Site Hakkında;

Türkiye´nin Kuşları / Yukarı
Türkiye´nin doğasında gözlenen tüm kuşların bulunduğu, görsel olarak türleri karşılaştırılarak tanıma yardımcı olacak bölümdür. Bu bölümde her türün detaylı bilgi sayfasına gidiş imkânı vardır. Arama (Türkçe, İngilizce, Latince) alfabetik isimle veya görsel olarak yapılabilmektedir. Türü kolay bulmak için benzer türlerden oluşturulan aileler içinde arama yapmak mümkündür. Sağ üst köşede bulunan `Tam Listeye´ tıklayarak, Türkiye tür listesi görülebilir. Excel olarak indirilebilir.
Forum / Yukarı
Site üyelerinin bildiri, sorun çözümü ve haberleşme alanı olarak tasarlanan forum da Duyurular-Etkinlikler, Site Hakkında, Teknik Ekipman, Pazar Yeri, ve Kuş acil olmak üzere iki(5) ana başlık bulunmaktadır.Her site üyesi forumda konu açabilmekte ve herhangi bir konuya yorum beyan edebilmektedir. Siteye üye olmayan ziyaretçiler sadece izleyici olabilirler foruma katılamazlar.
Forum sayfasında son konu, açılış tarihi, toplam mesaj gibi istatistikî bilgiler bulunmaktadır.
Forum kontrolü yönetim tarafından yetkili üyeler tarafından yapılmaktadır.
Yönetim gerek gördüğü takdirde forum konusunu kilitleyebilmektedir (yoruma kapatma ve silme). Forum sayfasında forum konularına bütünleşmiş bir arama motoru bulunmaktadır. Forum mesajları arasında anahtar kelimeye göre arama yapmaktadır. Foruma açılan her konuya gelen mesajlar hakkında konuyu açan kullanıcıya bilgi maili site tarafından otomatik olarak gönderilmektedir.
Foruma yazılan her mesaj ana sayfada iz bırakmaktadır. Konu başlıkları ana sayfada yıldız ile belirtilir.
Forum açamak için Forum sayfasnın sol üstünde bulunan Yeni Konu Aç yazısına tıklayınız.
Foto Galeri / Yukarı

Fotogaleri siteye üyeler tarafından yüklenen iyi kalitede tür fotoğraflarının izlendiği bölümdür. FotoGaleriye eklenen fotoğraflar ve metinsel içerikleri yönetim ve fotoğraf denetleme komitesi tarafından takip edilmektedir. Bölüm kuralları yükleme sayfasında yazılır. Kurallara aykırı şekilde ve amaç dışı yüklenen fotoğraflar silinir, fotoğraf sahibi uyarılır gerekirse siteyle erişimi engellenir. Fotoğraf yükleme kuralları iyi okunmalıdır.


Her gün gelen fotoğraflardan 4 adedi Günün Fotoğrafı olarak seçilir. Mekanizması aşağıdaki paragrafta anlatılmıştır.
Bu bölümde fotoğraflar standart olarak geliş şırasına göre bir sayfada 24 fotoğraf olmak üzere listelenir. Sayfada bulunan filtreleme araçlarını kullanarak´ ´türe´´, ´´yüklenme zamanına´´ , ´´kalite ve izlenme sayısına´´, ''Kategorisine'' , ´´izlendiği il´´ kıstaslarına göre süzme işlemi yapılabilir. ´´ ? ´´ işaretli fotoğraflar yükleyen üye tarafından tanımlanamayan türü ifade eder.. Yüklenen her fotoğraf tür tanım komitemiz tarafından tanımlanarak tür sayfalarına aktarılmaktadır. Tür tanım komitesi site üyelerinden oluşur, yönetim tarafından belirlenir. Tanım unsurlarını taşımayan fotoğraflar tanımsız kalır. FotoGaleriye eklenen fotoğraflara yapılan yorumlar fotoğrafı ekleyen kullanıcıya site tarafından otomatik olarak mail ile gönderilmektedir.

Her üye 4 günde bir serbest fotoğraf yükleyebilir, HD ve 4K formatında yüklemeler ancak belirli üye yıldız puanına ulaşan üyeler tarafından yapılabilir.


