Forum
Kuş ACİL / Erzurum Ovası Acil. Türkiye'nin Anonim Kuşları
Kuş ACİL » Erzurum Ovası Acil.
 03.03.2019 18:12

yaaasub

Ovada kuşların bulunduğu alanların %99 u av alanı olarak belirlenmiş. Her nereye gidiyorsak orada avcılar var. Karasu nehri boyunca katliam yapılıyor. Şahinler vs bazı küçük kuşlar bile yok. sakalar, toygar ve serçeler çoğunlukla görülebiliyor. bir kaç tür kaydedebildim. onlarda tür eklede görülebilir. Cemal Sevindinin tüm çabalarını mahvettiler. Bu nasıl bir zihniyet. Ovadan kuşları çıkarmayamı çalışıyorlar. Gerçi köylüler kuşlar için sulak alan ilan edilmesinden memnun değildirler. Ama onlar bu kadar ileri gitmiş olabilirler mi. Ovanın imara açılmasının sonucu mu. bilemiyorum birileri bu alanı mahvediyor.
Erzurum av haritasına gözatabilirsiniz. Bu gün bir köylü ile görüştüm o da durumun farkında. Tarlalarında iş yapmaktan bile korkuyorlarmış. Her an bir saçma isabet edebilir durumda. Çok büyük bir sazlık değil. ama kuşların uğrak bir yeri. Taban suyundan kurtulmaya çalışıyorlar ama yapamıyorlar. yapılmasıda doğa için iyi değil zaten. Bu nasıl bir anlayış. Milli parklar neden var. Bu kurum avcılara neden göz yumuyor. İnsanları ezip geçenler kuşlara mı acıyacak. Yada bu gün bir kuşun eşini vuran yavrularını keyfi bir sebeple annesiz bırakanlar bizlere mi acıyacaklar. Vallahi ilk fırsatta bizleri de yok edeceklerdir. Hadler aşılmıştır.

  Okunma sayısı.:624
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 03.03.2019 17:19

yaaasub

Erzurum'daki avcılar yetmemiş gibi Ardahan, Rize, trabzon vs civar iller buraya akın ediyor. Kara suyun bi başından diğer çıkışına kadar her yeri tarıyorlar. Mahvedilmiş durumda. Şahin vs kuşları görmek için bir mucize olması lazım. Tilkilerle eskiden bir bakışırdık. Şimdi aracın durduğunu gördüğü an panikle uzaklaşıyor.
 
 03.03.2019 17:41

yaaasub

Ha Av turizmi Erzurum'a turist çekmeyemi çalışılıyor. Gerçekten Eruzum için büyük bir girişim. Vaybe.
Bu avcılar kuşları bitirdikten sonra acaba bizleri de avlarlar mı ?

Antartikada çalışma yapan ekipler çöplerini bile ülkelerine geri götürüyorlar.

Ha Ne diyorlar inovasyon....
 
