FotoForum
Yükleniyor.
serdarsatirlarserdarsatirlar
Tür yardımı için teşekkürler.
Tarih 12.07.2020 22:59
İzlenme Sayısı 92
Çekim Tarihi11.07.2020
Çekim alanı MUĞLA
Yapılan Değerlendirmeler
serdarsatirlar
serdarsatirlar
En sık görülen bir tür diyelim, konu kapansın. Bir daha ki sefere erkeğini çekmeye çalışırım.
Karakulaklı yada alaca tanımına tam uygun olmayan bir formda olması bizi zorladı, aslında bunun sebeblerinden biriside bu sıcak aylarda kuşcuların çoğunun alanlardan çekilmesi. Tüm ebird verilerine baktığımızda da temmuz ve ağustos ayları en verimsiz aylar olarak göze çarpmaktadır.
Yavruların, gençlerin, üreme kıyafetlerinin dışındaki formları bulabileceğimiz aylar aslında. Yorum yapan ve yardımcı olmaya çalışan, bu işe gönül vermiş kişilere sonsuz teşekkürler gerçekten.
Bazen gün oluyor serçeyi tanımakta bile zorlanıyoruz. Cünkü gözümüz hep farklı türlerde, bu sebeple doğanın tadını ve zevkini kaçırmamaya özen göstermekte gerekiyor.

15.07.2020 00:18
serdarsatirlar
kingfisher53
Kanca benzeri bir yol izliyorlar diye mi öngörüyoruz yani? Göksu için mantıklı olabilir ama Side Belek aklım almıyor. Tr ürüyor biz göremiyoruz daha akla yatkın. İspat edemem :)

Renklenme hiç bir kuyrukkakana benzemiyor bence , belki Alaca en önde olabilir benzerlik açısından, ama onun da üreme alanı, üreme zamanı hatta göç yolu bile pek mümkün görünmüyor. Başka kareleri var mı ? Kuyruğundaki renklenmeleri görebileceğimiz mesela.

14.07.2020 23:02
serdarsatirlar
serdarsatirlar
Üreme zamanı dişi Alaca kuyrukkakan bulduğum en yakın tür :)))

14.07.2020 02:30
serdarsatirlar
kuzeycem 
Fotoğraftaki kuş erişkin olmalı öncelikle. Gençler pullu görünümlü olur tüyleri de bu kadar yıpranmış olmaz. Tür olara Kara Kulaklı uygun gibi.
Kıbrıs ötleğeni/kuyrukkakanına gelince, cevap soruda gizli sanki :D

14.07.2020 01:43
serdarsatirlar
kingfisher53
Yanılmıyorsam 1 hafta önce yine Muğla dan genç bir kuyrukkakan ile ilgili Forum açılmıştı. Orada da söyledim yine tekrarlamak istiyorum Kuyrukkakan gençleri ile ilgili maalesef elimde yeterli kaynak yok.
Burada sorunlardan bir tanesi aslında Avrupa da kuyrukkakan türleri çok çeşitli değiller, kaynakların bir çoğu Avrupa kaynaklı olduğu için kuyrukkakan gençleri eksik kalıyor.
Eğer bu tecrübe de bir üstadımız, arkadaşımız var ise mutlaka bizleri bilgilendirecektir.


Benim asıl merak ettiğim konu ise Kıbrıs Kuyrukkakanı ve Kıbrıs Ötleğeninin nerede üredikleri? Mart ayında güneyden ülkemize giriş yaptıklarını biliyoruz. K.Kuyrukkakanını Nisan ve çok nadir Mayıs da da görebiliyoruz sahillerde, ötleğeni hiç göremiyoruz. Ve sonra yoklar. Nerede ürerler? ne zaman dönerler? Bir sonraki yılın Mart ayına kadar yok oluyor kuşlar.

Trakuş önderliğinde Türkiye de kuş gözlemciliği çok önemli yol katetti bunu net olarak söyleyebiliriz. Ama almamız gereken çok yol var. Bir kuşun en net en güzel karelerini çekme yarışı bir yerde tıkanacak ve elimizde en büyük değer olarak sayıları artan gerçek veriler elde edilebilecek çok değerli kuş gözlemcileri kalacak. Buna inanıyorum.

13.07.2020 23:18
serdarsatirlar
uaberkay
Haklisiniz kesinlikle. Kat edilmesi gereken çok yol var. Teşekkürler. Selamlar.

13.07.2020 18:44
serdarsatirlar
serdarsatirlar
Berkay Bey çok teşekkür ederim, bende kuyrukkakanların bir çoğuna bakmıştım ama üreme dönemleri ve yavruların uçma zamanlarında giysilerin değişmesi sebebiyle iş artık uzmanlara kalıyor biraz. Dersimizi çok çalışsakta bazen aynı kuşu iki farklı tür bile saymaya başlıyoruz. Yaz boyunca biraz ara vermek, kafamızda daha güzel planlar çizmek için bir fırsat aslında. Işığı, lensi, makineyi tanıma fırsatlarıda gerekli bazen. Uçanın ayarı farklı, duranın ayarı farklı ve bunları değiştirmede nasıl hızlı olabiliri mi? çalışmak gerekiyor sanki.

13.07.2020 18:05
serdarsatirlar
uaberkay
Kendim bile kendi görüşümü yok hükmünde saymakla birlikte :)

Dünden beri önce collins'ten bakıp iki seçeneğe indirdim (alaca ve karakulaklı kuyrukkakan). Daha sonra iki seçeneğin yurtiçi yurtdışı yüzlerce fotoğrafına baktim.

Özellikle boyundaki o koyu renklenme asıl ayırt edici bence. Sizin fotoğrafa çok benzer fotograflar da var bu arada.

Sonuç olarak:

Genç Alaca Kuyrukkakan diyorum.

‐------------------------------------------

Not: Ben de çok merak edip düştüm uzerine. Umarım isin uzmanlarından doğru türü öğrenirim ben de.

Ellerinize saglik Serdar Hocam.

13.07.2020 17:37