Forum
Teknik Ekipman / 5D Mark IV pozlama konusu Türkiye'nin Anonim Kuşları
Teknik Ekipman » 5D Mark IV pozlama konusu
 19.02.2018 04:29

Amatör

Merhabalar,

Yeni almış olduğum 5D Mark IV 1-2 stop az pozluyor gibi. Görüntüler pozlama telafisi 0 dayken karanlık çıkıyor. Benzeri bir problemle karşılaşan veya bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımını rica ediyorum. Yoksa makine ayarları ile mi ilgili ? Görüntüler hem makine hem bilgisayar ekranında karanlık görünüyor. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  Okunma sayısı.:781
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki http:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 19.02.2018 08:42

vogel

Noktasal, kısmi, merkez ağırlıklı, değerlendirmeli ölçümlerden hangisi ile pozlama yapıyorsunuz? Bunların hepsi pozlama değerlerini etkiler.
 
 19.02.2018 09:59

zaferK 

Ulusoy bey merhaba...yeni makineniz hayırlı olsun ,mükemmel bir ürün...
Az veya çok pozlama sorununa etki eden birçok faktör var.Kuş fotoğrafçıları için en sık rastladığımız nedenlerden birisi Ümit beyin de yazdığı gibi ;pozlamayı hangi ölçümle kullandığınız...
Diğer bir başka faktör de fon...
Fonda su (ırmak ,deniz ,göl v.s. ) veya yeşillik (çimen ,orman ,yeşil çayır-tarla v.s. ) varsa fotoğraf parlak çıkar ,ışık patlaması görülme ihtimali artar...pozlamayı 1-2 stop azaltmakta yarar var.
Fonda gökyüzü varsa (özellikle uçar çekimlerinde ) ,fotoğraf koyu-karanlık çıkar...pozlamayı 1-2 stop artırmakta yarar var...
Noktasal ölçümü seçip tekrar deneyerek olumlu sonuç alabilirsiniz...selamlar...
 
 20.02.2018 00:36

Amatör

Zafer bey ve Ümit bey çok teşekkür ederim. Daha çok noktasal ölçüm kullanıyorum ama değerlendirmeli kullandığım da oldu. Aslında internette genel bir araştırma yaptım. Zafer beyin de değindiği gibi birçok faktöre bağlı olduğu yazıyor. En çok da sizlerin değindiği gibi pozlama türü ve fon konusuna değiniyor. Malum mevsim kış. Doğru düzgün güneş de yüzünü göstermedi. Işık koşulları kötüydü. Bunun da etkisi var mı acaba bilemiyorum ama 7D Mark II de sanki fotoğraflar bu kadar koyu-karanlık değildi. Aynı kareleri Oğuz hoca (mindo) da çekiyor ama makine ekranında onunkiler çok daha berrak-aydınlık görünüyor. O nikon d750 kullanıyor. Tabi markalar farklı. Ancak ayarlar yaklaşık aynı. Ama belirgin bir fark var. Bir de tabi bilgisayar ekranında karşılaştırmak gerekiyor. Ben acaba makine de mi bir problem var yoksa bu olağan bir durum mudur diye danışmak istedim. Tekrar teşekkür ediyorum.
 
 07.03.2018 14:01

magari

Ekran ışığı kısık olmasın makinenin
 


1
Toplam 4 mesaj