Forum
Duyurular-Etkinlikler / Trakuş 2019 Kampı Türkiye'nin Anonim Kuşları
Duyurular-Etkinlikler » Trakuş 2019 Kampı
 08.04.2019 00:26

shooter 

Trakuş 2019 kampı için üyelerimizin düşünce ve önerilerine gereksinimimiz var. Kampın 31 Mayıs/2 Haziran tarihleri arasında Doğu Karadeniz bölgesinde (Dağ horozu kampı!) yapılmasını düşünmekteyiz. Ancak, bu tarih bayram öncesine denk gelmektedir. Bayram sonrası kampı düzenleme düşüncesinden, o tarihlerde yoğun turist olması nedeniyle, bölgede bulunan otellerde konaklama sorunu olacağından vazgeçmek durumunda kaldık.
Yukarıda yazdığımız tarihte düzenleme fikrine üyelerimizin düşüncelerini ve olası katılıp katılmayacaklarını bu forum altına yazarlarsa, kampın gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği konusunda bize fikir verecektir. Eğer katılımcı konusunda beklentileri karşılayabilecek sayıya ulaşabileceğimiz fikri oluşursa, kamp ile ilgili çalışmaları hızlandıracağız.
Katılım beklentisinin yetersiz olması durumunda başka kamp yeri de olmak üzere farklı alternatifler üzerinde çalışmalarımız sürecektir.
Düşünce ve önerilerinizi en kısa sürede bildirmenizi rica ederiz...
Trakuş Yönetimi

  Okunma sayısı.:1890
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 08.04.2019 00:48

goshawk67

Mevsim ve yer çok güzel ancak çalışan bireyin takvimi açısından talihsiz bir tarih...Şöyle ki 9 günlük tatilin başı ve bayramın hemen öncesine denk geliyor. Aileden ve 9 günlük tatildem 3 gün feragat edilse bile coğrafi konum tatilin geri kalanı için (dönüp) plan yapma şansını oldukça zora sokuyor...Kendi adıma çok çok istesem de ne yazık ki Trakus kampına bu tarihlerde katılamam...Selam ile..
 
 08.04.2019 08:28

engineergs

Ömer Abi Mayıs sonu Haziran başı belki dağ horozu için iyi ama başka türler için ne olur bilemem.Zaman bayram öncesi olması vede iş bakımından biraz zorlar gibi.Bu kampı bu vakte sıkıştırmak yerine sonbahar göçüne bir tarih ve yer belirlense ve şimdiden işleri ayarlayıp kampa gitsek daha iyi olur diye düşünüyorum.
 
 08.04.2019 09:56

demokritos 

Alıntı; Ömer Abi Mayıs sonu Haziran başı belki dağ horozu için iyi ama başka türler için ne olur bilemem.Zaman bayram öncesi olması vede iş bakımından biraz zorlar gibi.Bu kampı bu vakte sıkıştırmak yerine sonbahar göçüne bir tarih ve yer belirlense ve şimdiden işleri ayarlayıp kampa gitsek daha iyi olur diye düşünüyorum.
Oldukça makul bir öneri, madem Karadeniz'e gidilecek, mesela 30 Ağustos hafta sonu için plan yapılsın, sonbahar göçünde Artvin, Rize, Trabzon sahilleri-dağları oldukça verimli olur. Haziranda çok zor.
 
 08.04.2019 14:48

kingfisher53

Bu seneki kar kalınlığını bilemiyorum ama normal şartlarda Doğu karadeniz de 1.500-2.000 mt den yukarı yaylalara çıkılmak isteniyor ise Mayıs Sonu erken bir tarih olabilir. Yollar kapalı ya da kışın hasar görmüş olabilir. Tabi lokasyon olarak neresi düşünülüyor bilemiyorum. Sonbahar göçü için Eylül ayı çok iyi.
 
 08.04.2019 15:22

msaltik

1- 15 Haziran'da yaylaya gidip tamamen yolu kapatan kar yığınıyla alanı gezemediğim zamanlar olmuştu. O yüzden Mayıs sonu bence de erken olur.

