x <


Site Hakkında;

Türkiye´nin Kuşları / Yukarı
Türkiye´nin doğasında gözlenen tüm kuşların bulunduğu, görsel olarak türleri karşılaştırılarak tanıma yardımcı olacak bölümdür. Bu bölümde her türün detaylı bilgi sayfasına gidiş imkânı vardır. Arama (Türkçe, İngilizce, Latince) alfabetik isimle veya görsel olarak yapılabilmektedir. Türü kolay bulmak için benzer türlerden oluşturulan aileler içinde arama yapmak mümkündür. Sağ üst köşede bulunan `Tam Listeye´ tıklayarak, Türkiye tür listesi görülebilir. Excel olarak indirilebilir.
Forum / Yukarı
Site üyelerinin bildiri, sorun çözümü ve haberleşme alanı olarak tasarlanan forum da Duyurular-Etkinlikler, Site Hakkında, Teknik Ekipman, Pazar Yeri, ve Kuş acil olmak üzere iki(5) ana başlık bulunmaktadır.Her site üyesi forumda konu açabilmekte ve herhangi bir konuya yorum beyan edebilmektedir. Siteye üye olmayan ziyaretçiler sadece izleyici olabilirler foruma katılamazlar.
Forum sayfasında son konu, açılış tarihi, toplam mesaj gibi istatistikî bilgiler bulunmaktadır.
Forum kontrolü yönetim tarafından yetkili üyeler tarafından yapılmaktadır.
Yönetim gerek gördüğü takdirde forum konusunu kilitleyebilmektedir (yoruma kapatma ve silme). Forum sayfasında forum konularına bütünleşmiş bir arama motoru bulunmaktadır. Forum mesajları arasında anahtar kelimeye göre arama yapmaktadır. Foruma açılan her konuya gelen mesajlar hakkında konuyu açan kullanıcıya bilgi maili site tarafından otomatik olarak gönderilmektedir.
Foruma yazılan her mesaj ana sayfada iz bırakmaktadır. Konu başlıkları ana sayfada yıldız ile belirtilir.
Yeni forum, Forum sayfasının sol üstünde bulunan 'Yeni Konu Aç' yazısı tıklatılarak açılır.
Foto Galeri / Yukarı

FotoGaleri siteye üyeler tarafından yüklenen iyi kalitede tür fotoğraflarının izlendiği bölümdür. FotoGaleriye eklenen fotoğraflar ve metinsel içerikleri yönetim ve fotoğraf denetleme komitesi tarafından takip edilmektedir. Bölüm kuralları yükleme sayfasında yazılır. Kurallara aykırı şekilde ve amaç dışı yüklenen fotoğraflar silinir, fotoğraf sahibi uyarılır, gerekirse siteyle erişimi engellenir. Fotoğraf yükleme kuralları iyi okunmalıdır.

Bu bölümde fotoğraflar standart olarak geliş sırasına göre bir sayfada 24 fotoğraf olmak üzere listelenir. Sayfada bulunan filtreleme araçlarını kullanarak Türe, Yüklenme zamanına , Kalite ve İzlenme sayısına, Kategorisine, İzlendiği il kıstaslarına göre süzme işlemi yapılabilir. '?' işaretli fotoğraflar yükleyen üye tarafından tanımlanamayan türü ifade eder.

Her üye günde bir serbest fotoğraf yükleyebilir. FHD ve 4K formatında yüklemeler ancak belirli üye yıldız puanına ulaşan üyeler tarafından yapılabilir.Fotoğraf, ana sayfada sağ üst bölümde bulunan üye isminin yanındaki Turuncu oka, ardından çıkacak menüden FotoGaleri Girişine basarak yüklenir.Serbest fotoğraf en az 850 pikselden en fazla 1900 piksel x 1300 piksele kadar günde bir fotoğraf olarak yüklenebilir. Dosya 1024Kb yi geçemez..

