Site Hakkında;

Türkiye´nin Kuşları / Yukarı
Türkiye´nin doğasında gözlenen tüm kuşların bulunduğu, görsel olarak türleri karşılaştırılarak tanıma yardımcı olacak bölümdür. Bu bölümde her türün detaylı bilgi sayfasına gidiş imkanı vardır. Arama (Türkçe, İngilizce, Latince) alfabetik isimle veya görsel olarak yapılabilmektedir. Türü kolay bulmak için benzer türlerden oluşturulan aileler içinde arama yapmak mümkündür. Sağ üst köşede bulunan 'Tam Liste'ye tıklayarak, Türkiye tür listesi görülebilir.
Forum / Yukarı
Site üyelerinin bildiri, sorun çözümü ve haberleşme alanı olarak tasarlanan forumda Duyurular-Etkinlikler, Site Hakkında, Teknik Ekipman, Pazar Yeri ve Kuş acil olmak üzere beş(5) ana başlık bulunmaktadır. Her site üyesi forumda konu açabilmekte ve herhangi bir konuya yorum beyan edebilmektedir. Siteye üye olmayan ziyaretçiler sadece izleyici olabilirler, foruma katılamazlar.
Forum sayfasında son konu, açılış tarihi, toplam mesaj gibi istatistikî bilgiler bulunmaktadır.
Forum kontrolü yönetimdeki yetkili üyeler tarafından yapılmaktadır. Yönetim gerek gördüğü takdirde forum konusunu kilitleyebilmektedir (yoruma kapatma ve silme engeli).
Forum sayfasında forum konularına bütünleşmiş bir arama motoru bulunmaktadır. Forum mesajları arasında anahtar kelimeye göre arama yapmaktadır.
Foruma açılan her konuya gelen mesajlar hakkında konuyu açan kullanıcıya bilgi maili site tarafından otomatik olarak gönderilmektedir. Foruma yazılan her mesaj ana sayfada iz bırakmaktadır. Konu başlıkları ana sayfada yıldız ile belirtilir.
Foto Galeri / Yukarı
FotoGaleri Girişi linkini kullanarak siteye üyeler tarafından yüklenen tür fotoğraflarının izlendiği bölümdür. Foto Galeriye eklenen fotoğraflar ve metinsel içerikleri yönetim ve fotoğraf denetleme komitesi tarafından takip edilmektedir. Kurallara aykırı şekilde ve amaç dışı yüklenen fotoğraflar silinir, fotoğraf sahibi uyarılır gerekirse siteyle erişimi engellenir. Fotoğraf yükleme kuralları iyi okunmalıdır. Bu bölümde fotoğraflar standart olarak geliş sırasına göre bir sayfada 24 fotoğraf olmak üzere listelenir. Sayfada bulunan filtreleme araçlarını kullanarak; türe, yüklenme zamanına, kalite ve izlenme sayısına, görüntülendiği il kıstaslarına göre süzme işlemi yapılabilir.

´´ ? ´´ işaretli fotoğraflar tanımlanamayan türü ifade eder. Bu fotoğraflar tür tanım komitesi tarafından onaylanarak türe aktarılır. Tür tanım komitesi site üyelerinden oluşur ve yönetim tarafından belirlenirler. Kullanıcı tarafından tür adı beyan edilen fotoğraflar da tür komitesi tarafından onaylanır. Tür komitesi veya site yöneticilerinden 2 farklı kullanıcı aynı tür adında onay verirse tür adı kesinlik kazanır. Fotoğraf ekleyen kişi tanım heyetinde ise onun görüşü onay için gerekli 2 üye şartına etken değildir. Fotoğraf tanım için yeterli özelikleri taşımıyorsa tanımsız olarak kalır, kişi sayfasında ve FotoGaleri sayfasında görülmeye devam eder, ancak tür sayfalarına giremez.

FotoGaleri'ye eklenen fotoğraflara yapılan yorumlar, fotoğrafı ekleyen kullanıcıya site tarafından otomatik olarak gönderilmektedir.

Sitenin amacı ülkemizde doğal ortamda yaşayan kuş türleri hakkında anonim olarak bilgi toplamak ve bu bilgilerin paylaşılmasıdır. Bu amaçla sitedeki bilgileri pekiştirmek için doğal ortamlarında çekilmiş kuş fotoğrafları yüklenmektedir. Kurallar yükleme sayfasında belirtilmiştir, kural dışı yüklemelerde fotoğraf silinebilir, yükleyen kullanıcı uyarılabilir veya siteye erişimi engellenebilir. FotoGaleri'ye serbest, HD veya 4K fotoğraf yüklenebilmektedir.

