Haberler
Küresel Kuş Sayımında Bu Yıl Rekor Kırıldı Türkiye'nin Anonim Kuşları
Küresel Kuş Sayımında Bu Yıl Rekor Kırıldı 18.05.2018 12:13

Kuşlar inanılmaz. Onların ilhamı ve hayranlık uyandırma gücü, insanları hayal edilebilecek her sınırda bir araya getiriyor. Global Big Day (Küresel Büyük Gün), dünya çapındaki bu bağlılığı gerçekleştiriyor: Dünya üzerindeki her yerde kuşları kutlamak için tek bir gün. 5 Mayıs'ta, 170 ülkede 28.000 kişi araziye çıktı ve 6899 tür buldu. Dünya kuş türlerinin 2/3'ü bir günde kaydedildi. Global Big Day için yeni bir dünya rekoru. İnanılmaz bir şekilde, türlerin yüzde 10'undan fazlası, sadece bir kişi tarafından rapor edildi ve sizlerin nasıl fark yaratabileceğini gösterdi. Bu rekor, katılan her bir kişiye ait. Teşekkürler ve tebrikler. (TKH Not: Ülkemizde 219 tür kaydedildi)

Daha da önemlisi, bu inanılmaz eğlenceli etkinlik, hepimizin önemsediği kuşlara yardım etmek için değerli bilgiler sağladı. eBirders, şu ana kadar 1,6 milyondan fazla kuş gözlemi topladı. Küresel bir kuş ekibi olarak kuşların araziden nerede, ne zaman ve nasıl yararlandıklarıyla ilgili bilgi toplandı ve bu bilgiler kuşları korumaya yardımcı olacak araştırmalarda kullanabilecek. Ve en iyi bölüm? Hepimiz bunu yaparken eğleniyoruz.

Global Big Day'in favori bölümü hikayeler. Şaşırtıcı seyahatler var: Şafakta belirli bir tür için doğru yerde olmak için geceden kamp kurmak ya da bir yarım gün boyunca bir nehirde seyahat etmek... Topluluğumuz çeşitli: Uganda'nın kırsal bölgelerindeki yerel rehber gruplarından Meksika'daki yerel gözlemcilere kadar toplanan veriler ülkelerinin inanılmaz biyolojik çeşitliliğini temsil ediyor. Ve tabii ki, kuşlar: nadir; güzel; beklenmedik buluntular; üzücü başarısızlıklar. Belki de Global Big Day hakkındaki en dikkat çekici rapor, Ibadan Malimbe (Malimbus ibadanensis): Nijerya'dan Adewale Awoyemi tarafından bildirilen eBird için yeni bir tür. Küresel Büyük Günün kuşlarının tamamını şurada keşfedebilirsiniz: https://ebird.org/globalbigday.

Üst üste ikinci yıl Kolombiya, Küresel Büyük Gün'de kuş türlerinde dünya lideri oldu. Kolombiya kuş topluluğunun çabalarıyla bir günde 1546 tür bulundu. Kesinlikle inanılmaz bir iş - tebrikler. Kolombiya'nın Küresel Büyük Günü, yerel topluluklardan ülkenin başkanına kadar ulaştı! Kolombiya Hava Kuvvetleri bile dışarı çıktı, kuşların tadını çıkardı ve halkla paylaştı. 1600'den fazla kuş gözlemcisi, dünyanın en kuş çeşitliliği zengin ülkesinde kuşların müthiş bir görüntüsü olan 5000 kontrol listesi sundu. Bunu gerçekleştirmek için eBird Kolombiya ve diğer ortaklara milyonlarca teşekkür. Kolombiya'nın hemen arkasında 1490 türün rapor edildiği Peru'daki anıtsal alanlar var.

