FotoForum
Yükleniyor.
LVNTFDNLVNTFDN
tür bilgisi konusunda yardım alabilir miyim, teşekkürler.
Tarih 21.07.2020 00:43
İzlenme Sayısı 61
Çekim Tarihi04.07.2020
Çekim alanı ANKARA
Yapılan Değerlendirmeler
LVNTFDN
EmrahKayhan
İlk başta kuşun incir kuşu olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz neden mi?
Halkalama eğitimin de Ömral ile arkadaşlarla arada yaptığımız sohbetler de;
neden alaca değil de neden kara sinekkapan veya neden saz değil de neden çalı kamışçını?
Bu kuşun incir kuşu değil de kesinlikle kuyruk sallayanlar dan olduğunu zaten ilk bakıştaki izlenimden görebiliyoruz.Neden kır incir değil:Çünkü En başta bacak ve ayakların koyu renkli olması zaten kır incir olmadığının en büyük kanıtı,hiç bir kır incir kuşunda (Juvenil veya adult olsun) bacak ve ayak rengi koyu değil,sekonder ve büyük örtücü tüylerinde ki sarı renk yine kır incir de olmayan özellikler.Öte yandan kuyruğun bu kadar uzun olması ve kuyruk altının beyaz olması yine kır incire uymuyor.Son olarak göğüs kısmında ki büyük siyah yama yine kır incir olmadığını gösteriyor,tüm kaynaklarda genellikle az veya hiç çizgi yok diye geçiyor göğüs kısmı için.

22.07.2020 10:14
LVNTFDN
EmrahKayhan
Bugün müsait olamadım yazmaya, yarın gün içinde yazarım :)

22.07.2020 01:49
LVNTFDN
kingfisher53
Zafer hocamın dediği gibi görmek istediğimiz hareketler bunlar :)
En başta da söylediğim gibi bacak rengi Sarı kuyruksallayana daha yakın, çok gölge de kaldığı için yanıltıcı olabilirden yola çıkarak diğer detaylar ile doğrulama yapma ihtiyacı doğuyor. Gün gün hafta hafta mutlaka değişir ama kuyruksallayanda gagayı daha koyu beklerim. Bir de primerlerde beyaz renk beklerim az da olsa.
Yine yüzde yüz dememekle birlikte bende Kır İncir ağır basar :)

21.07.2020 11:57
LVNTFDN
zaferK 
Fotoforum sayfasında her zaman görmek istediğimiz çok güzel yorumlar bunlar...
Birçok genç kuş ,kısa zamanda o kadar çok değişim geçirir ki kesin tanım bazen gerçekten zorlaşır...genç bir ötücüde ,bir haftada bile ciddi değişiklikler gözlenebilir...
Genç sarı kuyruksallayana katılırım...selamlar...

21.07.2020 11:31
LVNTFDN
uaberkay
Haddim olmayarak katkıda bulunmak istedim;

Collins'te Kır İncirkuşu bölümünde gençlerinin sarı kuyruksallayan genciyle karıştırılabileceği belirtilmiş ve iki gencin de çizimine yer verilmiş. Burada dikkatimi çeken önemli noktalardan birisi bacakların daha koyu renkli olması, bir diğeri göğüsteki kolye benzeri siyah pattern. Benim dikkatimi çeken bir diğer nokta da gaganın boyunla birleştiği noktada bahsi geçen patternin başlangıcını oluşturan siyahlık.

Göğüs patterni fotoğraf açısından dolayı otomatik olarak eleniyor. Fakat bacakların koyuluğu ve gaga boyun birleşiminde bahsettiğim siyahlık "genç sarı kuyruksallayan" diyor.

Selamlar.

21.07.2020 10:50
LVNTFDN
kingfisher53
Günaydın :) Genç birey çok arada kaldım... Bacakların koyu olması kuyruksallayana daha yakın, fakat primerlerin renklenmesi de kır incire yakın. Kır incir ağır bastı bende ama sarı veya sarıbaşlı kuyruksallayan kesin değil diyrmiyorum :)

21.07.2020 09:29
LVNTFDN
EmrahKayhan
Ergün günaydın Sarıbaşlı olabilir mi ?

21.07.2020 08:51
LVNTFDN
kingfisher53
Kır İncirkuşu... Selamlar...

21.07.2020 08:04