Serbest fotoğraf en az 850 pikselden en fazla 1500 piksel x 1000 piksel'e kadar 4 günde bir fotoğraf olarak yüklenebilir.

HD fotoğraf sadece 1920 piksel x 1080 piksel olarak 15 günde bir yüklenebilir.

Bu sadece bir yıldız almış üyeler için geçerlidir.

2 yıldızlı üyeler 10 günde bir HD,

3 yıldızlı üyeler 7 günde bir HD,

4 yıldızlı ve üstü üyeler 4 günde bir HD yükleme hakkına sahiptir.

4K Fotoğraf sadece 3840 piksel x 2160 piksel olarak 30 günde bir yüklenebilir. Bu sadece bir yıldız almış üyeler için geçerlidir.

Foto Forum / Yukarı
FotoForum girişi linkini kullanarak siteye üyeler tarafından yüklenen çok çeşitli fotoğraflarının izlendiği bölümdür. Foto Forum daha az detaycı, eğitim ve öğrenmeye yöneliktir. FotoForuma eklenen fotoğraflar ve metinsel içerikleri, yönetim ve fotoğraf denetleme komitesi tarafından takip edilmektedir. Kurallara aykırı ve amaç dışı yüklenen fotoğraflar silinir, fotoğraf sahibi uyarılır, gerekirse siteyle erişimi engellenir.

Foto Forum'da fotoğraflar standart olarak yazılan mesaj tarihine göre sıralanırlar, eklenen ilk fotoğrafa güncel zamanda yorum gelmesi onu ilk fotoğraf yapabilir. Ayrıca geliş sırasına göre listeme seçeneği de vardır. Bir sayfada 24 fotoğraf olarak listelenir.

FotoForum'a eklenen fotoğraflara yapılan yorumlar fotoğrafı ekleyen kullanıcıya site tarafından otomatik olarak gönderilmektedir. Ana sayfada, en alt sağda izleme bölmesi bulunur.

Kuş Forum / Yukarı
Bu bölüm kuşlarımız hakkında bilgi birikimi sağlamak amacı ile kurulmuştur. Kuş Forumda açılacak konu sayısı tür adedi ile sınırlıdır bir türe ait ikinci bir başlık açılamaz. Her başlıkta bir türe ait bilgiler toplanır. Türe ait konu başlığı tür yetkilisine aittir tür yetkilisi türün başlığı altında bilgi toplanmasını organize eder üyelerden gelen yeni bilgileri türün detaylı bilgi sayfasında derler eksik veya yanlışlıkları düzenler.

Kuş Forum sayfasında alfabetik indeks ve tür adına göre arama motoru mevcuttur. Ayrıca eklenme sırasına göre gelen liste Tür Adı linkini kullanarak tür adına göre sıralanabilir
Tanım Bekleyenler / Yukarı
Türe yönelik eklenen fotoğraflar (Foto Galeri Fotoğrafları ve Kişisel Tür Arttırma Amaçlı Fotoğraflar) onaylanıncaya kadar Tanım Bekleyenler havuzunda beklerler. Türe ait fotoğraf verisinde herhangi bir yanlışlığa mahal vermemek için tür tanım komitesi tarafından onaylanan fotoğraflar tür sayfalarında görünür. Tanım Bekleyenler sayfasında Son Bir Ayın Tanım Bekleyenleri ve Tanımsızlar olmak üzere 2 bölüm vardır. Son bir ayın tanım bekleyenleri fotoğraf yükleme süresinden itibaren bir aylık dönem içerisinde tanım bekleyen fotoğraf grubudur, tanımsızlar ise bir aylık süreyi geçmiş, tanımlanmamış fotoğraflardır. Bunlar tekrar değerlendirmeye alınmaz.

