Forum
Site Hakkında / Sır Türkiye'nin Anonim Kuşları
Site Hakkında » Sır
 06.01.2019 21:39

yaaasub

Bu gün bir kaç kuş türü gözlemledim. Türler kaçakçılık yapanların ilgi duydukları yırtıcılardı biri kaya Kartal’ı. Gözlemleri siteyi ziyaret eden tüm Kişiler gözlemleri takip edebiliyor. Bence tedbir amaçlı olarak bir kısıtlama getirilmeli. Türün konum bilgisi kapalı olmalı. Özel bir istekle erişilmeli.

  Okunma sayısı.:562
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 06.01.2019 20:47

toshi1

Ben de başıma geleni anlatmak istiyorum. Tarla kazının fotoğraflarını çeker iken, iki kişi geldi. Birinin elinde dürbün vardı. Kuş gözlemcisi misiniz dedim. Adam hayır biz avcıyız dedi. Burası ava yasak bölge dedim. Adamlar biz sadece bakmaya geldik dedi. Başladılar oradaki tüm ördekleri saydılar burada kaz gördünüz mü dedi. Burada kaz yok dedim. Nereden geliyorsunuz dedim. Biz Karacabey'liyiz dedi. MAK tarafında avcılar için verilen sayıda av yapmalarını, buradaki kuşları yok etmeyin dedim. Çekip gittiler. İnşallah kuşların başına bir şey gelmez. Siteyi avcıların takip ettiği kesin ve bizim paylaşımlarımız adamlara radar gibi geliyor.
 
 06.01.2019 21:17

yaaasub

Bizler iyi niyetlerimizle birşeyler paylaşmaya çalışıyoruz.

Amma sebep her ne olursa bilmeden adamların ekmeğine yağ sürüyoruz. Ben profesyonel veya amatör bir avcı olsam arama moturuna bir kaç kelime girerim ve trakus ve diğer benzeri siteleri takibe alırım. Hazır gözlemler ve fotoğrafların altında yeteri kadar bilgi var zaten.

Tarih zaman her türlü detay... Nokta tayini.


Siğara ile ilgili uyarıcı reklamlar gibi bir reklam da tasarlanıp 2019 yılı için yayınlatılmalı.

Yaban hayatı için milli parklar devreye girip gözlemci ve fotoğrafçılar için bir kart çıkatsınlar. verileri onlarlada paylaşalım. Her hangi bir yerde problem yaşandığında o kartlar yetki ve ayrıcalık içerebilsin. jandarma ve polislerle sorun yaşamayalım aksine işbirliğini güçlendirelim.

doğayı ve korunması gerekliliğini anlatan bir reklam tüm canlılar için yaşam kurtarıcı bir vesile olabilir.

Bu gün 4 adet kızıl tilki gördüm.
2 tanesi yol kenarında ölü idi. araçlar çarpmıştı. Bende akşam dönüşü 70-80 gibi bir sürati aşmamaya gayret gösterdim. bu durumları acil olarak anlatmalıyız.

1-2 haftadır Erzurum ovasında bir tür görebilmek için en az 10-15 km tarama yapıyoruz...
 
 07.01.2019 08:53

zaferK 

Konu derin ,çözüm güç…çok güç…
Ama tabii ki yılmadan her platformda gündeme getireceğiz…
Avcılık insanlıık tarihiyle özdeş bir eylem ,ama bugün önemi ve anlamını kaybetmesi gereken bir aktivite.Çünkü artık gerekliliği çok tartışılabilir…
‘’Avcılık’’ herkese aşina geldiği için pek fazla yadırganmıyor ,artık gerekliliği sorgulanmıyor…
Ama kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılığı ülkemiz için çok yeni bir aktivite ,çoğu insanın gözünde henüz pek bir anlam ifade etmiyor.
İşte çözüm de burada başlıyor.
Öncelikle doğa ve kuş gözlemciliğinin anlatılması ,ısrarla gündemde tutulması lazım.
Daha önce ‘’Isır beni Leyla’’ ,’’Ye beni Necati’’ konulu anlamsız dizilerin izlendiği evlerde ,artık belgeseller de izleniyor.
Ev dışı muhabbet ortamlarında ‘’maç skoru’’ dışında ,belgesel konularının da tartışıldığını görüyorum.
Bunlar umut verici gelişmeler.
Biraz zamana ve daha çok çabaya ihtiyacımız var…
Her fırsatta konuyu sıcak tutmakta ,gündeme getirmekte yarar var…
Selamlar ,sevgiler…
 
 07.01.2019 10:26

cenkog

www.sozcu.com.tr/2019/gundem/tuncelide-vurulan-dag-kecisi-kurtarilamadi-3015206/
 
 07.01.2019 12:09

yaaasub

İlgilendiğiniz için teşekkürler.
Daha önceden çokça konuşulmuş bir konu hepinizin az çok görüşleri vardır. Her bir üye öngörülerini sunabilir.
Açık kapıyı hepimiz biliyoruz. Mevcut alt yapıda kolayca bir değişiklik yapmak zor olur elbette. Zamanı geldiğinde önem derecesine göre bekleyen değişiklikler ek bir güncelleme ile yapılabilir.

Saf ve öz olan değiştirilememiş canlıların varlığıyla ve birtakım doğal etkenlerle oluşmuş ekosistemler ruh sağlığımıza iyi geliyor.

Kumandanın düğmesine bastığımda hayal alemine giriyorum. Allah (C.C.) 'ın bir lütfu olarak gördüğüm fotoğrafçılık bu zaman da olmazsa olmazlarımdan. Çocuğumuza rahatsızlık duymadan anlatabildiğimiz arılar, kelebekler, kuşlar, tilkiler vs canlılar her şeyin net olarak gözlemlenebildiği ve gerçek olan her daim çalışan bir sistemi anlatıyor.

Sistemin çalışması umutlarımızı &hayallerimizi tazeliyor ve de güçlendiriyor. 


1
Toplam 5 mesaj