2- Ağustos sonunda da birçok tür gitmiş oluyor. Mesela Çütre yok :) Yada birçok kişinin çekmek isteyeceği Küçük Mukallit olmayabilir... (Hava koşullarına bağlı)

3- Bizim burası tür sayısına bakıldığında zengin görünüyor ama yıl içine dağınık durumdadır.

4- Bazı özel türlere ağırlık verilecekse net tarihler seçilmeli. Ancak o zaman da "Trakuş Kampı" havasından uzak olacaktır.

5- Bölgeler arası birbirinden çok uzak durumdadır. Yaylanın birinden diğerine geçiş için km'lerce yol gitmek gerekecek. Yada eski yollar binek araçlar için olmayabilecektir.

Tavsiyem "Trakuş Kampı" burada yapılmasın, ama "Dağ horozu" için özel bir etkinlik olabilir. Pelajik tur tarzı...

Dediğim gibi kamp bizim burada yapılırsa türler birçok kişiyi tatmin etmeyebilir.
 
 08.04.2019 15:25

msaltik

Mayıs-Haziran'dan birkaç örnek gözlem paylaşayım...


http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=gozlem&islem=oku&detay=5707

http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=gozlem&islem=oku&detay=5720

http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=gozlem&islem=oku&detay=5085

 
 08.04.2019 17:28

Lazaga

Tüm Trakuşlu arkadaşları bölgemizde ağırlamaktan keyif duyarız.Ancak herkesinde burdan keyifle dönmesini arzu ederiz.Şahsım olarak tarihin çok doğru olmadığı kanaatindeyim. Arkadaşlarda yukarıda olabilecek sorunlardan bahsetmişler.onlarada katılıyorum..
ama herne olursa olsun biz yinede karadeniz havası alıp kuymağını mıhlamasını tereyağını ekmeğini yiyip çayını içip dönmek isteriz derseniz hepiniz baş tacısınız.
 
 08.04.2019 20:56

BİROL 

Kara akbaba / Cinereous Vulture / Aegypius monachus
Sakallı akbaba / Bearded Vulture / Gypaetus barbatus
Kaya kartalı / Golden Eagle / Aquila chrysaetos
Çilkeklik / Grey Partridge / Perdix perdix
Dağhorozu
Caucasian Grouse / Lyrurus mlokosiewiczi
Urkeklik / Caspian Snowcock / Tetraogallus caspius
Alaca baykuş / Tawny Owl / Strix aluco
Paçalı baykuş / Boreal Owl / Aegolius funereus ( Yabancı kuş gözlemcileri tarafından kampın yapılacağı otel çevresinde kayıt altına alınmış )
Kara ağaçkakan / Black Woodpecker / Dryocopus martius
Kaya kırlangıcı / Eurasian Crag Martin / Ptyonoprogne rupestris
Kar serçesi / White-winged Snowfinch / Montifringilla nivalis
Kırmızıgagalı dağ kargası / Red-billed Chough / Pyrrhocorax pyrrhocorax
Sarıgagalı dağ kargası / Alpine Chough / Pyrrhocorax graculus
Derekuşu / White-throated Dipper / Cinclus cinclus
Duvar tırmaşıkkuşu / Wallcreeper / Tichodroma muraria
Orman tırmaşıkkuşu / Eurasian Treecreeper / Certhia familiaris
Kulaklı toygar / Horned Lark / Eremophila alpestris
Dağ incirkuşu / Water Pipit / Anthus spinoletta
Boğmaklı ardıç / Ring Ouzel / Turdus torquatus
Taşkızılı / Common Rock Thrush / Monticola saxatilis
Sürmeli dağbülbülü / Radde`s Accentor / Prunella ocularis
Büyük dağbülbülü / Alpine Accentor / Prunella collaris
Dağbülbülü / Dunnock / Prunella modularis
Kafkas çıvgını / Mountain Chiffchaff / Phylloscopus sindianus
Yeşil çıvgın / Green Warbler / Phylloscopus nitidus
Şakrak / Eurasian Bullfinch / Pyrrhula pyrrhula
Alamecek / Eurasian Crimson-winged Finch / Rhodopechys sanguineus
Çütre / Common Rosefinch / Carpodacus erythrinus
Çaprazgaga / Red Crossbill / Loxia curvirostra
Sarıgagalı ketenkuşu / Twite / Linaria flavirostris
Kara iskete / Red-fronted Serin / Serinus pusillus