Tür fotoğrafının onaylanması için Tür komitesi veya site yöneticilerinden 2 farklı kullanıcının aynı görüşü bildirmesi gerekmektedir. Fotoğraf ekleyen kişi tanım heyetinde ise onun görüşü onay için gerekli 2 üye şartına etken değildir.
Gözlem Girişi / Yukarı
Gözlem girişi site üyelerinin doğal ortamda yaptıkları gözlem kayıtlarını paylaştıkları bölümdür. Bu bölümde üye gözlemlediği türleri ve belirlediği adetlerini kayıtlara geçirir, önceden belirlenmiş alanlar uygun ise haritadan mekânı seçer değil ise alan tarifi yapar. Her gözleme 2 adet tür ve bir adet alan fotoğrafı eklenir. Gözlem girişi için gerekli şartlar giriş sayfasındadır. Gözlemlere yorum yapılabilir, yorum gözlem sahibine site tarafından e-mail ile otomatik olarak bildirilir.

Gözlemlere eklenen her gözlem kaydına yapılan metinsel değerlendirmeler gözlemi ekleyen kullanıcıya site tarafından otomatik olarak gönderilmektedir.
Tür Ekle / Yukarı
Tür Ekle ( bkz. Fotoğraf Ekle Tür Ekle) linkini kullanarak üyeler fotoğraf yüklerler. Yüklenen fotoğraflar tanım bekleyenlerde kesin tanıyı beklerler. Bu bölüme eklenen fotoğraflar Foto Galeri ya da Foto Forum Alanlarında gösterilmez üyenin detay sayfasında görülebilir ve onaylandıktan sonra ilgili türün sayfasında görülebilir. Değerlendirme ye açıktır, günün fotoğrafı seçilebilir. Tür fotoğrafı sayısını arttırmak amaçlanmıştır. Günde 1 adet fotoğraf yüklenebilir. Fotogaleri kuralları geçerlidir.
Foto Forum / Yukarı
Amacımıza hizmet eden her türlü fotoğrafın paylaşılabildiği serbest kürsümüzdür. Günde 1 yükleme limiti vardır. Kuralları yükleme sayfasında yazılıdır.
Haberler, Etkinlikler, Arazi Notları / Yukarı
Trakus.org sitesinin ana sayfasında 4-5 saniyede bir dönen güncel haberler sol başköşededir. Veri girişi Yönetim Haber Grubu tarafından yapılmaktadır. Geçmiş haberlere tarih sırasına göre erişilebilmektedir. Her üye burada yayınlanmasını istediği haberi en fazla 3 fotoğraf ile haber@trakus.org adresine gönderebilir, yönetim gönderilen haberi yayınlayıp yayınlamama hakkına sahiptir.
Yayınlar / Yukarı
Sitenin amaçları ile örtüşen, bilimsel, genel, türe özel, doğa ile alakalı, eğitici, öğretici veya bilinçlendirici bilgilerin doküman bütünlüğünde belli kurallar çerçevesinde paylaşıldığı alandır. Doküman yükleme hakkı her üyeye verilmiştir ve haftada bir ile sınırlandırılmıştır. Yüklenen dokümanlar yönetim yetkili organları tarafından kontrol edilmektedir, gerekli görüldüğü zaman doküman silinebilir, yükleyen kullanıcı uyarılabilir veya siteyle bağlantısı kesilebilir. Doküman yüklenirken doküman içeriği ile alakalı başlık, kısa bir bilgi içeren açıklama ile birlikte yüklenir. Doküman ön bilgilerinde arama yaparak istenilen dokümana kolay erişimi sağlayan bir arama motoru mevcuttur. Doküman girişi için gerekli şartlar giriş sayfasındadır.
Sergi / Yukarı
Oluşturulan yazılım vasıtasıyla değerlendirme yapılmış fotoğraflar arasında yüksek değerlendirme notu almış, üyeler tarafından beğenilmiş fotoğraflar seçilerek aylık arşiv kaydı için 60 fotoğraf belirlenerek arşiv seçimini yapacak site yöneticisine sunulur. Yönetici bu fotoğraflar arasından aynı üye için birden fazla olmamak kaydı ile 10 tanesini ilgili ay için arşiv kayıtlarına aktarır. Arşive aktarılan fotoğraflar silinemez; fotoğraf sahibi silmeyi denediği zaman arşive alındığı için silinemez uyarısını alır.