FHD fotoğraf sadece 1920 piksel x 1080 piksel olarak 4 günde bir yüklenebilir. Dosya 1Mb boyutunu geçemez.
Bu sadece bir yıldız almış üyeler için geçerlidir.
2 yıldızlı üyeler 3 günde bir FHD,
3 yıldızlı üyeler 2 günde bir FHD, yükleyebilir.
4 yıldızlı ve üstü üyeler günde bir FHD yükleme hakkına sahiptir.
4K Fotoğraf sadece 3840 piksel x 2160 piksel olarak 2 yıldız almış üyeler 7 günde bir, 3-4-5 yıldız almış üyeler 5 günde bir yüklenebilir. Bu sadece iki ve üstü yıldız almış üyeler için geçerlidir. Dosya 4Mb boyutunu geçemez.
Yükleme izinleri üç ayrı fotoğraf formatı için ayrı ayrı çalışır.

Yüklenen her fotoğraf Tür Tanım Komitesi tarafından tanımlanarak tür sayfalarına aktarılmaktadır. Tür Tanım Komitesi site üyelerinden oluşur, yönetim tarafından belirlenir. Tanım unsurlarını taşımayan fotoğraflar tanımsız kalır.
FotoGaleriye eklenen fotoğraflara yapılan yorumlar fotoğrafı ekleyen kullanıcıya site tarafından otomatik olarak mail ile gönderilmektedir.


Foto Forum / Yukarı
FotoForum siteye üyeler tarafından amacımız doğrultusunda her türlü fotoğrafların yüklendiği bölümdür. FotoForum daha az detaycı, eğitim ve öğrenmeye yöneliktir. FotoForumda fotoğraflar standart olarak yazılan mesaj tarihine göre sıralanırlar. Eklenen ilk fotoğrafa güncel zamanda yorum gelmesi onu ilk fotoğraf yapabilir. Ayrıca geliş sırasına göre listeme seçeneği de vardır. Bir sayfada 24 fotoğraf olarak listelenir.

FotoForuma eklenen fotoğraflara yapılan metinsel değerlendirmeler fotoğrafı ekleyen kullanıcıya site tarafından mail ile otomatik olarak gönderilmektedir. Ana sayfada, sağ alt bölümde izleme bölmesi bulunur.Bu bölüme fotoğraf, sağ üstte bulunan Fotoğraf Ekle tuşuna basılarak yüklenir. FotoForuma eklenen fotoğraflar ve metinsel içerikleri yönetim ve fotoğraf denetleme komitesi tarafından takip edilmektedir. Kurallara aykırı ve amaç dışı yüklenen fotoğraflar silinir, fotoğraf sahibi uyarılır, gerekirse siteyle erişimi engellenir.

