Forum
Teknik Ekipman / MAC ve Windows Ayarları Türkiye'nin Anonim Kuşları
Teknik Ekipman » MAC ve Windows Ayarları
 06.03.2017 22:54

İbrahimozturk

Site halkına selamlar.

Şimdi sorum şu: MAC de işlediğimiz fotoyu yükleyip windows yüklü ekrandan baktığımda çok farklı duruyor. Yani mac te bana göre güzel olan görüntüye windows ta baktığımda çok kötü duruyor. Bu duruma anlam veremedim. MAC kullananlar ayarlarını nasıl yapıyor?

  Okunma sayısı.:1954
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 06.03.2017 23:12

beratt

benzer bir durumu bende yaşadım
2 notebook u kıyaslayınca aralarında dağlar kadar fark vardı
aslında durumun işletim sistemleri ile alakası yok
tamamen
monitör özelliği ve ekran kartı farkıdır
 
 06.03.2017 23:18

yavuzeryavuz 

Alıntı; benzer bir durumu bende yaşadım
2 notebook u kıyaslayınca aralarında dağlar kadar fark vardı
aslında durumun işletim sistemleri ile alakası yok
tamamen
monitör özelliği ve ekran kartı farkıdır
Renk kalibrasyon ayarları ile ilgilidir..
 
 07.03.2017 23:57

moktem

Aynısını ben çok yaşıyorum. Maclerin ekran kalitesi genellikle yüksek oluyor. Orada işleyip başka ekranda bakınca çok farklı ve daha kötü görünüyor. Eğer başka ekranda işler ve mac de bakarsanız ise görüntü çok daha güzel görünüyor.
 
 08.03.2017 10:12

zaferK 

Ekrana baktığınızda gördüğünüz keskinlik ,kontrast ve detaylar tamamen ekran çözünürlüğü ile ilgili.Ama renk konusunda Yavuz hocaya katılıyorum.Her bilgisayarın sunduğu renkler yapacağınız kalibrasyona bağlı olarak değişir.
Fotoğrafı işlerken''Hue,Tint,Temperatür'' gibi ayarlarla da fazla oynamamak lazım.Aslında hiç dokunmamak ,fabrika ayarlarında bırakmak bazen daha doğru olabilir.TRAKUS her ne kadar çok sayıda güzel fotoğrafın paylaşıldığı bir site ise de ,kuşlar için başvuru kaynağı da olması nedeniyle fotoğrafların doğal olması ,özellikle renklerle fazla oynanmaması gerekir.
Nitekim sitede bazı fotoğraflarda yeşil veya sarının çok baskın olduğunu görüyorum.
Selamlar...
 
 08.03.2017 19:01

zien

Apple firmasının tablet ve bilgisayarlarında arkadan led aydınlatmalı parlak ekran teknolojisi kullanılıyor. Ve ekranları çözünürlük ve renk dengesi konusunda gerçekten çok iyi. Ancak konu windows olunca 10 larca markanın binlerce ürününden söz ediyoruz. Ekran kartı ile uyumsuz donanımlar, alakasız monitörler, fotoğraf içn hiçte uygun olmayan kontrast ve renk skalasına sahip ekranlar vs. Bu nedenle windows bilgisayarlarda doğru renkte fotoğraf görmek daha zor. Ancak ekran kalibrasyonu ile olabilir ki oda uygun monitörlerde olabiliyor.

Aslında Mac bilgisayarların parlak ekran olması baskı için tam doğru fotoğrafı görmemize engel olsa da sRGB renk uzayı anlamında ve web ortamında oldukça doğru ve güzel bir sonuç veriyor. Ancak daha ciddi işlerde parlak olmayan, IPS teknolojisine sahip, aşağı-yukarı ve yanlardan bakıldığında aynı görüntüyü vermeye devam eden ve geniş renk gamı ile kontrast değerlerine sahip en az 5ms tepkime hızında en az 8 bit renk verebilen ekranlara ihtiyaç duyulur.

IPS monitörler pahalıdır ve daha ziyade profesyonel amaç için kullanılırlar. Bu nedenle sorunu şöyle çözmek mümkün.

Monitörün karşısına geçin. Ekranda düzenlediğiniz bir fotoğraf duruyorken ayağa kalkıp üstten bakın. Eğer hem görüntü kaybolmaya başlıyor hem de ışık azalıyorsa ucuz bir monitörünüz var demektir. Yanlardan da bakıp test edin. Eğer sadece ışık değişiyor ve görüntünün tamamını görebiliyorsanız durum daha iyidir. Hiç bir değişiklik olmuyor ise her şey yolunda demektir.

Peki kaliteli bir monitörümüz yoksa ne yapacağız...
 
 09.03.2017 15:17

zien

Devam edecek olursam kontrast için aşağıdaki skalayı kullanabilirsiniz.
http://www.footootjes.nl/Various/brightness_contrast_setting.png

Bu fotoğrafta en beyaz ve en siyah renkleri ekranda görebiliyor ve geçişleri de ayırt edebiliyor olmalısınız. Buna göre kontrast değerleri ile oynayarak doğru sonuca ulaşabilirsiniz...