Fotoğraf yüklemek için , ana sayfa sağ üstte ,üye isminiz yanındaki Turuncu butona, ardından çıkacak listeden Foto Galeri Girişi ne basınız.
Serbest fotoğraf en az 850 pikselden en fazla 1500 piksel x 1000 piksele kadar 4 günde bir fotoğraf olarak yüklenebilir. Dosya 500 Kb yi geçemez.
HD fotoğraf sadece 1920 piksel x 1080 piksel olarak 15 günde bir yüklenebilir. 1Mb yi geçemez.
Bu sadece bir yıldız almış üyeler için geçerlidir.
2 yıldızlı üyeler 10 günde bir HD,
3 yıldızlı üyeler 7 günde bir HD, yükleyebilir.
4 yıldızlı ve üstü üyeler 4 günde bir HD yükleme hakkına sahiptir.
4K Fotoğraf sadece 3840 piksel x 2160 piksel olarak 30 günde bir yüklenebilir. Bu sadece iki yıldız almış üyeler için geçerlidir. 4Mb yi geçemez.
Yükleme izinleri üç ayrı fotoğraf formatı için ayrı ayrı çalışır.
Foto Forum / Yukarı
Fotoforum siteye üyeler tarafından yüklenen amacımız doğrultusunda her türlü fotoğraflarının yüklendiği bölümdür. Foto Forum daha az detaycı, eğitim ve öğrenmeye yöneliktir. Foto Foruma eklenen fotoğraflar ve metinsel içerikleri yönetim ve fotoğraf denetleme komitesi tarafından takip edilmektedir. Kurallara aykırı ve amaç dışı yüklenen fotoğraflar silinir, fotoğraf sahibi uyarılır gerekirse siteyle erişimi engellenir.

Foto Forum da fotoğraflar standart olarak yazılan mesaj tarihine göre sıralanırlar, eklenen ilk fotoğraf a güncel zamanda yorum gelmesi onu ilk fotoğraf yapabilir. Ayrıca geliş sırasına göre listeme seçeneği de vardır. Bir sayfada 24 fotoğraf olarak listelenir.

FotoForuma eklenen fotoğraflara yapılan metinsel değerlendirmeler fotoğrafı ekleyen kullanıcıya site tarafından mail ile otomatik olarak gönderilmektedir. Ana sayfada, sağ alt bölümde izleme bölmesi bulunur.
Bu bölüme fotoğraf yüklemek için sağ üstte bulunan Fotoğraf Ekle tuşuna basınız.