Cornell Lab’ın Sapsucker takımı, Kaliforniya, Honduras ve Kolombiya’ya seyahat eden üç gruba ayrıldı. Bu üç ülke, göçmen kuşların birbirine bağlılığını göstermek için seçildi ve kıyı kuşlarına odaklanıldı. Buralarda bulunan sulak alanlar, Güney Amerika'dan Kuzey Kutup bölgesindeki üreme alanlarına geçerken göçmen kıyı kuşları için kritik. Sapsucker gruplarının her biri, ülkedeki yerel ortaklarımızla birlikte Honduras ve Kolombiya'da yeni "büyük gün" kayıtları düzenledi. Sponsorluklarından dolayı Lowa Boots LLC teşekkürler. Dünyanın dört bir yanından pek çok heyecan verici hikaye ve sonuç var. Hepsinden bahsedemiyoruz, ancak aşağıda bazılarını vurgulamaya çalıştık. Global Big Day'in bir parçası olduğunuz için teşekkür ederiz.

ABD ve Kanada

Global Big Day, Amerika Birleşik Devletleri'nin birçok yerinde yeni göçmenlerin geldiği ve çok sayıda kuşun bulunduğu güzel bir bahar günü oldu. Teksas (408), Kaliforniya (361) ve Arizona (310) 'dan büyük desteklerle son ABD sayısı 716 oldu. ABD eBirders, 577 türü ve sesle birlikte 172'yi belgeledi — oldukça dikkat çekici! Kanadalı ekipler, geçen yılki toplamı tam olarak tutan 397 tür buldu ve bu rakamlar kuşların bu kuzey ormanlarına ulaşmaları için bir hafta daha erken olduğu halde aynı kaldı. Ontario ve British Colombia, türler için neredeyse eşit, British Colombia 262 ve Ontario için 259 oldu. Bu üç tür farkını telafi etmek için, Ontario eBirders 1400 kontrol listesi daha gönderdi! Quebec, 1213 kontrol listesi çıkardı.

Meksika ve Orta Amerika

Latin Amerika, Global Big Day'i başka hiçbir yere benzemeyen bir seviyeye taşıyor. Orta Amerika'da, kontrol listelerinin sayısı 2017'nin iki katına çıktı! Panama’nın ulusal düzeydeki medya kapsamı, insanları ülkenin her yanında dışarı çıkardı. Panama'da 750 tür (geçen yılki kontrol listesinin 6 katı!) Bu bölümde bir numara olmak için Meksika'nın 745'ini aştı. 347 Kosta Rika kuşçusu, kıyıdan volkanlara kadar neredeyse 1000 eBird kontrol listesiyle etkileyici bir 685 tür saydı. Orta Amerika Küresel Büyük Günleri'nin en sevdiğimiz kısmı yerel heyecandır. Genç kuş gözlemcileri, topluluklar, kuş rehberleri, orman evi ve park personeli ve çok daha fazlası. Bazen katılımcılar arasında paylaşılan sadece birkaç dürbünle, insanların heyecanlarını görmek ve duymak büyülüdür. 35 Orta Amerika kuşçusu, Global Big Day'de 200'den fazla tür rapor etti!

Güney Amerika

Tierra del Fuego'nun güney ucundan Karayip kıyısına kadar, dünyanın hiçbir yeri Güney Amerika'nın kuş çeşitliliği ile kıyaslanamaz. 5 Mayıs'ta, bu tam ekrandaydı: Global Big Day’ın türlerinin % 40'ı bu kıtadan geldi. İki ülkede 1490'dan fazla tür vardı, dördünde de 1000 tür. Dünyada en iyi 10'undan yedisi. Kuş çeşitliliğinden daha da inanılmaz olanı, topluluklarını ve ülkelerini gururla temsil eden şaşırtıcı gruplar. Kolombiya’nın ilham verici çabalarına yukarıda değinildi, ancak bu sadece hikayenin bir parçası. Peru'da 600'den fazla kişi, düzinelerce yerel, bölgesel ve ulusal grubu temsilen tarlalara ve ormanlara gitti.

Ekvador’un 220 kuşçusunun ülke çapında seferberliği sayesinde toplamda 1154 türle dünyada üçüncü oldu. Brezilya’nın 1036’lık mükemmel toplamını pek çoğu nadir ve nesli tehlike altında olan yüzlerce eşsiz türle Bin Kulübü tamamladı. Arjantin önceki 19 türle 696 oldu! Bolivya, 703 türüyle, dünyada dokuzuncu. Güney Amerika'da heyecan verici yerel zafer ve keşif hikayeleri var. Bunları bizimle paylaştığınız için hepinize teşekkür ediyoruz.