Sergi izleme sayfasında geçmiş ay ve yıl sergileri de izlenilebilir. Sayfada bulunan ay ve yıl seçenekleri ile geçmiş sergiler görüntülenebilir.
Linkler / Yukarı
Kuş türleri, doğal yaşam, üyelerin kişisel web siteleri gibi sitenin varoluş amacına uyan sitelere linkler bulunur.
Ayrıca sitesinden Trakus.org'a link vermek isteyen site sahiplerinin kullanabileceği farklı zeminlere uygun 2 imaj ve html kodları bu kısımda mevcuttur.
Üyeler / Yukarı
Üye listesinin toplandığı bölümdür. Arama motoru kullanarak üyelerin kişisel sayfalarına erişilebilir, siteye üye olmayanlar detay sayfalarında tüm bilgileri göremezler. İsme veya takma isme göre arama yapılabilir.
İletişim / Yukarı
Site üyelerinin veya site dışı ziyaretçilerin site yönetimi ile iletişim kurabilmesi için gerekli bir form bulunmaktadır. Belirli (Şikâyet, Hata Bildirimi, Görüş ve Öneriler, Üyelik Aktivasyon, Yardım, Reklam) konu başlıkları ile ilgili olarak yönetim ile iletişime geçilebilmektedir. Daha fazla bilgi veya herhangi bir soruna çözüm için trakus@trakus.org mail adresi üzerinden yardım talep edilebilir.
Üyelik / Yukarı
''Sitenin amacı ülkemizde doğal ortamda yaşayan kuş türleri hakkında anonim olarak bilgi toplamak ve bu bilgilerin paylaşılmasıdır.'' Trakus.org her yaştan kullanıcıya hitap eden sosyal bir sitedir. Sitenin amaçlarına ve etik kurallara uyabilecek, daha iyiye gitmek için çaba sarf edebilecek, kendini doğaya ve kuşlara adamış insanlar potansiyel üyelerimizdir. Trakus.org'a üye olabilmek için üyelik formu tam olarak doldurulmalıdır. Üye adayından, kayıt sonunda, kendisini tanıtan kısa bir yazıyı İletişim kanalından Üyelik Aktivasyon konu başlığını seçerek göndermesi istenir. Eğer üye gerekli tanıtıcı yazıyı göndermese üyeliği aktif edilmez. Yeterli ve makul bir tanıtım yazısı gönderdikten sonra tekrar üyelik değerlendirilir ve uygun görülürse üyeliği aktif edilir. Üye, durumdan mail yoluyla haberdar edilir.

Başlangıç seviyesi için üyenin hakları sınırlıdır fotoğraf ekleyebilir, yorum yapabilir, doküman ekleyebilir, forum açabilir, foruma katılabilir. Üye talep ederse boşta bulunan türler için tür yetkilisi olabilir, tür bilgilerini derleyebilir.

Site kuralları, üye müracaat bölümünde okunması zorunlu bir alandır. Üye müracaat sırasında site kurallarına uymayı baştan kabul eder. Üye olduktan sonra bunun aksi yönünde davranan üyeler yönetim tarafından uyarılır, engellenebilir veya siteyle bağlantısı kesilebilir. Etik dışı davranışları huy edinen üyeler yönetim kurulu kararı ile doğrudan siteden uzaklaştırma alabilir.
Yıldız Hesabı / Yukarı
Üye detay sayfasında üyelerin faaliyetleri sonucunda verilen yıldızlar görünür. Bu yıldızların hesaplanması ve limitleri aşağıdaki gibidir.
Değerlendirme site tarafından otomatik olarak yapılır ve ilgili alanda saklanır.

Yüklenen Her Fotoğraf (FotoGaleri,Tür Ekle) x 1
FotoGaleri'ye Yapılan Her Değerlendirme x 0.25
Yüklenen Her Fotoğraf (FotoForum) x 3
FotoForum'a Yapılan Her Değerlendirme x 1
Kuş Foruma Yazılan Her Mesaj x 4
Foruma Yazılan Her Mesaj x 1
Eklenen Her Gözlem x 6
Adına Eklenen Video x 10
Gözlem Sayfasına Yapılan Her Değerlendirme x 1
Üye yetkili türlerine eklenen her 10(On) kelime x 1

x >200 = 1 yıldız
1500>x>500 = 2 yıldız
3000>x>1500 = 3 yıldız
5000>x>3000 = 4 yıldız
x>5000 = 5 yıldız
Fotoğraf Değerlendirme Hesabı / Yukarı
Fotoğrafa üyeler tarafından yapılan değerlendirmeler aşağıdaki formüle göre işleme tabi tutularak fotoğrafın bilgilerine eklenir. Yapılan işlem aşağıdaki gibidir.