Kuş Forum / Yukarı
Üyelerin topladıkları, bir türe ait bilgilerin, kuş tür sayfalarına aktarılması için kullanılan alandır. Kuş Forumda her tür için bir forum açılmıştır, Türe ait konu başlığı tür yetkilisi üyeye aittir. Tür yetkilisi, türün başlığı altında bilgi toplanmasını organize eder, üyelerden gelen yeni bilgileri bu alandan toplayarak türün detaylı bilgi sayfasında derler.
Kuş Forum sayfasında alfabetik indeks ve tür adına göre arama motoru mevcuttur. Ayrıca eklenme sırasına göre gelen liste Tür Adı linkini kullanarak tür adına göre sıralanabilir.
Tanım Bekleyenler / Yukarı
Bu bölümde henüz tanımı yapılamamış veya artık tanımı yapılamayacak fotoğraflar sıralanır.
Tanım mekanizmasının çalışması: Tanım yapmak için üye tanım yetkisine sahip olmalıdır. Tanım için yetkili üyeler fotoğraf altında görüşlerini yazabilirler, tartışabilirler. Bu yazışmalar sadece fotoğrafı yükleyen ve tanım heyetince görülebilir. Gelen fotoğraflar Son Bir Ayın Tanım Bekleyenleri klasöründe birikir, Fotoğraf tanıma uygun değil ise, 2 oy ile Tanıma Uygun Değil klasörüne atılır. Bu klasörden geri çıkış bir tanımcının Tekrar Tanımlanmalı düğmesine basması ile gerçekleşebilir. Gelen fotoğraf 2 üye tarafından aynı tür olarak işaretlenir ise Türün Sayfasına gider. İki üyenin ayrı türü işaretlemesi halinde, fark iki olana kadar tanımlamaya devam edilir. Fotoğrafın yüklenmesinden itibaren bir ay geçmiş ve hala tanım yapılamamış ise fotoğraf otomatik olarak Tanımsızlar klasörüne gider. Bu klasörden de çıkmak, Tekrar Tanımlanmalı düğmesi ile gerçekleşebilir.
Bu bölümü, ana sayfa sağ üstte, üye isminin yanındaki Turuncu oka ve ardından çıkacak menüden Tanım Bekleyenler yazısı tıklatılarak erişilir..
Gözlemler / Yukarı
Üyelerinin doğal ortamda yaptıkları gözlem kayıtlarını paylaştıkları bölümdür. Bu bölümde üye gözlemlediği türleri ve belirlediği adetlerini kayıtlara geçirir. Önceden belirlenmiş alanlar uygun ise haritadan mekânı seçer, değil ise alan tarifi yapar. Her gözleme iki adet serbest ve bir adet alan fotoğrafı eklenebilir. Gözlem girişi için gerekli kurallar gözlem giriş sayfasındadır. Gözlemlere yorum yapılabilir, yorum gözlem sahibine site tarafından mail ile otomatik olarak bildirilir. Bu alanda biriken bilgilerin alınabilmesi için sayfa solunda bulunan arama motoru ile; Tür, İl ve Zaman aralığında tüm kayıtlar içinden filtreleme yapılabilir. Gözlem girişi için;
1-Ana sayfa, sağ üstte, üye isminin yanındaki Turuncu oka ve ardından çıkacak menüden Gözlem Girişi yazısına tıklatılarak erişilebilir.
2-Cep gözlem uygulamasını indirerek, cep telefonundan erişilebilir.
Cep Gözlemi / Yukarı
Arazide cep telefonları ile gözlem girişi yapmak için geliştirilmiş bir uygulamadır. Toplanan veriler Gözlem klasörüne işlenir. Sitede gözlem listesinde, cep gözlemleri yanında ufak bir telefon sembolü ile ayırt edilebilir.
Cep Gözlemi uygulaması, web sitesinin ana sayfasının altında bulunan linklerden Appstore veya Googleplay'den yüklenebilir.
Tür Galeri / Yukarı
Üyelerin tür sayılarını arttırmak amacı ile fotoğraf kalitesi daha düşük fotoğrafların yer aldığı bir alandır. Üye başına günde 4 fotoğraf eklenebilir. FotoGaleri kuralları burada da geçerlidir. İşlevi aynıdır.
Fotoğraf yüklemek için, ana sayfa sağ üstte, üye isminin yanındaki Turuncu oka ve ardından çıkacak menüden TürGaleri Girişi tıklatılarak erişilir.
Foto Forum / Yukarı
Fotoforum siteye üyeler tarafından yüklenen amacımız doğrultusunda her türlü fotoğraflarının yüklendiği bölümdür. Foto Forum daha az detaycı, eğitim ve öğrenmeye yöneliktir. Foto Foruma eklenen fotoğraflar ve metinsel içerikleri yönetim ve fotoğraf denetleme komitesi tarafından takip edilmektedir. Kurallara aykırı ve amaç dışı yüklenen fotoğraflar silinir, fotoğraf sahibi uyarılır gerekirse siteyle erişimi engellenir.
Foto Forum da fotoğraflar standart olarak yazılan mesaj tarihine göre sıralanırlar, eklenen ilk fotoğraf a güncel zamanda yorum gelmesi onu ilk fotoğraf yapabilir. Ayrıca geliş sırasına göre listeme seçeneği de vardır. Bir sayfada 24 fotoğraf olarak listelenir.
FotoForuma eklenen fotoğraflara yapılan metinsel değerlendirmeler fotoğrafı ekleyen kullanıcıya site tarafından mail ile otomatik olarak gönderilmektedir. Ana sayfada, sağ alt bölümde izleme bölmesi bulunur.
Haberler / Yukarı
Trakus.org sitesini ana sayfasında 4.5 saniyede bir dönen güncel haberler sol baş köşededir. Veri girişi, Yönetim Haber Gurubu tarafından yapılmaktadır. Geçmiş haberlere tarih sırasına göre erişilebilmektedir. Her üye burada yayınlanmasını istediği, site amacına hizmet eden haberi en fazla 3 fotoğraf ile haber@trakus.org adresine gönderebilir. Yönetim, gönderilen haberi yayınlayıp yayınlamama hakkına sahiptir. Fotoğrafların 900X600 pixel jpg. formatında olmaları gerekir
