FotoForum
Yükleniyor.
mustafanasifmustafanasif
Üçüncünün renginin farklı olması ne anlama geliyor acaba.Genç birey olduğunu düşünüyorum sanırım çoğu türlerde gençler daha renkli yetişkinler daha sade renklerde oluyor

selamlar
Tarih 16.05.2020 00:05
İzlenme Sayısı 87
Çekim Tarihi09.05.2020
Çekim alanı MERSİN
Yapılan Değerlendirmeler
mustafanasif
mustafanasif
Ergün bey güzel bilgiler için çok teşekkürler

selamlar

17.05.2020 22:54
mustafanasif
kingfisher53
Çok fazla denk gelmediğimiz bir Çeltikçi formu, paylaşım için teşekkürler.
Aslında kuşların en parlak ve en renkli bireyleri, üreme dönemimdeki yetişkinlerde oluyor. Dişi erkek farklı giysilerde olan türlerde ise özellikle Erkek Üreme giysisi dikkat çekici renkler ve parlaklıkta olur genelde.
Çeltikçi giysilerinde dişi erkek ayırımı yok, yetişkin bireylerin ayırt edilmesi kolay değil. Üreme dönemi ve Kış giysisi ise var. Çeltikçi bizde yaz misafiri olduğu için onları sadece yaz giysileri ile görüyoruz. Resimdeki 3. birey ise Kış giysisi üzerinde bir Çeltikçi.

Bazı türlerde, yetişkin birey olabilmek için 3-4 yıl gerekebiliyor. Örneğin Gümüş Martı 4. yazında yetişkin giysisine ulaşabiliyor. Çoğu yırtıcı da bu şekilde. Ama ötücüler ve örneğin çeltikçi ilk kışını geçirdikten sonra ertesi yıl normal yetişkin formuna geliyor.

Bütün bnnlar ışında Mayıs ayında bu büyüklükte ki bir çeltikçi ye genç birey diyemeyiz ( Geçen sene nin yavrusu olabilir ama o da bu ilkbaharda yetişkinlerle aynı giyside olmalıydı )

Geriye kalan seçenek, yaz formuna yani üreme formuna geçememiş bir Çeltikçi olarak düşünüyorum. Hormonal sebepler olabilir.

Dikkatiniz için teşekkürler...

Selamlar...

16.05.2020 10:21