Haberler
Havai Fişek Yasaklansın Kanun Teklifi ve Kullanmama Kararları Türkiye'nin Anonim Kuşları
Havai Fişek Yasaklansın Kanun Teklifi ve Kullanmama Kararları 13.07.2020 15:04

HAVAİ FİŞEK YASAKLANSIN TEKLİFİ MECLİSTE

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Sakarya’da 6 gün arayla yaşanan iki ayrı patlamada 10 kişinin ölmesinin ardından, havai fişeklerin ithaline ve satışına yasak getirilmesini içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ‘Barut ve Patlayıcı Maddelerle Silah ve Teferruatı ve Av Malzemesinin İnhisardan Çıkarılması Hakkında Kanun”da değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Havai fişeklerin satılması ve ithal edilmesinin yasaklanmasını öngören teklifin gerekçesinde; Sakarya’nın Hendek İlçesi’ndeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 7 yurttaşın yaşamını yitirdiği, kazadan birkaç ay önce denetim yapılmış olmasına rağmen kazada ciddi ihmallerin bulunduğu belirtildi. Bu kazadan 6 gün sonra havai fişek fabrikasına ait patlayıcıların kontrollü patlatma amacıyla kamyondan indirildiği sırada yeni bir patlama meydana geldiği, üç jandarma personeli şehit olduğu ve yine gerekli önlemlerin alınmadığı vurgusu yapıldı.

Havai fişeklerin kamu sağlığı ve ekosisteme de zarar verdiği belirtilerek teklifin amacı şöyle anlatıldı:

“Yıllardır eğlence malzemesi olarak kullanılan havai fişeklerin gerek kamu sağlığı gerek kamu güvenliği ve ekosistemin sağlığı açısından ciddi tehditler oluşturması nedeniyle kamuoyunda havai fişeklerin kullanımının sınırlandırılması ve yasaklanması noktasında ciddi bir beklenti oluşmuştur. Havai fişekler hem içerdikleri kimyasal elementler açısından hem de çıkardığı yüksek ses açısından vatandaşlarımızın sağlığına ciddi tehditler oluşturmaktadır. Havai fişek türlerinin yapımında fare zehrinde bulunan baryum kullanıldığı gibi nitrat ve odun karışımı da kullanılabilmektedir. Ayrıca her havai fişek patladığında sülfürdioksit, karbondioksit, karbonmonoksit gibi havada asılı kalabilen maddeler serbest kalmaktadır.

KAPLUMBAĞALAR ÖLÜYOR, KUŞLAR YOLUNU BULAMIYOR 

Havai fişeklerin insana olan etkisinin yanı sıra çevremizdeki hayvanlara da ciddi etkisi olmaktadır. Oluşan yüksek sesten korkan kuşların yuvasını terk etmesinin yanı sıra bu yüksek ses yakında bulunan kuşlar için ölüm gibi ciddi tehdit oluşturmaktadır. Caretta caretta türü kaplumbağalar yumurtadan çıktıktan sonra denize gitmek için, göçmen kuşlar da gece vakti göç edecekleri yere ulaşmak için ay ışığını kullanmaktadırlar. Ancak havai fişeklerin oluşturduğu güçlü ışık hayvanları yanıltabilmekte ay ışığı sandığı ışığa giden kaplumbağa ölmekte, göç eden kuşlar yönlerini bulamamaktadırlar. Havai fişekler oluşturduğu bu tehditlerin yanı sıra hem kamu kurumları hem de şahıslar tarafından çok sayıda organizasyonda kullanılması amacıyla gerek ithal edilmesi gerekse güvenlik önlemlerinin alınması hususunda ülke ekonomisine de ciddi bir yük getirmektedir. Hazırlanan bu kanun teklifi ile bu sorunların önüne geçmek amacıyla havai fişeklerin ithal edilmesine ve satılmasına yasak getirilerek hem insanlarımızın hem de çevredeki hayvanların sağlıklarının korunması amaçlanmıştır. Kanuna eklenecek olan geçici madde ile havai fişek ithal ederek veya havai fişek satarak geçimini sağlayan vatandaşlarımızın mağdur olmasının da önüne geçilmesi amaçlanmıştır.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/07/11/havai-fisek-yasaklansin-teklifi-mecliste/

 

HAVAİ FİŞEK KULLANMAMA KARARLARI

Patlamaların ardından CHP’li bazı belediyeler, etkinliklerinde havai fişek kullanmama kararı aldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da belediyenin etkinliklerinde havai fişek kullanmayacağını açıkladı.

Valiyle görüşecek

İmamoğlu, havai fişek kullanımının yasaklanması konusunda İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile görüşeceğini belirterek, “Acı kayıplarımızı hatırlatacak. İstanbul’da ne biz böyle bir uygulamayı yaparız ne de görmek isteriz, bitmiştir. Bu anlamda da valiliğimizin gereğini yapmasını diliyoruz. Çünkü bazı izinler bizimle ilişkili değil. Ama biz bundan sonra hiçbir etkinliğimizde havai fişek kullanmayacağız. Bu konuda valilikler yetkili. Valimiz ile bu konuyu konuşurum. Farklı görüşte olmaz diye tahmin ediyorum” dedi.