Fotoğraf Değeri=(Fotoğrafın Toplam Değer . Notu / Adet (Yapılan Değer .Sayısı))+Adet (Yapılan Değer . Sayısı) / 7

Sitenin fotoğraf değerlendirme ve sıralama işlemi bu hesap sonunda aldığı değere göre yapılmaktadır.
Günün Üyesi / Yukarı
Günün üyesi olabilmek için üyenin son 90 gün içinde günün üyesi olmamış olması gerekmektedir. Günün üyesi; fotoğrafına yüksek değerlendirme notları almış, başköşelik fotoğraf sahipleri arasından rastgele bir yapıda site tarafından seçilir.
Günün Fotoğrafları / Yukarı
Günün fotoğrafı seçimi her gün bitiminde , iki gün önce yüklenmiş fotoğraflar içinden yapılır. Bu fotoğraflardan en yüksek değerlendirme notu alan ilk dört adeti seçilir ve Ana Sayfamız da Günün Fotoğrafları kısmında rasgele bir sıra ile 24 saat boyunca gösterimde kalır.
Video / Yukarı
Kuşlar, kuş gözlemciliği, kuş fotoğrafçılığı hakkında videolar yüklenir.
İletişim : video@trakus.org
Trakus e-dergi / Yukarı
Yayını belli bir peridot içermeyen, bilgi birikimi oluştukça yayına çıkan site dergisidir. Yönetim, medya bölümü tarafından yayınlanır.
Yasal Uyarı / Yukarı
© TRAKUS. (2007). Serhat Tigrel.
Sitedeki fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir.
Sitedeki her türlü yazılı metin ve sorumluluğu yazarına aittir.

Fotoğrafların ve yazılı metinlerin sahiplerinden izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Site Yönetim Ekipleri / Yukarı
Yönetim birimleri ile ilgili her türlü yazışmayı aşağıda belirtilen mail adreslerinden yapabilirsiniz.

Disiplin kurulu ekip başkanlarının en az 3 tanesinin katılımı ile toplanır.

Tüm yöneticiler, yönetim panelinde birimleri ile ilgili bölümleri kontrol edebilirler. Sitede o anda kaç üye ve kaç misafir olduğunu sayı olarak görebilirler. Ancak login olan üye isimleri görülmez.


Görev Tanımları ve Ekipler:

Başkan

(Serhat Tigrel,Gülcan Belen)
1 - Finansman kaynağı bulmak
2 - Kurumlarla ilişkilerini düzenlemek.
3 - Birimlerin denetimi, görevlendirilmesi ve koordinasyonu yapmak.
4 - Hosting hizmetini organize etmek.
5 - Sitenin tanıtımı adına her türlü basılı, görsel veya sanal ortamda faaliyet düzenlemek.
İletişim : baskan@trakus.org

Etkinlik

(Ömer Kulaçoğlu)
1 - Toplantı, konferans, bilgilendirme etkinlikleri düzenlemek.
2 - Periyodik TRAKUS kamplarını organize etmek.
3 - Arazi buluşmaları organize etmek.

Fotoğraf / Forum Kontrol

(Murat Çuhadaroğlu, Ercan Üç)
1 - Kurallara uymayan fotoğrafı belirler ve siler.
2 - Tür tanım heyetinden gelen silme talebini gerçekleştirir.
3 - Forum ve yayın kısmını denetler, amaç dışı kullanımda müdahale eder.
5 - Fotoğraf ve yorumlarla ilgili üye şikayetlerini değerlendirir. Fotoğraf ve bilgi paylaşım ilkeleri ve disiplin kuralları ışığında gerekli müdahaleyi yapar.
6 - Kuş fotoğrafçılığı konusunda üyelere yol gösterir, faaliyet yapar.
7 - Linkler bölümünü kontrol eder düzenler, ekler veya siler.
İletişim : forumfoto@trakus.org

Gözlem

(Veysel Kahraman, Mustafa Erturhan)
1 - Gözlem girişlerini kontrol eder.
2 - Gözlemlerin çoğalmasını teşvik eder, yeni gözlemcileri bilinçlendirir.
3 - Gözlem organizasyonları gerçekleştirir.
İletişim : gozlem@trakus.org

