Forum
Türler / Kızılca kuyrukkakan Türkiye'nin Anonim Kuşları
Türler » Kızılca kuyrukkakan » Oenanthe xanthoprymma » Red-tailed Wheatear
 12.06.2018 11:13

mademiral

Ülkemizde kısaca “Kızılca kuyrukkakan” olarak bilinen bu türün farklı yerlerde yayınlanmış görselleri arasındaki farklılık dikkatimi çekti. Bunun nedeni ne olabilir diye araştırırken ilginç bilgilere rastladım. Bunları sizinle de paylaşmak istiyorum:.

Bu tür ülkemizdeki başlıca kuş fotoğrafı platformları olan Trakus ve Birdpx kayıtlarında Oenanthe xanthoprymna olarak sınıflandırılmış. İngilizce olarak Trakus’da “Red-tailed wheatear”, Birdpx’de ise “Chestnut-rumped wheatear” adlandırmaları yapılmış. Buna karşın en önemli uluslararası kuş sesleri platformu olan xeno-canto’da Oenanthe xanthoprymna’ya ait herhangi bir kayıt mevcut değil. Tür burada Oenanthe chrysopygia adıyla kayıt altına alınmış ve İngilizce “Kurdish wheatear ve Kurdistan wheatear” olarak isimlendirilmiş. Öte yandan The IUCN Red List of Threatened Species platformunda hem Oenanthe xanthoprymna (Hemprich & Ehrenberg, 1883) hem de Oenanthe chrysopygia (de Filippi, 1863) sınıflandırmalarına ait ayrı sayfalar bulunmakta. İlgili sayfalardan da açıkça görüldüğü üzere bu türler farklı zamanlarda farklı araştırmacılar tarafından farklı adlar verilerek sınıflandırılmış. Eğer internette biraz gezinirseniz yapılan paylaşımlarda bu 2 türün tamamen birbirine karışmış olduğunu ve “Red-tailed wheatear, Rufous-tailed wheatear, Chestnut-rumped wheatear, Rusty-tailed wheatear, Persian wheatear, Kurdish wheatear, Red-rumped wheatear” vb. pek çok farklı adla tanımlandığını görüyorsunuz.

Malatya’da yaptığım türe ait çekimde ben xeno-canto’da bulunan Oenanthe chrysopygia’ya ait kayıtları kullandım ve kuş bu sese ilgi gösterdi. Gözle yaptığım gözlem de burada fotoğrafladığım türün Oenanthe xanthoprymna’dan ziyade Oenanthe chrysopygia olabileceği yönünde bir fikir edinmeme neden oldu.

Bilgilerinize…

  Okunma sayısı.:2763
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 12.06.2018 17:39

kuzeycem 

www.xeno-canto.org/species/Oenanthe-xanthoprymna
www.xeno-canto.org/species/Oenanthe-chrysopygia

Mehmet
abi selam 2 türün ayrı XC sayfaları var. O. chrysopygia'nın haritası yanlış sadece. Bizde sadece O. xanthroprymna (Kurdish W.) Gaziantep, Adıyaman, Malatya vb. illerinde var. O. chrysopygia (Persian/Red-tailed W.) Kafkas türü ama belki Iğdır veya Kars gibi kuzeydoğu illerinde olabilir, aramak lazım. Henüz kaydı yok ama.
7
 
 12.06.2018 17:42

mademiral

O. xanthoprymna'nın ses kayıtlarını bulamamıştım Kuzey Cem. Teşekkür ederim. Demek ki ortada 2 farklı tür olduğu açık.
 
 12.06.2018 17:48

mademiral

O zaman Trakus kayıtlarındaki İngilizce ismilendirme her halükarda doğru değil.
 
 12.06.2018 18:30

mademiral


Collins Bird Guide, Sayfa 290-291' e göre;


Kurdish wheatear ( O. xanthoprymna)

Persian wheatear (O. chrysophyga)

Red-rumped wheatear ( O. moesta)


Bu 3 tür de ülkemizde bulunuyor yada bulunması mümkün. Bu durumda Birdpx'de yapılan ingilizce isimlendirme de doğru değil.

 


1
Toplam 4 mesaj