Forum
Türler / Kara başlı çinteKarabaşlı çinte Türkiye'nin Anonim Kuşları
Türler » Kara başlı çinte
 30.05.2012 00:04

♥ nayko

Fiziksel özellikleri

Kuş, 17 cm boyunda ve bataklık kiraz kuşuna göre daha uzun kuyrukludur. Erkekler parlak sarı alt kısımlara ve kestane rengi üst kısımlara ve siyah bir başlığa sahiptirler. Dişilerde sırt gri-kahve ve baş grimsidir, renkler erkeklerden daha solgungur. Genç bireyler benzer özelliktedir, yavruları kızıl başlı kiraz kuşundan ayırmak zordur.

Yaşam şekli

Kara başlı kiraz kuşu, açık arazlerde ve ekili alanlarda görülür. Çalı ya da ağaç içlerine yaptığı yuvasına 4 ila 6 yumurta bırakır. Kuşların doğal yiyeceği, tohumlar, yavruları beslerken böceklerle birlikte tohumlardır.

Ötüşü

Kuşların sesi, "zrit" şeklinde ve şakımalarını sallantılı tarzda zrit.. zrit.. zrit.. srut.. srut.. srut şeklindedir.

Dağılımı

Güneydoğu Avrupa dan, İran ın doğusuna kadar olan alanlarda görülür. Kışın göçleri sırasında Hindistan a giderler. Avrupa nın batısında bulunmaları nadir ama düzenlidir.

  Okunma sayısı.:2745
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 18.11.2013 02:23

duha

Kiraz kuşu aynı zamanda çinte de mi denmektedir karabaşlı çinte(karabaşlı kiraz kuşu) aynımıdır aynı ise neden iki ismi vardır başkık çinte iken yazı içeriginde kiraz kuşu olarak bahsediliyor
 
 22.11.2013 17:18

duha

cevap için tekekkür ederim levent bey

ayrıca nail bey mail ilede bilgilendirdi teşekkürler nail abi
 
 31.01.2014 00:08

savgat

Çoğunlukla açık arazi kuşu kuşu olarak gözlense de şehir ve sahilin birleştiği yerlerde de gözlemlemiş ve şaşırmıştım. Ürkek bir kuş değil, ani hareketler yapılmadığı sürece yanına yaklaşılmasına müsaade ediyor.
 
 20.05.2014 21:41

aguler

Mayıs ayı içinde Malatya'da (Pütürge Başmezra, Yeşilyurt Salkonak) ve Adıyaman'da (Kahta-Gerger yolu, Merkez Sitilce) bir çok yerde sık sık gördüm, yaklaşık 10 metreye kadar yaklaşmasına izin veriyor
 


1
Toplam 4 mesaj