Renk için ise çok geçerli olmasa da aşağıdaki resmi kullanmayı bir deneyin derim. Renklerin doğruluğunu ayarlayamasanız da gözünüze güvenerek başarlı bir sonuca belki ulaşılabilir...

http://www.stegmann.dk/mikkel/photo/calibration/calibration_b.jpg

bildiklerim dahilinde yardımcı olmaya çalıştım. Umarım faydası olur...
 
 09.03.2017 18:33

SOGUKPINAR

Konu ile direk alakalı olmasa da ben Mac bilgisayar kullanmıyorum.Kuş fotoğraflarını yüklediğim bilgisayarımın markası lenovo Z500 .Ekran ve monitör ayarları fabrika ayarlarından ibaret., Siteye fotoğraf yüklemeden evvel Fotoğrafı Photoshopta açıp orda düzenledikten sonra fotoğrafı kendi e-posta adresime gönderiyorum.Daha sonra e-posta adresimden fotoğrafı akıllı telefonumda açıyorum.Son yıllarda akıllı telefonların görüntü ve ekran kalitesi üst düzeyde olduğu için PC de düzenlediğim fotoğrafın görüntü kalitesini cep telefonumda test ediyorum...Eğer cep telefonumda renkler çok parlak, veya donuk veya ayrıntılar belli değilse PC ayarlarımda ya da düzenlemede bir sorun olduğunu düşünerek yeniden fotoğrafı düzenliyor ondan sonra paylaşıyorum...
 
 10.03.2017 22:05

İbrahimozturk

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ali Şenel hocam kullandığım mac te ıps teknolojisi mevcut. Ben aslında photoshopta işlem değerlerini windows'ta ne giriyorsam mac te de aynısını giriyorum fark oluşacak mı diye; doğal olarak mac'te girdiğim değerlere göre windowsta baktığımda daha açık bir görüntü oluşuyor. Sonrasında bu açık olan görüntüyü windowsta biraz daha pozlamasını düşürüp kendime göre bir değerde bırakıp mac te tekrar açıyorum bu sefer de mac te koyu çıkıyor. Zafer hocam hue, tint ve temperature konusunda ben trakustaki işleme önerisine göre camera raw da titreşimi 3 doygunluğu 4 girip bırakıyorum başka bir renk veya ton girişim olmuyor.

Sanırım ortak paydada buluşabilmek için daha çok deneme yapmam gerekecek...
 
 15.03.2017 14:01

zien

Alıntı; Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ali Şenel hocam kullandığım mac te ıps teknolojisi mevcut. Ben aslında photoshopta işlem değerlerini windows'ta ne giriyorsam mac te de aynısını giriyorum fark oluşacak mı diye; doğal olarak mac'te girdiğim değerlere göre windowsta baktığımda daha açık bir görüntü oluşuyor. Sonrasında bu açık olan görüntüyü windowsta biraz daha pozlamasını düşürüp kendime göre bir değerde bırakıp mac te tekrar açıyorum bu sefer de mac te koyu çıkıyor. Zafer hocam hue, tint ve temperature konusunda ben trakustaki işleme önerisine göre camera raw da titreşimi 3 doygunluğu 4 girip bırakıyorum başka bir renk veya ton girişim olmuyor.

Sanırım ortak paydada buluşabilmek için daha çok deneme yapmam gerekecek...
Teknik olarak iki istemde de aynı değerler girildiğinde ayn görüntü ortaya çıkması gerekir. Ekranlar farklı olduğu için bir birinden farklı görünmesi normaldir. Ekran parlaklığını windows bilgisayarda biraz düşürmek sizin adınıza sorunu çözebilir gibi görünüyor.

Diğer taraftan photoshop un iş akış seçenekleri windows ve mac de farklı ayarlanmış olabilir. Farklar burdan da oluşuyor olabilir. Denemek lazım...
 
 15.03.2017 23:10

İbrahimozturk

Ali Şenel hocam dediğiniz gibi yapıp windows ayarlarını sistemin kendi önerdiği değerlere ayarladım. sorun  çözüldü. Ben uzun yıllar hiç ayar yapmadan kullanmışım. geriye kalan 'luk kısımı da artık tecrübe ederek halledecem. Çok teşekkür ederim.
Sil
 
 17.03.2017 23:37

zien

Alıntı; Ali Şenel hocam dediğiniz gibi yapıp windows ayarlarını sistemin kendi önerdiği değerlere ayarladım. sorun  çözüldü. Ben uzun yıllar hiç ayar yapmadan kullanmışım. geriye kalan 'luk kısımı da artık tecrübe ederek halledecem. Çok teşekkür ederim.
Sil
Rica ederim. Sorunu çözmüş olmanıza sevindim :) Sevgiler...
 


1
Toplam 11 mesaj