Bölgede Mayıs sonunda görebileceğiniz türlerden bazıları bunlardır ve hepsinin üreme bölgesidir . Bölgeyi bilen ve defalarca gözlem yapmış biri olarak yazıyorum . Bu türler arasında görülmesi en zor olan arazinin yapısı nedeni ile ürkeklik olur Çok isteyeni de Cengaver her koşulda tanıştırır onlarla .Handikap o tarihte bölgede gerçekleşebilecek sert bir hava muhalefeti , soğuk ve Ramazan ayı içerisinde olması . Ağustos sonunda da bir kaç tür sayıları azalmak koşulu ile gözlemlenir . Keşke Haziran ayının ilk veya ikinci haftasında tek konaklama seçeneğimiz olan otel uygun olsaydı . Bölgenin tabii güzelliği bir çoğunuza kuş fotoğrafı peşinde koşmayı bıraktıracak kadar güzeldir . Türleri ve gözlemleri merak edenler Cengaver53 ün gözlemlerinden bölgeyi değerlendirebilir . Ayrıca karla kaplı olma ihtimali olan yolları da açtırabilecek beceriye sahibizdir :) Kısacası biz bu kampı yaz başında da yaz sonunda da kimsenin unutamıyacağı bir kamp havasında yaparız . Selam ve saygılarımla .
 
 09.04.2019 00:40

sonerbekir 

Tarih kötü bence Ömer Bey, Mustafa Erturhan' a katıliyorum, dağ horozu da sonbaharda çok daha kolay ama genç bireyler tabii ki... selamlar....
 
 09.04.2019 08:03

msaltik

:)
 
 09.04.2019 09:08

Oguenaydin

Haziran ayında Ankara çok güzel olur. Tür sayısı çok olur.
Alanlar Merkeze yakın :)
 
 10.04.2019 20:06

ersoymatras

Kuş türü açısından bilmem ama ;sonuçta birliktelik olmak var ise bence Mezopotomya..
 
 11.04.2019 00:52

shooter 

Bu hafta sonuna kadar düşüncelerini paylaşacak , ya da önerisi olan arkadaşlar foruma yazarsa, daha sağlıklı değerlendirme yapabilme olanağı artar. Bir Trakuş kampı için, o alanda sadece kuş olması yeterli değildir. O bölgedeki üyelerin de taşın altına elini koyması gerekir. Önerilerinizi buna göre yaparsanız daha iyi olur...
 
 12.04.2019 21:56

wolfkenan

Pelajik Tur gibi bir etkinlik olursa dağ horozu etkinliği güzel olur Ömer Abi ama o tarihlerde
Trakuş kampı dağdaki karın nereye kadar izin verdiği ve ayrıca dediğin gibi bayram öncesi katılımda sıkıntı olabilir,bu durumda Güneydoğu veya Doğu Anadolu'da güzel bir kamp olabilir ,sade kuş değil abi insanlarda birbirini özlüyor kampları bu yüzden de seviyoruz ancak yeni katılan arkadaşlar kuşu da tercih ediyor kampın yanında umarım iyi bir zaman ve kamp herkese iyi gelecektir,insanlar çok yoğun iş temposunda kolay gelsin.. selamlarımla...
 
 16.04.2019 20:13

PYTHON

Hertürlü katılıyoruz
(Eşim ben)
 
 18.04.2019 21:40

rousettus 

Tarih bence de kötü.
 
 05.05.2019 10:53

PYTHON

Ne oldu şimdi kamp yok mu yani.
 


1
Toplam 17 mesaj