Forum
Türler / Kaya güvercini ve evcil güvercin Türkiye'nin Anonim Kuşları
Türler » Kaya güvercini ve evcil güvercin » »
 02.09.2009 05:08

sdag

Sevgili Arkadaşlar,

Tür Hakkındaki bilgi ve gözlemlerinizi buraya bekliyorum.

  Okunma sayısı.:2547
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 20.05.2012 14:48

grcn

-Kaya güvercinleri:doğası gereği sakin hayat sürerler.Genelde grup halinde yüksek yerlere yuva yaparlar,ekin tarlalarında sıkça görülürler.renkleri kursak bölümü yeşilimsi ve morumsu renklere sahiptir.Griye yakın tüyleri vardır gök maviside diyebiliriz.Kanatlarında siyah veya kahveye yakın çizgiler bulunmaktadır.Şehir yabani güvercinleriyle çok karıştırılırlar.Bulunması rahat olduğu için avcıların en çok kovaladığı türlerdendir,ne yazık ki.Google ye kaya güvercini yazdığınız anda ilk etapta avlandıkları görüntüler görülmektedir.-Evcil güvercinler:günümüzde renk ve uçuş biçimine göre talep gördüğü için safkan ırklar kırdırılıp yeni tür ve özellikler üretilmektedir.Ülkemizin her iline özgü ayrı bir renk ve özelliklere sahip türleri bulunmaktadır.Kümeslerine ve beslendikleri yere bağlıdırlar.Bugün safkan İstanbul a ait istanbullu diye adlandırılan tür bile çok nadir görülmektedir.Tabi ki ticari boyutu da oldukça büyüktür.Ufak bir paylaşım :)
 
 20.05.2012 19:31

♥ nayko

Kaya güvercini (Columba livia), güvercingiller (Columbidae} familyasından gagası ince ve gaga dibinde beyaz renkli minik bir leke bulunan yabani güvercin türü.Evcil çeşidinin gagası kalındır, gaga dibindeki leke büyük ve açık renklidir. Yabanıl türün rengi mavi-gridir, boynunda yeşil ve mor parlaklık vardır, ensesi koyudur. Kanadını çaprazlayan siyah renkli iki geniş bant vardır. Kuyruksokumu ve kanat altı beyazdır. Evcil olanlar ve şehir güvercinleri çok değişiktirler, genellikle çeşitli renklerde olurlar. Boğuk ve ısrarlı bir ötüşü (guu-ruuu) vardır.

 
 28.01.2013 12:53

bakcasoy

Burada bir kavram kargaşasını gidermek gerek diye düşünüyorum.

Kaya güvercini, şehir dışında, tamamen doğal ortamda yaşayan tür. Genellikle mavi ve kanatlarında çift koyu gri yada siyah çizgiler olur. Nadiren, güvercin severlerin Çakmaklı ya da pal dediği koyu gri açık gri kırçıllı don olur.Evcil diye bence yanlış adlandırılan tür ise şehirlerde yaşayan, istanbulda Camilerde yem atılan yabani güvercinler dir ki kaya güvercinine çok benzerdir.her iki türün de göğüs tüyleri; yanar döner mor, mavi renktir, bu konuda bir fark yoktur.Evcil güvercin (Homing pigeon) ise; türkiyede 10 larca, dünyada yüzlerce farklı türü olan, güvercin severlerce beslenen, beslendiği yere alışan bazen 1000 lerce km mesafeden evine dönebilen çok çeşitli türlerdir. Her bir evcil güvercin için ayrı detaylı tanım gerekir.Ben Çiftliğimde yıllardır, 5 ayrı türden evcil güvercin yetiştiriyorum. İstenirse fotoğraflarını paylaşabilirim.Türe katkı dileğiyle, sevgi ve selamlar.
 
 29.01.2015 17:25

ekartal1903

Hakikaten karışık bir tür elimde bir kaç fotoğraf var evcil mi değil mi bilemiyorum evcilse insan eliyle beslenen kuşlar değil ayrımı zor bir konu
 


1
Toplam 4 mesaj