FotoForum
Yükleniyor.
xanthopygosxanthopygos
8 Eylül 2020'de Tuzla'da tek birey olarak gördüm. Bu zamana kadar gördüğüm en iri martılardan biriydi. Colins'e göre L. heuglini 1. kış genç bireye (Sayfa 191) benzettim. Zira Colins'e göre Adana karataş göç yolu üzerinde bulunuyor. Göz etrafındaki kahverengi halka, baş ve boyun arasında göreceli koyu beneksel tüy bölümü, göğüs ve kanatlarda desenlenme ve irilik Colins'in tanımına uyuyor.

Ancak tek birey olması, karasırtlı ve gümüş martı şüpheleri arasında kalmama rağmen heuglini olma ihtimalini bir de sizlerle tartışalım istedim. Ne de olsa martılar, 1. kış, yaz, 2. kış ve yaz ve ergin erkek ve dişiler oldukça değişkenlik gösterdiğinden tanımlamak zor oluyor. Şimdiden teşekkürler.
Tarih 19.09.2020 15:43
İzlenme Sayısı 67
Çekim Tarihi08.09.2020
Çekim alanı ADANA
Yapılan Değerlendirmeler
xanthopygos
Emirhan
Hocam verdiğiniz kaynak için teşekkürler umarım net tanı konar. Selamlar.

30.09.2020 20:02
xanthopygos
xanthopygos
@Emirhan Bey yorumunuz için teşekkür ediyorum. Söylediklerinize katılıyorum. Martılarla ilgili olarak Martı Araştırmaları sitesini inceliyorum. Bu sitede hemen her dönemdeki durumlar gösteriliyor ve en kapsamlı kaynak da burası. heuglini 1CY en yakın gümüş martı 1CY ile karıştırılabilir. Ancak ondan daha iridir ve kanat
üstü çulluklarınkine benzer bir desenlenme gösterir. Sitedeki diğer fotoları da inceleyebilirsiniz ama benim foto http://gull-research.org/heuglini/heug1cy/1cydec05.html çok fazla benziyor. Ancak tek birey olduğu ve adult bireyler göremediğim için doğrulamakta zorlandım. Tekrar teşekkürler, selamlar

30.09.2020 12:16
xanthopygos
Emirhan
Hocam değerlendirme gelmemiş bir değerlendirme yapmak isterim.
Larus martılar tür tanısı için zordur bazı türler ayırt edilebilse de genelde yakın türler larusken daha da işi zorlaştırır. Gördüğünüz martının iriliği ise genel de martılar iyi beslediği için 2.kışında olsa bile ebeveyn den daha büyük görünebilirler. Yani belirtiğiniz gibi tür ise de ustalar yardım eder fakat genç bireyler de iş zor.

29.09.2020 22:31