 03.03.2019 19:35

zaferK 

Emre merhaba...
1960 lı yılların başına kadar Erzurum ovasının yarıya yakını bataklıktı.Göç zamanı yüzbinlerce su kuşu konaklar ,birçoğu da bu alanda ürerdi.Ördekler ve kazlar havalandığında gökyüzü görünmezdi ,o derece kalabalık sürüler vardı.O zamanlar ortaokul öğrencisi idim ,amcamın sepetli motoru ile arada bir ben de avlarını izlemeye giderdim.Günahkar günlerimdeki avcılık ta o zaman bulaşmıştı bana.25 yıl öncesine kadar ben de avcıydım ,sitedeki -benim gibi-dinazorların çoğu eski avcıdır.Çünkü o yıllarda ,dağda bayırda sosyalleşme adına sadece avcılık ve mangal vardı.Kuşlar da tanım olarak ''Eti yenilenler ve yenilmeyenler '' diye ikiye ayrılıyordu.
Her yıl sıtmadan onlarca kişi ölüyordu ,bu nedenle bataklığı kuruttular...ovada uzun ve derin kanallar açtılar.
Sıtma süratle geriledi ,2000 li yıllarda neredeyse kayboldu zaten.
Kurutulan alanlarda aşırı tuz olduğundan tarıma uygun alan pek yoktur ovada.
Bataklığı kurutmanın halk sağlığına büyük katkısı oldu ,ama bu arada konaklayan ve üreyen kuş sayısında dramatik azalmalar oldu.Tabii ki tercih insan sağlığından yana olmalıydı.
.............................................................................
Avcılık konusuna gelince ;ne avcılık günlerimde ve ne de bıraktıktan sonra ovada karşılaştığım Erzurumlu avcı sayısı bir elin parmaklarını pek geçmedi.
Av yapanların yüzde doksanı bazı üniformalılar ve il dışından gelen avcılardı.Özellikle de Karadeniz bölgesinden gelen arıcılardı.
Erzuruma her gittiğimde durumun değişmediğini ,aynen devam ettiğini naklettiler.
Senin yazdıklarına bakılırsa aradan geçen uzun yıllara rağmen pek birşey değişmemiş.
Cemal tek başına ne yapsın ,bir akademisyenin elinden ancak bu kadarı geliyor.
Devamlı gündeme getirmekten ,ilgilileri göreve davet etmekten başka ne yapabilirizki...
Selamlar ,sevgiler...


 
 04.03.2019 21:54

yaaasub

Sayenizde ova hakkında gözlemlerinizle oluşan bilgi birikimi yenilenmiş oldu. Samimiyetinizden ötürü teşekkür ediyorum. Önceleri her hangi bir sebeple avcılık yapmış olmanız bu günün koşullarını daha iyi yorumlamanıza sebep. Ama sizin bahsettiğiniz zamanlarda bizlerin ailelerinde de avlananlar olmuştur ki bir zaman bende bir şekilde düşünmüşümdür katılmışımdır.
Her hareketimiz için birşeyler tüketiyoruz. Tüketirken ilahi bir canlının bitki veya hayvanın yaşamı son buluyor. Her bir adımımız korkusuzca sınır tanımıyoruz. Haddi bilmediğimizden istemeyerek dahi olsa haddi aşmış oluyoruz. Bazen de bile bile. Erzurum ovasını yurt edinmiş olmamız, hesapsızca artan nüfus, Yaradan rolüne bürünmek, sürekli doldurulmaya çalıştığımız midelerimiz, aşırı enerji ve yarım akılla kalkıştığımız yersiz ve gereksiz işler, oluşan iyi ve kötülerin dünyadaki kaynakları kullanarak savaşması...
Her şey yasak elmanın yenmesiyle başladı. İşte koskoca bi dünya herşey herşeyi yiyor. Yaşamak için yemek zorundasın. Ve bir şekilde bir canlının yaşamına son verilir verdirilir.
Kimin gücü kime yeterse.
Hiç yere bir kuşu yaşamında rahatsız etmek bile kabahattir. Bazen düşünüyorum ve uygulamaya çalışıyorum.elzem bir sebep olmadan hareket dahi etmeyip rahatsız olmadan rahatsız etmeden çok küçük bir enerji ile yaşamı sürdürmek. Geçmişte anlayamamış olsak da Ramazan ayında olduğu gibi...

Aykırı Hareketleri ve hareketlerimizi bir düzene sokabilirsek kalanlarla yeniden bir ekosistem oluşabilir. Yine ve yeniden kuşlar yuva kurabilir ve arılar için bir kaç sebep oluşur. Evren’i çalıştıran düzeni kuranı ve çalışma mantığını ve varoluşumuzu , varoluş sebebimizi kavrayabilirsek idrak edebilirsek bir umut edinebiliriz bir yol çizebiliriz. Ki bu bilgiler ana başkaları ve keşfedebildiğimiz detayları ile hepimizin de bildiği gibi beyan edildi İletildi. Defalarca.. Selamlar...
 


1
Toplam 4 mesaj