Yayınlar / Yukarı
Sitenin amaçları ile örtüşen, bilimsel, genel, türe özel, doğa ile alakalı, eğitici, öğretici veya bilinçlendirici bilgilerin doküman bütünlüğünde belli kurallar çerçevesinde paylaşıldığı alandır. Doküman yükleme hakkı her üyeye verilmiştir ve haftada bir ile sınırlandırılmıştır. Yüklenen dokümanlar yönetim yetkili organları tarafından kontrol edilmektedir. Gerekli görüldüğün zaman doküman silinebilir, yükleyen kullanıcı uyarılabilir veya siteyle bağlantısı kesilebilir. Doküman yüklenirken doküman içeriği ile alakalı başlık, kısa bir bilgi içeren açıklama ile birlikte yüklenir. Doküman ön bilgilerin de arama yaparak istenilen dokümana kolay erişimi sağlayan bir arama motoru mevcuttur. Doküman girişine, Yayınlar sayfasında sol üstte bulanan Yeni Doküman Yükle yazısı tıklatılarak erişilir.
Benim sayfam / Yukarı
Üyenin Kişisel alanıdır, üye yıldız durumu , temel kişisel bilgiler, belgelediği tür isimleri, sayısı ve yüklediği fotoğraflar buradan izlenebilir. Üye olmayanlar bu bölüme giremez, Bir üye diğer üyenin tel, mail, adres bilgilerini göremez.
Giriş için ana sayfa sağ üstte isminizin yanındaki turuncu noktaya basınız, çıkacak alandan Benim Sayfamı seçiniz. Şifre Değiştirme de bu alandan yapılır.
Sergi / Yukarı
Her ayın en iyi 10 fotoğrafının sergilendiği alandır. Oluşturulan yazılım vasıtasıyla değerlendirme yapılmış fotoğraflar arasında yüksek değerlendirme notu almış, üyeler tarafından beğenilmiş fotoğraflar seçilerek aylık arşiv kaydı için 60 fotoğraf belirlenerek arşiv seçimini yapacak site yöneticisine sunulur. Yönetici bu fotoğraflar arasından aynı üye için birden fazla olmamak kaydı ile10 tanesini ilgili ay için arşiv kayıtlarına aktarır. Arşive aktarılan fotoğraflar silinemez fotoğraf sahibi silmeyi denediği zaman'arşive alındığı için silinemez' uyarısını alır. Sergi izleme sayfasında geçmiş ay ve yıl sergileri de izlenilebilir. Sayfada bulunan ay ve yıl seçenekleri ile geçmiş sergiler görüntülenebilir.
Linkler / Yukarı
Kuş türleri, doğal yaşam, üyelerin kişisel web siteleri gibi sitenin varoluş amacına uyan sitelere linkler bulunur. Ayrıca sitesinden Trakus.org'a link vermek isteyen site sahiplerinin kullanabileceği farklı zeminlere uygun 2 imaj ve html kodları bu kısımda mevcuttur.
Üyeler / Yukarı
Üye listesinin toplandığı bölümdür. Arama motoru kullanarak üyelerin kişisel sayfalarına erişilebilir, siteye üye olmayanlar detay sayfalarında tüm bilgileri göremezler. İsme veya kullanıcı adına göre arama yapılabilir.
İletişim / Yukarı
Site üyelerinin veya üye olmayan ziyaretçilerin site yönetimi ile iletişim kurabilmesi içindir. Şikâyet, Hata Bildirimi, Görüş ve Öneriler, Üyelik Aktivasyon, Yardım ve Reklam konu başlıkları ile ilgili olarak yönetim ile iletişime geçilebilmektedir. Aynı zamanda herhangi bir soruna çözüm için trakus@trakus.org adresi üzerinden yardım talep edilebilir
Yeni Üyellik / Yukarı
Sitenin amacı ülkemizde doğal ortamda yaşayan kuş türleri hakkında anonim olarak bilgi toplamak ve bu bilgilerin paylaşılmasıdır. Trakus.org her yaştan kullanıcıya hitap eden sosyal bir sitedir. Sitenin amaçlarına ve etik kurallara uyabilecek, daha iyiye gitmek için çaba sarf edebilecek, kendini doğaya ve kuşlara adamış insanlar potansiyel üyelerimizdir.
Trakus.org'a üye olabilmek için üyelik formu tam olarak doldurulmalıdır.
Başlangıç seviyesi için üyenin hakları sınırlıdır. Fotoğraf ekleyebilir, yorum yapabilir, doküman ekleyebilir, forum açabilir, foruma katılabilir. Üye talep ederse boşta bulunan türler için tür yetkilisi olabilir, tür bilgilerini derleyebilir. Site kuralları üye müracaat bölümünde okunması zorunlu bir alandır. Üye müracaat sırasında site kurallarına uymayı baştan kabul eder. Üye olduktan sonra bunun aksi yönünde davranan üyeler yönetim tarafından uyarılır, engellenebilir, siteyle bağlantısı kesilebilir. Etik dışı davranışları huy edinen üyeler yönetim kurulu karar ile doğrudan siteden uzaklaştırma alabilir.
Üye, şifresini unuttuğu zaman, ana sayfa sağ üstte, üye isminin yanındaki Turuncu oka, ardından çıkacak menüden Şifremi Değiştir yazısını tıklayarak işlem yapabilir.
Yıldız Hesabı / Yukarı
Üye sayfasında, üyelerin faaliyetleri sonucunda verilen yıldızlar görünür. Yıldızlar üyeye bazı konularda ayrıcalıklar sağlar. Değerlendirme site tarafından otomatik olarak yapılır ve ilgili alanda saklanır.