Karayip Adaları

Birçok endemik kuşla, bu Batı Hint Adaları, Küresel Büyük Gün boyunca kritik öneme sahip. Bildirilen türlerin listesine bakın ve gelecek yılki etkinlik için bir adaya gitmek isteyeceksiniz! Bahamalar ve Porto Riko 135 ve 133 ile türlerin toplamı için başabaş geldi. On beş diğer ada ülkesi de, BirdsCaribbean, SOPI ve bölgedeki diğer büyük grup yardımı sayesinde etkili oldu.

Afrika

Bu yılki dünya rekoru Afrika kuşçuları olmadan mümkün olamazdı. 28 ülkeden gelen raporlar toplamda 150 türün eklendiğini ve kıta toplamını 1140'a çıkardığını belirtti. Afrika Kuş Kulübü'ne ülke çapında insanları heyecanlandırdıkları için teşekkür borçluyuz. Kenya'daki korkunç sellere rağmen, kuşçular bölgede 479 türle birinci. Afrika'daki bu yılki başarı hikayesi Uganda, yerel rehberler ve Turizm Uganda ülke çapında 34 kuşçuya yardım etti ve 429 tür bulundu. Uganda eBirding’ün gelecek yıl nasıl büyüdüğünü görmek için sabırsızlanıyoruz!

Daha güneyde, Güney Afrika 412 türle geçen yılki 376'yı aştı (BirdLife Güney Afrika, SABAP2 ve BirdLasser sayesinde yayıldı)! Tanzanya, Zimbabve ve Zambiya her biri birkaç yüz tür buldu. Sudan gibi yeni alanlardan gelen kayıtlar bazı nadir türlere katkıda bulundu. Nijerya'dan gelen listede eBird için yeni bir tür var! İngiltere'nin Madagaskar Büyükelçisi bile gözleme çıktı ve bazı kuşlar bildirdi! Afrika kuşçularının eBird'ü keşfetmeye ve raporlamaya devam etmelerini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Asya

Hindistan, Global Big Day'da Asya'da türler için bir numara olarak hüküm sürdü, BirdCount Hindistan ve mükemmel eBird topluluğu sayesinde sayı 577 oldu. Çin’in toplamı 473 ve 101 farklı eBird'cüden gelenlerle tür toplamı 100’e ulaştı! Güneydoğu Asya'da, Bird Conservation Society of Thailand'ın “Kampüs Büyük Günü” etkinliği öğrencileri kampüsler arasında yarıştırdı. 5 Mayıs'ta Tayland'da 71 eBir'cü araziye çıktı. Malezya'nın güneyindeki eBird Malezya'daki partnerlerimiz, bu etkinliğin tanıtımına ve tanıtılmasına yardımcı oldu ve günün sonunda 454 tür bildirildi: tüm dünya ülkeleri için 18. sıra yeterince iyi. Bu raporlar özellikle değerli - bu bölgedeki kuş kafesi ticareti ve habitat kaybı yüzünden kuşların bölgedeki dağılımını daha iyi anlamak çok önemli.

Avrupa

Mayıs, Avrupa'nın en büyük kuşçuluk zamanı ve Global Big Day'da yer alan 42 ülke bunu çok açık bir şekilde yaptı! İspanya başarıyla 302 tür buldu: bölgedeki 300 sınırının kırıldığı tek ülke. Tek bir İspanyol takımı da takımlarda birinci oldu, burada Ricard Gutiérrez, Sergi Sales, Carolina García, Oriol Muntané ve Gorka Gorospe 203 tür kaydetti. Portekiz (235), Türkiye (219), Birleşik Krallık (213), Almanya (206) ve Fransa (203) hepsi 200'ü aştı. Rob Martin, ikinci yıl boyunca İngiltere'nin en büyük toplamına sahip oldu. Finlandiya (166) bu sene İsveç’in 188’ine daha yakın. Bu yılki katılımcı sayısı neredeyse iki katına çıktı, gelecek yıl için heyecan duyuyoruz. (422 Avrupa türü)

Avustralya

Avustralya’nın muhteşem çeşitliliği ve eşsiz kuşları, etkinliğin başarısı için geniş katılım gerektiriyor. eBird Avustralya ekibinin çalışması sayesinde, ada-kıta kış mevsiminin başında olmasına rağmen, iyi temsil edildi. Bu yılki 490 tür, 450 eBirdcüden geldi- gelecek yıl bakalım 500ü kıracak mı ?! Malcolm Graham ve Steven Pratt, Queensland'da, Terence Alexander ve Michael Daley ile daha büyük bir gün geçirdiler - etkileyici şekilde 172 tür buldular!

