FotoForum
Yükleniyor.
bdedelerbdedeler
Klasik soru:)
Söğüt bülbülü mü Çıvgın mı?
Tarih 25.08.2020 22:10
İzlenme Sayısı 56
Çekim Tarihi25.08.2020
Çekim alanı İSTANBUL
Yapılan Değerlendirmeler
bdedeler
bdedeler
Bu mütevazi fotograf böyle önemli bir bilgilendirmeye vesile olduğu için çok mutlu oldum. Herkese çok teşekkür ederim.

26.08.2020 20:16
bdedeler
Snylm
Öncelikle Berkay hocama teşekkürler, soruları güzel bir kompozisyon ile anlattığı için, Ergün hocama da her zaman olduğu gibi yine eğitim niteliğinde bilgi verdiği için teşekkür ediyorum. Şahsi fikrim ise söğüttür.

26.08.2020 18:46
bdedeler
uaberkay
Zamam ayırdığınız ve ve verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkürler Ergün Hocam. Selamlar :)

26.08.2020 18:17
bdedeler
kingfisher53
En net ayrım ötüşleri dir. Bazı türleri elinize alsanız bile ayırt edemeyebilirsiniz.
Çıvgın ve Söğütbülbülü ayırımında ise renklenmeler fikir verse de görsel bir ayırım yapılacaksa yine primer projeksiyon uzunluğunun tersiyer uzunluğuna oranı en doğru bilgiyi verir.
Söğütbülbülü için bu oran 1 e yakınken. Çıvgın ın primer projeksiyon uzunluğu tersiyer uzunluğunun yarısı ile 2/3 ü arasında dır.

Ben bu kuşta yakın görüyorum uzunlukları, Söğütbülbülüne katılırım. Her ne kadar bacak rengi çıvgına yanaklar da söğütbülbülüne yakın olsa da fikrimi belirlemede esas kriter bu orandır.

Selamlar.

26.08.2020 17:27
bdedeler
uaberkay
Yunus hocam görsel çok net olduğu için öğrenmek amacıyla sizin nezdinizde herkese bir soru sorsam. Neden çıvgındır? Nasıl ayırt ederiz?

Benim bilgilerim şunları söylüyor:

1- Primerlerin söğütbülbülünde uzun çıvgında kısa olması (buradaki uzun ve kısa ayrımının kriterini anlayabilmiş değilim. Mihenk noktası olarak neyi alacağız?)

2- Ayak rengi çıvgında koyu, söğütbülbülünde ise istisnalar olmasına rağmen çoğunlukla açık kahve (bu fotoğrafta beni yanıltanlardan birisi o oldu, tekrar tekrar bakıyorum renk açık kahve geliyor bana)

3- Çıvgında göz etrafında halka varken, söğütbülbülünde olmaması (ilk yorumda bahsettiğim gibi telefondan baktığım ve fotoğraf net olmadığı için burada çıvgına kayar gibi olmuştum. Şimdi bilgisayardan bakınca sanki daha çok halkalı gibi geldi göz)

Şimdi bu bilgilere bakınca 1. bilgi çok subjektif geliyor detayını bilmediğim için. Yani neye göre uzun? neye göre kısa? soruları geliyor aklıma. 2. bilgide de istisnai bir durumdan bahsedildiği için net tanı için yeterli değil. 3. bilgi ise her fotoğrafta net seçilemeyebilir gibi hissediyorum. Özellikle ben gibi kompakt bir makina kullananlar için.

Bu sıralar en çok sorulan soru söğütbülbülü mü çıvgın mı olduğundan bu konuyla ilgili en net ayrım nasıl yapılır? sorusu canlanıyor aklımda.

Zaman ayırıp cevaplayan herkese sonsuz teşekkürler.

Selamlar.

26.08.2020 17:05
bdedeler
Cengaver53
Çıvgındır.

26.08.2020 00:05
bdedeler
uaberkay
Dersime doğru çalıştıysam eğer Söğütbülbülü olmalı hocam.

Göz etrafı biraz çıvgına kaydırır gibi oldu ama diğer özelliklerin hepsi söğütbulbulunden yana benim için. Eğer yanlışsa da miyop astigmat var diyip siyrilacagim :))))))

25.08.2020 22:30