Kuş Forum / Yukarı
Üyelerin topladıkları, bir türe ait bilgilerin, kuş tür sayfalarına aktarılması için kullanılan alandır. Kuş Forumda her tür için bir forum açılmıştır, Türe ait konu başlığı tür yetkilisi üye ye aittir, tür yetkilisi türün başlığı altında bilgi toplanmasını organize eder, üyelerden gelen yeni bilgileri bu alandan toplayarak, türün detaylı bilgi sayfasında derler.
Kuş Forum sayfasında alfabetik indeks ve tür adına göre arama motoru mevcuttur. Ayrıca eklenme sırasına göre gelen liste Tür Adı linkini kullanarak tür adına göre sıralanabilir.
Tanım Bekleyenler / Yukarı
Bu bölümde henüz tanımı yapılamamış veya artık tanımı yapılanamayacak fotoğraflar sıralanır. Tanım mekanizmasının çalışması: Tanım yapmak için üye tamım Yetkisine sahip olmalıdır. Tanım için yetkili üyeler fotoğraf altında görüşlerini yazabilirler, tartışabilirler. Bu yazışmalar sadece fotoğrafı yükleyen ve tanım heyetince görülebilir.
Gelen fotoğraflar Son Bir Ayın Tanım Bekleyenleri klasöründe birikir,
Fotoğraf tanıma uygun değil ise, 2 oy ile Tanıma Uygun Değil klasörüne atılır. Bu klasörden geri çıkış bir tanımcının Tekrar Tanımlanmalı düğmesine basması ile gerçekleşebilir.
Gelen fotoğraf 2 üye tarafından aynı tür olarak işaretlenir ise Türün Sayfasına gider. İki üyenin ayrı türü işaretlemesi halinde, fark iki olana kadar tanımlama devam edilir.Fotoğraf geldikten itibaren bir ay geçmiş ve hala tanım yapılamamış ise fotoğraf otomatik olarak Tanımsızlar klasörüne gider. Bu klasörden de çıkmak, Tekrar Tanımlanmalı düğmesi ile gerçekleşebilir.
Bu bölümü görmek için , ana sayfa sağ üstte ,üye isminiz yanındaki Turuncu butona, ardından çıkacak listeden Tanım Bekleyenlere basınız.
Gözlemler / Yukarı
Üyelerinin doğal ortam da yaptıkları gözlem kayıtlarını paylaştıkları bölümdür. Bu bölümde üye gözlemlediği türleri ve belirlediği adetlerini kayıtlara geçirir, önceden belirlenmiş alanlar uygun ise haritadan mekânı seçer değil ise alan tarifi yapar. Her gözleme iki adet serbest ve bir adet alan fotoğrafı eklenebilir. Gözlem girişi için gerekli kurallar gözlem giriş sayfasındadır. Gözlemlere yorum yapılabilir, yorum gözlem sahibine site tarafından mail ile otomatik olarak bildirilir. Bu alanda biriken bilgilerin alınabilmesi için sayfa solunda bulunan arama motoru ile; tür, il ve zaman aralığında tüm kayıtlar içinden filtreleme yapılabilir.Gözlem girişi için;
1-Ana sayafa ,sağ üstte ,üye isminiz yanındaki Turuncu butona, ardından çıkacak listeden Gözlem Girişi ne basınız.
2-Cep gözlem uygulamasını indirip, cep telefonu kulanabilirsiniz.
Cep Gözlemi / Yukarı
Arazide cep telefonları ile gözlem girişi yapmak için geliştirilmiş bir uygulamadır, toplanan veriler Gözlem klasörümüze işlenir. Sitede gözlem listesinde , cep gözlemleriniz, yanında ufak bir telefon sembolü ile ayırt edilebilir.
Cep gözlemi telefonunuza ana sayfa altında bulunan linklerden Appstore veya Googleplay den yüklenebilir.
Tür Galeri / Yukarı
Üyelerin tür sayılarını arttırmak amacı ile fotoğraf kalitesi daha düşük fotoğrafların yer aldığı bir alandır. Üye başına günde 4 fotoğraf eklenebilir. Foto Galeri kuralları geçerlidir. İşlevi aynıdır.