‘Yıllardır istemiyoruz’

Karara destek veren Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkan yardımcısı Nihal Kasap, yıllardır havai fişeklerin kaldırılması konusunu her platformda dile getirdiklerini belirterek şunları söyledi: “Havai fişek patlamalarında kuşlar yanıyor, kimyasal maddelerden dolayı insan sağlığını da tehdit ediyor. Tüm doğa ve canlılar zarar görüyor. Sayın  İmamoğlu’nun açıklamasını gördük. Sakarya’daki patlama onlara acı verdiği için iptal ettiler. Böyle düşünmek yerine yıllardır sivil toplum kuruluşlarını dikkate alarak havai fişeği yasaklamalarını yeğlerdik. Yine de teşekkür ederiz.” 

‘Tamamen yasaklansın’

Doğa Derneği Biyoçeşitlilik Araştırma Koordinatörü Şafak Arslan ise şöyle konuştu: “İnanıyoruz ki Türkiye genelinde  havai fişek yasaklanacak. Havai fişekler tüm kuşlar için tehdit oluşturuyor. Özellikle göç döneminde atılan havai fişekler, ötücü kuşların ölümlerine sebep oluyor. Yuva yakınlarındaki gürültüler, kuşların üreme başarısını düşürüyor. Bazı illerin aldığı kararı doğru bulmakla birlikte havai fişek kullanımının hızlı bir şekilde tamamen yasaklanmasını ümit ediyoruz.”

Kadıköy, Bakırköy, Sinop

İstanbul’da ilçe belediye başkanları da sosyal medya hesaplarından etkinliklerinde havai fişek kullanmayacaklarını duyurdu. Kadıköy Belediyesi olarak daha önce hiçbir etkinlikte havai fişek kullanmadıklarını belirten Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, “Bundan sonrası için de Kadıköy’de kullanılmaması adına Eylül ayındaki ilk meclis toplantımızda yasaklanmasını gündemimize alacağız” dedi. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da Temmuz ayı meclis toplantısında havai fişeklerin kullanımını yasaklayan teklifinin belediye meclisinde oy birliği ile kabul edildiğini duyurdu. Sakarya’daki facianın ardından ardı ardına havai fişeği yasaklayan belediyelere CHP yönetimindeki Sinop Belediyesi de eklendi.

https://www.milliyet.com.tr/gundem/havai-fisek-kullanmama-kararlari-6256744

 
Okunma sayısı.: 123
Yorumlar

Diğer Haberler
Yeşil Doğa az rastlanan kuş türlerinin izini sürüyor Trakushaber  31.07.2020 22:38
Üveyik Avı Yasaklansın! Trakushaber  31.07.2020 22:28
Sınır kapısında 200 saka ve muhabbet kuşu ele geçirildi Trakushaber  28.07.2020 13:00
Azap Gölü’nde ekoturizm faaliyetleri yaygınlaşacak Trakushaber  28.07.2020 12:59
Halkadaki kuş dili Trakushaber  28.07.2020 12:57
İş makinesinin kepçe hidroliği kuş yuvası oldu Trakushaber  28.07.2020 12:51
Reyhanlı Barajı “Kuş Cenneti` Olmaya Aday Trakushaber  25.07.2020 13:16
Beykoz’un Kuşları ve Tabiat Alanları Trakushaber  23.07.2020 12:25
And Kondoru Uçuş Süresinin %1’ inde Kanat Çırpıyor Trakushaber  22.07.2020 14:18
Doğa Derneği Tepeli Pelikan Raporu Yayında Trakushaber  21.07.2020 15:04
Kuş Cenneti yakınında korkutan yangın Trakushaber  21.07.2020 13:52
Bingöl'de nehir kenarına bırakılan ağa takılan kuşları, bir vatandaş kurtarıyor Trakushaber  20.07.2020 12:39
Kuzey Amerika’nın Yaygın Serçe Türü Yeni Bir Şarkı Söylüyor Trakushaber  18.07.2020 12:46
Fransa’da 30 Yıl Önce Halkalanan Flamingonun Son Durağı Türkiye Oldu Trakushaber  18.07.2020 12:44
İnsanlar Çekildi, Nadir Görülen Kız Kuşu Ortaya Çıktı Trakushaber  17.07.2020 11:22
Tokat’ta Dikkat Çeken Olay! Bu Suya Giren Kuşlar Ölüyor Trakushaber  17.07.2020 11:11
2020 Audubon Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı Trakushaber  15.07.2020 11:54
Hatay'ın Yeni Kuş Cenneti Doğuyor Trakushaber  15.07.2020 11:33
Simurg Kuş Yuvası Derneğine Teşekkür Trakushaber  13.07.2020 12:16
Paylaşmak Güzeldir Ama... Trakushaber  08.07.2020 23:50