Forum
Türler / Terek düdükçünü Türkiye'nin Anonim Kuşları
Türler » Terek düdükçünü » Xenus cinereus » Terek sandpiper
 18.09.2009 22:24

orhunbaba

Sevgili trakusçu arkadaşlarım,sarıbacak hakkında gerekli bilgileri sayfaya hazırladım ama daha geniş bir dağarcığa gereksinimim var.Bana yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.Gelen Ramazan Bayramının da tüm trakus ailesi olarak hayırlara vesile olmasını dilerim.

  Okunma sayısı.:2759
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 14.01.2010 08:02

atmacamana

271 Terek düdükçünü Xenus cinereus TABLO 43

Terek Sandpiper

B: 23 cm. K.A: 58 cm. Yerdeyken gri başı ve üst tarafı, sırtını sınırlayan koyu omuz çizgisi, kanat köşesi ve telekleri ile rahatlıkla ayrılır. Alt tarafı beyazdır, göğsü yuvarlak ve kavislidir. Uzun, yukarı kıvrık, nispeten sivri gagası ve sarı gaga kökü akılda kalıcı özelliğidir. Bacakları ve boynu kısadır. Yatay bir duruşu vardır. Göğüs kenarı koyu renklidir, devamlı kıçını yukarı aşağıya oynatışıyla dere düdükçününe benzer, ancak ondan turuncumsu sarı bacakları ve tamamen farklı gaga şekliyle ayrılır. Uçarken kanatlarında beyaz firar hattı belirir, bu kızılbacaktan dardır, gaga şekli, genel hatları, koyu kuyruğu ve kuyruk sokumu ile ondan rahatlıkla ayrılır. Genci ve kış giysisindeki erişkinin siyah omuz çizgisi silik veya eksiktir, gencinin tüy kenarları açık kahverengimsidir. Diğer düdükçünlere kıyasla beslenirken çok atik ve hareketlidir.

Sesi: Uçuş sesi berrak, ıslıksı bir ‘ciy-ciy’ veya ‘duitt-duitt’. Sesi çoğunlukla kızılbacaktan daha incedir, bazen taşçevireni andırır.Kaynak :

http://www.idefix.com/kitap/turkiye-ve-ortadogunun-kuslari-r-f-porter/tanim.asp?sid=CPORZO6HJ6XDEFBUY801

 
 29.12.2013 12:46

orhankaya

Türün Sayfasına Video Eklenmiştir.

Selamlar...
 
 16.01.2017 14:53

yavuzonaran

terek düdükçünü videosu ekledim
 


1
Toplam 3 mesaj