FotoForum
Yükleniyor.
makeskinmakeskin
Mahmuzlu olmasını umuyorum.Hatay Sanamdağı.
Tarih 07.02.2018 10:35
İzlenme Sayısı 214
Çekim Tarihi15.01.2018
Çekim alanı HATAY
Yapılan Değerlendirmeler
makeskin
KaaN
Murat bey, selam. Facebook'tan ekledim sizi. Oradan size ileteyim. Hem de kullandığım tüyoları ve ipuçlarını da paylaşırım sizinle.

09.02.2018 11:45
makeskin
MuratUyman
Kaan Bey merhabalar, şu günlerde sıklıkla karşılaştığım sorunlardan biri, çoğunu göremiyoruz bile, uçarken ancak seslerini duyuyoruz. Bende ses ile tanım konusunu aşmaya çalışıyorum. Eğer sizin için sakıncası yoksa referans aldığınız incirkuşlarına ait ses dosyalarını paylaşma ihtimaliniz var mıdır?

Teyid edilmiş ses dosyaları olacaklarından şüphede duymamış olacağım. Selamlar...

09.02.2018 10:51
makeskin
makeskin
Çok teşekkür ederim Kaan verdiğin değerli bilgiler için.

09.02.2018 10:11
makeskin
KaaN
Mehmet Akif ağabey, merhaba. Öncelikle Umut Güngör'ün de dediği gibi mahmuzlunun çok farklı bir kuş olduğunu ve yine onun söylediği gibi özelliklerle diğer incirkuşlarından ayrıldığını söylemek isterim. Yurt dışında görme fırsatı bulmuştum. Üreme dönemi tüy örtüsünde bir yetişkin görmüştüm. İlk bakışta göze çarpan özelliği beneksiz bağır ve yan gövdesi olmuştu. Öyle bir kuş görürseniz bol fotoğrafını çekin.

Gelelim bu kuşlara. Kış tüy örtüsünde incirkuşları problem olabiliyor bazen. Özellikle kimi çayır incirkuşu ilk kış bireyleri, kimi kızılgerdanlı ilk kış bireylerine çok benziyor. En garantisi her zaman ses oluyor. Ben bunların tiplerini öğrenmeden seslerini öğrenmiştim bir büyüğümün tavsiyesi üzerine. Çok faydalı oluyor. Sırtım yere gelmedi o yüzden 4 yıldır. Ama ses bilgimiz olmadığına göre ilk diyeceğim şey sırtı dönük olan bireyin kesinlikle kızılgerdanlı olduğu. Renklenmesi, sırttaki beyaz "yolların" belirginliği, tersiyerlerin net beyaz uçları ve en önemlisi bariz benekli kuyruk sokumu. Kesinlikle kızılgerdanlı derdim.

Dik duran ve profil vermiş olan birey ise bence bu bireyle aynı birey değil. Ona biraz düşünmek zorunda kaldım. İlk bakışta genç çayır dedim sonra açtım fotoğrafı baktım bazı özellikleri kızılgerdanlı gibi geldi. Özellikle gövde altının temiz beyaz görünümü ve arka tırnaklar kızılgerdanlı gibi. Ama sonra dönüp rengine bakıyorum çok grimsi/zeytinimsi geliyor; kızılgerdanlı az daha kestanemsi olur diye beklerdim. Tersiyerlere bakıyorum iyice şüpheye düşüyorum; çok belirgin beyaz uçları yok tam çayır gibi. İkinci kanat bandı ise iyice belirsiz yine çayır gibi. Gövde yanındaki çizgilerin kalçaya doğru belirgin bir şekilde incelmesi de biraz daha çayır gibi geliyor ama biraz olsun kirli beyazımsı bir gövde yanı fonu göremeyince yine kızılgerdanlı gibi diyorum. Yine ayırıcı olmasa da (yanlış bilmiyorsam) gaganın siyah olmayan kısımları biraz daha sarımsı oluyor kızılgerdanlı da; en azından yetişkinlerinde öyle. Bu kuşun biraz daha turuncumsu gagası sanki. Özet olarak %100 emin olamıyorum =) 15dk düşündüm fotoğrafa bakarak ve illa bir şey demem gerekse dik duran bireye çayır incirkuşu derdim sanırım. Yine de daha tecrübeli veya elinde güzel bir rehberi olan birilerinin yorumu beklemeliyiz. İyi akşamlar Mehmet Akif ağabey.

07.02.2018 17:54
makeskin
makeskin
Teşekkürler Umut bey.İkinci fotoğrafta tırnak uzun olunca tereddütte kalmıştım.Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Orada çekilmiş birçok kare var aralarında mahmuzlu varsa diye bakıyorum.Selamlar.

07.02.2018 12:52
makeskin
umutgüngör 
Mehmet Bey merhaba.Mahmuzlunun,Moğulun ve Kır İncirin alt taraf çizgilenmesi göğüs bölgesi ile kısıtlı çayır,ağaç,pasifik,dağ ve kızılgerdanlı incirde olduğu gibi karın ve böğür yanlarına kadar inmez.
Ayrıca Mahmuzlunun çok daha güçlü gagası ve uzun bacakları ve uzun kuyruğu vardır.Adıyla özdeşleşen arka tırnağı da oldukça uzundur.Sırt çizgilenmeleri de farklıdır. Median covertları da ayrımda fikir verir.
2 fotoğraf da ki birey aynı mı ? 2.fotoğraf da sırt çizgilenmeleri oldukça kalın,kuyruk sokumunun çizgili olduğu da seçiliyor,karın yanındaki 3-4 çizgilenme birleşmiş yani Kızılgerdanlı İncirkuşu.
Selamlar..

07.02.2018 11:20