Forum
Türler / Altın yağmurcun Türkiye'nin Anonim Kuşları
Türler » Altın yağmurcun » Pluvialis apricaria » Eurasian golden plover
 16.12.2009 21:30

fusun

Altın yağmurcun hakkında bilgilerinizi bu forum atında paylaşabiliriz.

  Okunma sayısı.:2618
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 23.12.2009 23:33

MKutluk

Fusun hm,

Umarim asagidaki bilgiler isinize yarar.

HABITATI

Tehlike aninda hizlica kosabilmek icin agacsiz. bodur otlu duz zeminleri tercih ederlerOTUSU

Ezgili cigligi vardir. "Tu-i" isligi veya iniltili, hafifce alcalan "tllü"BESLENME

Ureme donemlerinde, yuvalarindan oldukca uzakta, boceklerle ve ozellikle Coleoptera (turce karsiligini bulamadim) veya larvalariyla beslenirler. Yumurta veya yavrulara bakma yukumlulukleri yokken, yetiskinler gece gunduz beslenirler ve kisin dinlenirler. Bu donemde solucanlar baslica besin kaynagidir. Surungen ve ot besinleri arasindadirUREME

Ureme doneminde daha renkli bir dona sahip olur. Genelde yuvalarini kuracaklari alana varmadan hemen once ciftler olusur ve birliktelikleri omur boyu surer.

Ureme alanlarini sectikten sonra erkek davetsiz hemcinslerine aaalanini kuvvetle savunur. Erkek zemine bircok canak kazar. Disi birini sectikten sonra ciftlesmeden once .gosteri yapmaya baslarlar. Disi erkegin kazdigi yuvayi buyultur. Ve otlarla susler. Yaklasik 3 hafta sonra disi 2 gun icinde yuvaya 3 veya 4 yumurta birakir. Her iki yetiskin kuluckaya yatarlar. Kulucka donemi 28 ila 31 gundur. Yavrular dogumda oldukca gelismis olduklarindan yetiskinler zaman kaybetmeksizin yavrulari beslenme alanlarina goturur ve beslenmeleri suresince nobet tutarlar. Gencler ay icerisinde tum tuylerine kavusur ve takip eden sene icerisinde uremeye baslayabilirler.Saygilarimla

 
 27.12.2009 08:39

MKutluk

Fusun hm.

Yukarida ceviri hatasi yapmisim.

"Surungen ve ot besinleri arasindadir" yazmisim.

"Yumusakcalar ve ot besimleri arasindadir" seklinde duzeltiyorum.

Kaynak : http://www.oiseaux.net/oiseaux/

Selamlar
 
 14.01.2010 07:33

atmacamana

228 altın yağmurcun Pluvialis apricaria TABLO 37

European Golden Plover (Golden Plover)

B: 28 cm. K.A: 71 cm. Erişkin üreme giysisinde altın sarısı, siyah ve beyaz renklerle dikkat çekicidir, uçarken beyaz kanat altı ve siyah karnıyla çok kontrastlıdır. Bacakları uçarken kuyruk ucunu aşmaz. Uçarken üstten nispeten tek renklidir, koyu kahverengi üzerine altın sarısı beneklidir, silik kanat çizgisi özellikle el teleklerinde seçilir ve kuyruğunda beyaz bulunmaz. Üreme dışında ve ergeni küçük altın yağmurcuna çok benzer, ancak sarımsı kaşı onunki kadar belirgin değildir. Gümüş yağmurcun daha iridir, koltuk altı örtüleri siyah, gagası daha kalın, kuyruk sokumu beyaz ve tüyleri gri tonundadır. Her giysisiyle Amerika ve küçük altın yağmurcunlarına benzese de daha kalın yapılı, kısa boyunlu ve ‘göbekli’ bir izlenim vermesi, nispeten kısa bacakları ve gagası, kanat altının ve koltuk altının beyaz olması ve sesiyle ayrılabilir.

Sesi: İki heceli olsa bile çoğunlukla tek heceli olarak algılanabilecek ve içinde belirgin bir ‘y’ sesi olan melankolik bir ıslık olan ‘püyh’ veya tekrarlı bir ‘pyü-pü’.Kaynak :

http://www.idefix.com/kitap/turkiye-ve-ortadogunun-kuslari-r-f-porter/tanim.asp?sid=CPORZO6HJ6XDEFBUY801
 
 20.01.2010 16:59

asfur

Kış aylarında Hatay dan kayıtları mevcut
 
 20.01.2010 20:05

fusun

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
 


1
Toplam 5 mesaj