Haber

(Özmen Yeltekin, Melis Çolak Aydın, Timur Çağlar, Nukhet Barlas)
1 - Genel, etkinlik ve gözlem ile ilgili haberleri haftada en az 3 kere günceller, güncelletir.
2 - Üyelere haber amaçlı görev dağıtır, üyelerden gelen makaleleri toplar, yayına koyar, yayın sırasını belirler.
3 - Metinle ve metin fotoğrafı ile ilgili herhangi bir eksiklik veya yanlışlık varsa düzeltir veya düzelttirir.
4 - İlgi alanımıza giren acil konularda, tespit yaptırır, durumu netleştirir.
5 - Haber yapar, gelen haberleri önem ve öncelik sırasına koyarak düzeni sağlar.
6- Medya ekibi ile koordine çalışır.
İletişim : haber@trakus.org

Medya

(Ömer Furtun, Ömer Kulaçoğlu)
1 - Trakus Dergi'nin içerik olarak hazırlanması ve yayınlanmasından sorumludur.
2 - PDF yayınların içeriğinin kontrolü ve devamlılığını sağlar.
3 - Güncel konular ve/veya sitedeki gelişmeler ışığında reklam alanı için görseller hazırlayıp yayınlar.
4 - Trakus Bültenleri hazırlar ve dağıtır.
5 - Haber ekibi ile koordine çalışır.
İletişim : medya@trakus.org

Sergi

(Ömer Furtun)
1 - Sanal ve gerçek ortamda ki sergi organizasyonlarını düzenler ve sergi içeriği (fotoğraf seçilmesi, fotoğrafların çağrılması, basılması) hakkında çalışır.
2 - Site üzerindeki sergi alanını kontrol eder.
İletişim : sergi@trakus.org


Takvim

(Meral Özkan)
1 - Takvim tasarımı ve her türlü baskı işlerini düzenler, dağıtımını organize eder.
2 - Fotoğraf seçimlerinde yönetimce belirlenecek görevli üyeler ile çalışır.
İletişim : reklam@trakus.orgYazılım ve Site Tasarımı

(Zafer Kırık)
1 - Site tasarımında ve yazılım konusunda proje geliştirir.
2 - Kullanıcılardan gelen önerileri değerlendirir ve site işleyişi hakkında üyeleri bilgilendirir.
3 - Sitenin yazılımını günceller, teknik sorunlara çözüm üretir.
İletişim : trakus@trakus.org

Tür Sayfaları

(Yavuz Eryavuz)
1 - Tür sayfalarına sorumluları atar.
2 - Yeni adaylar bulunması için faaliyet düzenler, yazılanları denetler.
3 - Belli aralıklarla tür için girişleri ölçer, güncellenmeyen tür sayfası sorumlusu üyeyi uyarır. Gerekirse yeni sorumlu atar.
İletişim : tur@trakus.org


Tür Tanımı

(Ömer Necipoğlu, Ahmet Karataş, Kuzey Cem Kulaçoğlu, Ergün Bacak, Umut Güngör, Bilal Kap, Sercan Bilgin, Soner Bekir, Zafer Kurnuç, Mehmet Ünlü, Nizamettin Yavuz, Kiraz Erciyas Yavuz, Mutlu Salman)
1 - Trakuş tür listesini belirler, günceller.
2 - Siteye gelen türlerin tespitini yapar, onaylar.
3 - Kurallara/ilkelere uymadığını düşündüğü veya liste dışı türlerin/fotoğrafların silinmesi için Fotoğraf Forum Kontrol sorumlusunu uyarır.
4 - Tür sayfalarında yanlış bilgi olup olmadığını denetler.
İletişim : turtanim@trakus.org

Üye İşleri

(Hüseyin Meşe)
1- Üyelik işlerini takip eder. Başvuru kıstaslarını belirler. Üye kabulünü yapar.
2- Üye mesajlarına cevap verir veya cevaplanması için ilgili birimi bilgilendirir.
3- Uyarı, süreli/süresiz uzaklaştırma işlemini gerçekleştirir ve üyeyi nedenleri konusunda yazılı olarak bilgilendirir.
İletişim : uye@trakus.org


Video

(Kadir Dabak)
1- Siteye eklenen/eklenecek videoların kontrolü ve yönetilmesini takip eder.
2- Yeni videoların çekilmesini teşvikini sağlayan aktiviteleri düzenler.

Kuşlar, kuş gözlemciliği, kuş fotoğrafçılığı hakkında videolar yüklenir.
İletişim : video@trakus.org