Fotoğraf yüklemek için , ana sayfa sağ üstte ,üye isminiz yanındaki Turuncu butona, ardından çıkacak listeden Tür Galeri Girişi ne basınız.
Foto Forum / Yukarı
Fotoforum siteye üyeler tarafından yüklenen amacımız doğrultusunda her türlü fotoğraflarının yüklendiği bölümdür. Foto Forum daha az detaycı, eğitim ve öğrenmeye yöneliktir. Foto Foruma eklenen fotoğraflar ve metinsel içerikleri yönetim ve fotoğraf denetleme komitesi tarafından takip edilmektedir. Kurallara aykırı ve amaç dışı yüklenen fotoğraflar silinir, fotoğraf sahibi uyarılır gerekirse siteyle erişimi engellenir.
Foto Forum da fotoğraflar standart olarak yazılan mesaj tarihine göre sıralanırlar, eklenen ilk fotoğraf a güncel zamanda yorum gelmesi onu ilk fotoğraf yapabilir. Ayrıca geliş sırasına göre listeme seçeneği de vardır. Bir sayfada 24 fotoğraf olarak listelenir.
FotoForuma eklenen fotoğraflara yapılan metinsel değerlendirmeler fotoğrafı ekleyen kullanıcıya site tarafından mail ile otomatik olarak gönderilmektedir. Ana sayfada, sağ alt bölümde izleme bölmesi bulunur.
Haberler / Yukarı
Trakus.org sitesini ana sayfasında 4.5 saniyede bir dönen güncel haberlerler sol baş köşededir. Veri girişi Yönetim Haber Gurubu tarafından yapılmaktadır. Geçmiş haberlere tarih sırasına göre erişilebilmektedir. Her üye burada yayınlanmasını istediği, amacımıza hizmet eden haberi en fazla 3 fotoğraf ile haber@trakus.org adresine gönderebilir, yönetim gönderilen haberi yayınlayıp yayınlamama hakkına sahiptir. Fotoğrafların 900X600 pixel jpğ. formatında olmaları gerekir.
Yayınlar / Yukarı
Sitenin amaçları ile örtüşen, bilimsel, genel, türe özel, doğa ile alakalı, eğitici, öğretici veya bilinçlendirici bilgilerin doküman bütünlüğünde belli kurallar çerçevesinde paylaşıldığı alandır. Doküman yükleme hakkı her üyeye verilmiştir ve hafta bir ile sınırlandırılmıştır. Yüklenen dokümanlar yönetim yetkili organları tarafından kontrol edilmektedir, gerekli görüldüğün zaman doküman silinebilir, yükleyen kullanıcı uyarılabilir veya siteyle bağlantısı kesilebilir. Doküman yüklenirken doküman içeriği ile alakalı başlık, kısa bir bilgi içeren açıklama ile birlikte yüklenir. Doküman ön bilgilerin de arama yaparak istenilen dokümana kolay erişimi sağlayan bir arama motoru mevcuttur. Doküman girişi Yayınlar sayfasında sol üstte bulanan Yeni Doküman Yükle yazısına tıklatınız.
Benim sayfam / Yukarı
Üyenin Kişisel alanıdır, üye yıldız durumu , temel kişisel bilgiler, belgelediği tür isimleri, sayısı ve yüklediği fotoğraflar buradan izlenebilir. Üye olmayanlar bu bölüme giremez, Bir üye diğer üyenin tel, mail, adres bilgilerini göremez.
Giriş için ana sayfa sağ üstte isminizin yanındaki turuncu noktaya basınız, çıkacak alandan Benim Sayfamı seçiniz. Şifre Değiştirme de bu alandan yapılır.
Sergi / Yukarı