Üye aşağıdaki her faaliyet için karşısında yazılı puanı alır :
Yüklenen her fotoğraf (FotoGaleri, Tür Ekle) - 1 Puan
FotoGaleriye yapılan her değerlendirme - 0.25 Puan
Yüklenen her fotoğraf (FotoForum) - 3 Puan
FotoForum'a yapılan her değerlendirme - 1 Puan
Kuş Foruma yazılan her mesaj - 4 Puan
Foruma yazılan her mesaj - 1 Puan
Eklenen her gözlem - 6 Puan
Eklenen video - 10 Puan
Gözlem Sayfasına yapılan her değerlendirme - 1 Puan
Üye yetkili türlerine eklenen her 10 (On) kelime - 1 Puan

Yıldız sayıları yukarıdaki sisteme göre toplanan puanlardan aşağıdaki kurala göre belirlenir:
200-500 = 1 yıldız
500-1500 = 2 yıldız
1500-3000 = 3 yıldız
3000-5000 = 4 yıldız
5000-... = 5 yıldız
Fotoğraf Değerlendirme Hesabı / Yukarı
Fotoğrafa üyeler tarafından yapılan değerlendirmeler aşağıdaki formüle göre işleme tabi tutularak fotoğrafın bilgilerine eklenir. Yapılan işlem aşağıdaki gibidir.

