Forum
Türler / Kızıl şahin Türkiye'nin Anonim Kuşları
Türler » Kızıl şahin » Buteo rufinus » Long-legged Buzzard
 12.12.2016 20:35

tutoglu53

Kızıl şahin (Buteo rufinus), atmacagiller (Accipitridae) familyasından 50–60 cm boyunda, 120–150 cm kanat açıklığında bir kuş türü.

Özellikler[değiştir
kaynağı değiştir]
Orta boylu ve geniş kanatlı bir yırtıcıdır. Kanat teleklerindeki siyah çerçeve ve kızıl rengiyle kolayca tanınır. Alacalı, açık renkleri, uçarken veya tüneme halinde rahatça ayırt edilebilir. Bu kadar sık görülmesinin nedeni ise avladığı hayvanların çok çeşitlilik göstermesi, (sürüngenler, küçük ve orta boydaki kuşlar, ufak memeliler ve tavşan) ve kendisi ile rekabet edecek başka yırtıcıların (kartal gibi) azlığıdır.ve şahinler gibi yırtıcıdır.Yırtıcı kuşlar içerisinde manevra kabiliyeti en iyi olan kuş türüdür,dalışa geçtiği an saatte 320 km/s gibi mükemmel bir hıza ulaşır.Bu hızla nefes alamaycağı için burun deliklerindeki kapakçıkları kapatabilir.Nat geo kanalındaki bir araştırmaya göre eğer bir kızıl şahin F-22 Raptor boyutlarında olsaydı it dalaşında F-22 Raptor a büyük bir üstünlük sağlardı deniliyordu.

Yaşam Alanı[değiştir
kaynağı değiştir]
Bozkırlar, açık alanlar ve sulak alanlar yaşam yerlerini oluşturur. Türkiye de özellikte Marmara bölgesinde sık sık görülür. Türkiye de yol kenarlarındaki dikenler üzerinde tünemiş olarak görülür.Göç mevsimlerinde sürüler halinde izlenebilirler. Özellikle bahar aylarında ormanlık alanlarda yavrusu ile gezen çiftleri izlemek doğa tutkunları için oldukça keyif vericidir.

tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1z%C4%B1l_%C5%9Fahin


Ayrıca
TRT Belgeselde yayınlanan belgeselinde yerli bir kuş olduğu belirtilmektedir. Yol kenarlarında elektrik direkleri ve tellerinde görülebilmektedir. Benim de çokça rastladığım ve fotoğrafladığım bir tür. Bugün (12.12.2016) Niğde Merkez Tepeköy yolunda karşılaştım kendileri ile. Kayseri Niğde arasında yol kenarlarında çokça görülmektedir. Genellikle gelengi (Anadolu yer sincabı ) ile besleniyorlar. Bir kere gördüm ama fotoğraflama fırsatım olmadı. Selamlar...

  Okunma sayısı.:1548
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 23.05.2017 20:05

sirnakli73

Şırnak Uludere Irak sınırı Uludere Beytüşşebap yol ayırımı (Habur2)'nda yol kenarında
 


1
Toplam 1 mesaj