplam 3 mesaj