Her ayın en iyi 10 fotoğrafının sergilendiği alandır. Oluşturulan yazılım ve vasıtasıyla değerlendirme yapılmış fotoğraflar arasında yüksek değerlendirme notu almış, üyeler tarafından beğenilmiş fotoğraflar seçilerek aylık arşiv kaydı için 60 fotoğraf belirlenerek arşiv seçimini yapacak site yöneticisine sunulur. Yönetici bu fotoğraflar arasından aynı üye için birden fazla olmamak kaydı ile10 tanesini ilgili ay için arşiv kayıtlarına aktarır. Arşive aktarılan fotoğraflar silinemez fotoğraf sahibi silmeyi denediği zaman arşive alındığı için silinemez uyarısını alır. Sergi izleme sayfasın da geçmiş ay ve yıl sergileri de izlenilebilir. Sayfada bulunan ay ve yıl seçenekleri ile geçmiş sergiler görüntülenebilir.
Linkler / Yukarı
Kuş türleri, doğal yaşam, üyelerin kişisel web siteleri gibi sitenin varoluş amacına uyan sitelere linkler bulunur.
Ayrıca sitesinden Trakus.org'a link vermek isteyen site sahiplerinin kullanabileceği farklı zeminlere uygun 2 imaj ve html kodları bu kısımda mevcuttur.
Üyeler / Yukarı
Üye listesinin toplandığı bölümdür. Arama motoru kullanarak üyelerin kişisel sayfalarına erişilebilir, siteye üye olmayanlar detay sayfalarında tüm bilgileri göremezler. İsme veya takma isme göre arama yapılabilir.
İletişim / Yukarı
Site üyelerinin veya üye olmayan ziyaretçilerin site yönetimi ile iletişim kurabilmesi içindir. Şikâyet, Hata Bildirimi, Görüş ve Öneriler, Üyelik Aktivasyon, Yardım ve Reklam konu başlıkları ile ilgili olarak yönetim ile iletişime geçilebilmektedir. Aynı zamanda her hangi bir soruna çözüm için trakus@trakus.org mail adresi üzerinden yardım talep edilebilir.
Yeni Üyellik / Yukarı
Sitenin amacı ´´Sitenin amacı ülkemizde doğal ortamda yaşayan kuş türleri hakkında anonim olarak bilgi toplamak ve bu bilgilerin paylaşılmasıdır. ´´ Trakus.org her yaştan kullanıcıya hitap eden sosyal bir sitedir. Sitenin amaçlarına ve etik kurallara uyabilecek, daha iyiye gitmek için çaba sarf edebilecek, kendini doğaya ve kuşlara adamış insanlar potansiyel üyelerimizdir.
Trakus.org a üye olabilmek için üyelik formu tam olarak doldurulmalıdır. Üye adayından, kayıt sonunda, kendisini tanıtan kısa bir yazıyı İletişim kanalından Üyelik Aktivasyon konu başlığını seçerek göndermesi istenir. Eğer üye gerekli tanıtıcı yazıyı göndermese üyeliği aktif edilmez. Yeterli ve makul bir tanıtım yazısı gönderdikten sonra tekrar üyelik değerlendirilir ve uygun görülürse üyeliği aktif edilir, durumdan üye mail yoluyla haberdar edilir
Başlangıç seviyesi için üyenin hakları sınırlıdır fotoğraf ekleyebilir, yorum yapabilir, doküman ekleyebilir, forum açabilir, foruma katılabilir. Üye talep ederse boşta bulunan türler için tür yetkilisi olabilir, tür bilgilerini derleyebilir.
Site kuralları üye müracaat bölümünde okunması zorunlu bir alandır. Üye müracaat sırasında site kurallarına uymayı baştan kabul eder. Üye olduktan sonra bunun aksi yönünde davranan üyeler yönetim tarafından uyarılır, engellenebilir, siteyle bağlantısı kesilebilir. Etik dışı davranışları huy edinen üyeler yönetim kurulu karar ile doğrudan siteden uzaklaştırma alabilir.
Üye şifresini unluğu zaman, ana sayfa sağ üstte, üye isminin yanındaki Turuncu butona, ardından çıkacak listeden Şifremi Değiştir e tıklayarak işlem yapabilir.
Yıldız Hesabı / Yukarı
Üye sayfasında, üyelerin faaliyetleri sonucunda verilen yıldızlar görünür. Yıldızlar üyeye bazı konularda ayrıcalıklar sağlar. Değerlendirme site tarafından otomatik olarak yapılır ve ilgili alanda saklanır.