Ve işte böyle- kitaplarda bir başka kuş sayma dünya rekoru! Bu kadar çok ülkede bu kadar kuşçu daha önce araziye çıkıp, bu kadar çok kuş bulmamış ve kuşçu dostları, araştırmacılar, korumacılar için eBird'de kayda geçirmemişti. En heyecan verici kısım, burada bitmemesi. Global Big Day'in yılda sadece bir gün olması gerekmiyor — eBird'de, her gün büyük bir gün. Elbette, bu, günün 24 saati kuş saymanız ve uyumamanız anlamına gelmez, sadece eBirding size aynı kuşçuluk eğlencesi ve kuş topluluğunu sağlıyor – hem de yılın her günü.

Kuşlar bizi birbirimize bağlar. eBird de kuşçuları bağlar. Neler bulup paylaşmaya devam ettiğinizi görmek için sabırsızlanıyoruz. Bu Ekim'de bir başka büyük gün haberleri için bizi takip etmeye devam edin. Bu tarihi işaretleyin ve iletişim halinde olalım! Eğlenin ve orada görüşürüz.

Fotoğraf için Kenan Süleyman Çüngür'e teşekkür ederken, ekibinin Türkiye birinciliği için tebrik ederiz.

https://ebird.org/news/global-big-day-2018-a-birding-world-record

 
Okunma sayısı.: 772
Yorumlar

Diğer Haberler
İzmir Kuş Cenneti yavru flamingolarla şenlendi Trakushaber  05.06.2020 12:20
Bir Küçük Mutluluk Hikayesi! Trakushaber  03.06.2020 19:39
Trabzon'da Kap Kumrusu! Trakushaber  31.05.2020 15:23
Moğolistan’dan Zambiya’ya kadar uçup geri dönen guguk kuşu en uzun göç rekorunu kırdı Trakushaber  31.05.2020 14:36
Köyceğiz Sığla Ormanlarının Kuş Çeşitliliği Açısından Önemi Trakushaber  26.05.2020 14:32
Kuş Gözlem Kulesi krizi Trakushaber  26.05.2020 14:27
Gökdoğan-Canlı yayın Trakushaber  26.05.2020 14:23
Gediz Deltası’nda yaşam yeni türlere yuva oluyor Trakushaber  26.05.2020 14:03
İklim Değişikliği Hayvanların Boyutunu Değiştiriyor Trakushaber  21.05.2020 23:48
Vericili Küçük Akbaba “POLYA”nın Hikayesi Trakushaber  21.05.2020 23:39
Kuş Tanımlama Sunumu YouTube Kanalımızda Trakushaber  20.05.2020 00:19
Orman Okulu Söyleşileri Trakushaber  19.05.2020 16:50
Zoom Toplantı / Kuş Tanımlama Trakushaber  18.05.2020 07:25
Kuş Fotoğrafçılığı Söyleşisi Youtube Kanalımızda Trakushaber  17.05.2020 19:41
Kuş Türlerinin Habitat Seçiciliği Trakushaber  17.05.2020 19:26
Akdeniz Hassas Tür Rehberi Yayımlandı Trakushaber  15.05.2020 16:12
Covid 19 Sonrası Yaban Hayat Trakushaber  15.05.2020 16:10
Tüm Dünya Kuşlarının Türkçe İsimleri Trakushaber  15.05.2020 16:07
Kuş Fotoğrafçılığı Söyleşi / Özgür Kalay Trakushaber  14.05.2020 19:09
Kuş Notları ile tanışın! Trakushaber  14.05.2020 10:50