Fotoğraf Değeri=(Fotoğrafın Toplam Değerlendirme Notu / Adet (Yapılan Değerlendirme Sayısı))+Adet (Yapılan Değerlendirme Sayısı) / 7

Sitenin fotoğraf değerlendirme ve sıralama işlemi bu hesap sonunda aldığı değere göre yapılmaktadır.
Günün Üyesi / Yukarı
Günün üyesi; Fotoğrafına yüksek değerlendirme notları almış, fotoğraf sahipleri arasından rastgele bir yapıda site tarafından seçilir. Günün üyesi olabilmek için üyenin son 90 gün içinde günün üyesi olmamış olması gerekmektedir.
Güncel Türminatör Listesi / Yukarı
Üyenin belgelediği tür sayısına göre hazırlanmış listedir. FotoGaleri ve TürGaleri bölümünden yüklenmiş, onaylanmış türler kişinin tür sayısını belirler. Liste ilk 100 kişiyi otomatik sıralar. Sadece Türkiye'de çekilen türlerden oluşan Türkiye Listesi ve Tüm Dünyada çekilen türlerden oluşan Uluslararası Liste olmak üzere iki kategorisi vardır. Her üye, tür fotoğrafı çektikçe otomatik olarak bu değerlendirmeye girer.
Kertik Yarışması / Yukarı
Senelik bazda yapılan kuş fotoğraflama yarışıdır. En çok türü belgeleyen kazanır. Kuralları senelik olarak yarışma başlamadan yayınlanır.
Bilgi Kullanımı / Yukarı
Siteden fotoğraf ve bilgi kullanımı müsaadeye tabiidir. Bu konuda talepler fotoğraf ise doğrudan seçilen fotoğraf sahibine yapılmalıdır. İletişim için, seçilen üyenin kişisel sayfasında sol üstte bulunan üyeye mail at yazısına tıklayarak mail atılabilir.
Ticari amaç gütmeyen yayınlarda kullanılacak fotoğraflar için üyeler genelde ücret almadan izin vermektedir, fotoğrafı İstenilen formatta göndermektedir.
Sitemizden bilgi paylaşımı için, ana sayfada üst bölümdeki Trakus logosunun üzerinde ve en alt bölmede bulunan İletişim'den talep yapılabilir. Ticari amaçlı yayın kuruluşların fotoğraf talepleri doğrudan üyeye, üye ile iletişim sağlanamıyorsa İletişim yoluyla siteden yapılabilir.
Siteden bilgi ve fotoğraf alınıp kullanılması halinde, yapılacak yayında fotoğrafın yanında www.trakus.org ve üye adının okunabilecek boyutta yazılması gerekmektedir. Bilgi kullanımında referans kısmında kaynak 'Türkiye'nin Anonim Kuşları www.trakus.org' olarak belirtilmelidir
Günün Fotoğrafları / Yukarı
Günün fotoğrafı seçimi yükleme tarihini takip eden ikinci gün yapılır. Bu seçim otomatik olarak site tarafından fotoğraf değerlendirme puanına göre gerçekleşir. O gün içinde en yüksek puan alan 4 adet fotoğraf seçilerek, Günün Fotoğrafları kısmında puanlarına bakılmaksızın sıralanarak sergilenir. Fotoğrafın puanlanmasında büyük çarpan yapılan beğeni sayısıdır. Dönemsel dengeleme için dönemsel ortalama yorum sayıları dönemsel düzeltme katsayısı olarak kullanılır
Video / Yukarı
Kuşlar, kuş gözlemciliği, kuş fotoğrafçılığı hakkında videolar yüklenir.
İletişim : video@trakus.org
Trakus Dergi / Yukarı
Site amacı doğrultusunda, türleri, üyeleri, alanları ve etkinlikleri tanıtmak için düzenlenmiş site dergisidir. Derginin yayını belli bir peridot içermez, bilgi birikimi oluştukça yayına çıkar. Yönetim, medya bölümü tarafından yayınlanır. Bu bölümden geçmiş tüm sayılar da görülebilir.
Logo İndir / Yukarı
Üye listesinin toplandığı bölümdür. Arama motoru kullanarak üyelerin kişisel sayfalarına erişilebilir, Siteye üye olmayanlar bu alana giremezler. İsme veya takma isme göre arama yapılabilir. Üyeler arası bu bölümden malileşmek mümkündür.