Üye aşağıdaki her faaliyet için karşısında yazılı puanı alır :
Yüklenen Her Fotoğraf (FotoGaleri,Tür Ekle) x 1
FotoGaleriye Yapılan Her Değerlendirme x0.25
Yüklenen Her Fotoğraf (FotoForum) x3
FotoForum'a Yapılan Her Değerlendirme x1
Kuş Foruma Yazılan Her Mesaj x4
Foruma Yazılan Her Mesaj x1
Eklenen Her Gözlem x6
Eklenen Video x10
Gözlem Sayfasına Yapılan Her Değerlendirme x1
Üye yetkili türlerine eklenen her 10(On) kelime x1

Yıldız sayıları yukarıdaki sisteme göre toplanan puanlardan aşağıdaki kurala göre belirlenir:
x >200 = 1 yıldız
1500>x>500 = 2 yıldız
3000>x>1500 = 3 yıldız
5000>x>3000 = 4 yıldız
x>5000 = 5 yıldız
Fotoğraf Değerlendirme Hesabı / Yukarı
Fotoğrafa üyeler tarafından yapılan değerlendirmeler aşağıdaki formüle göre işleme tabi tutularak fotoğrafın bilgilerine eklenir. Yapılan işlem aşağıdaki gibidir.

Fotoğraf Değeri=(Fotoğrafın Toplam Değer . Notu / Adet (Yapılan Değer .Sayısı))+Adet (Yapılan Değer . Sayısı) / 7

Sitenin fotoğraf değerlendirme ve sıralama işlemi bu hesap sonunda aldığı değere göre yapılmaktadır.
Günün Üyesi / Yukarı
Günün üyesi olabilmek için üyenin son 90 gün içinde günün üyesi olmamış olması gerekmektedir. Günün üyesi; Fotoğrafına yüksek değerlendirme notları almış, baş köşelik fotoğraf sahipleri arasından rastgele bir yapıda site tarafından seçilir.
Güncel Türminatör Listesi / Yukarı
Üyenin belgelediği tür sayısına göre hazırlanmış listedir. Fotogaleri ve türekle bölümünden yüklenmiş, onaylanmış türler kişinin tür sayısını belirler. Liste ilk 100 kişiyi otomatik sıralar. Sadece Türkiyede çekilen türlerden oluşan Türkiye Listesi ve Tüm Dünyada çekilen türlerle oluşan Uluslararası Liste olmak üzere iki kategorisi vardır. Her üye, tür fotoğrafı çektikçe otomatik olarak bu değerlendirmeye girer.
Kertik Yarışması / Yukarı
Senelik bazda yapılan kuş fotoğraflama yarışıdır, En çok türü belgeleyen kazanır. Kuralları senelik olarak yarışma başlamadan yayınlanır.
Bilgi Kullanımı / Yukarı
Siteden fotoğraf ve bilgi kullanımı müsaadeye tabiidir. Bu konuda taleplerinizi fotoğraf ise doğrudan seçtiğiniz fotoğraf sahibine yapınız. İletişim için, seçtiğiniz üyenin kişisel sayfasına gidiniz, sol üstte bulunan üyeye mail at yazısına tıklayarak mail atınız.
Ticari amaç gütmeyen yayınlarda kullanılacak fotoğraflar için üyelerimiz genelde ücret almadan izin vermektedir, fotoğrafı İstenilen formatta göndermektedir.
Sitemizden bilgi paylaşımı için , ana sayfa en alt bölmede bulunan iletişim'den talep yapınız. Ticari amaçlı yayın kuruluşların fotoğraf talepleri doğrudan üyeye, üye ile iletişim sağlanamıyorsa sitemize yapılabilir.
Sitemizden bilgi ve fotoğraf alınıp kullanması halinde, yapılacak yayında fotoğrafın yanında , www.trakus.org ve üye adımızın , okunabilecek boyutta yazılması gerekmektedir. Bilgi kullanımında referans kısmında kaynağımız `` Türkiye'nin Anonim Kuşları www.trakus.org ´´ olarak belirtilmelidir.
Günün Fotoğrafları / Yukarı
Günün fotoğrafı seçimi yükleme tarihini takip eden ikinci gün yapılır. Bu seçim otomatik olarak site tarafından fotoğraf değerlendirme puanına göre gerçekleşir. O gün içinde en yüksek puan alan 4 adet fotoğraf seçilerek, Günün Fotoğrafları kısmında puanlarına bakılmaksızın sıralanarak sergilenir.
Fotoğrafın puanlanmasında büyük çarpan yapılan beğeni sayısıdır. Dönemsel dengeleme için dönemsel ortalama yorum sayıları dönemsel düzeltme katsayısı olarak kullanılır.
Video / Yukarı
Kuşlar, kuş gözlemciliği, kuş fotoğrafçılığı hakkında videolar yüklenir.
İletişim : video@trakus.org
Trakus Dergi / Yukarı
Site amacı doğrultusunda, türleri, üyeleri, alanları ve etkinlikleri tanıtmak için düzenlenmiş site dergisidir. Derginin yayını belli bir peridot içermez, bilgi birikimi oluştukça yayına çıkar. Yönetim, medya bölümü tarafından yayınlanır. Bu bölümden geçmiş tüm sayılar da görülebilir.
Logo İndir / Yukarı
Üye listesinin toplandığı bölümdür. Arama motoru kullanarak üyelerin kişisel sayfalarına erişilebilir, Siteye üye olmayanlar bu alana giremezler. İsme veya takma isme göre arama yapılabilir. Üyeler arası bu bölümden malileşmek mümkündür.