Forum
Teknik Ekipman / Hasas netleme ayarı Türkiye'nin Anonim Kuşları
Teknik Ekipman » Hasas netleme ayarı
 13.05.2019 21:43

yaaasub

www.klasfoto.com.tr/ColorVision-Spyder-Lenscal-Lens-Kalibrasyon-Cihazi,PR-27235.html

Usb
duck mevcut. bu ekipman olmadan birşeyler yapmaya çalıştım. 150,250,400,500,600 mm için tek tek hassas ayar gerekiyor. Lensim bazen netleme yapamıyordu. Çok kötü olmayan ışık koşullarında oto focus kuşu bulamıyordu. Bu gün baktım tam hassas ayar olmamış ama idare eder gibi. Tabi bu ekipmanı almayıp bir cetvel kullandım belirli bir eğimle sabitlemeye çalıştım evde bir odadan diğerine 13m gibi bir mesafede 600mm yi ayarladım çok zor oldu ama bir de doğal ışık koşullarında açık alanda deneyeceğim. Kuş büyüklüğünde bir obje veya fotoğraf kağıdına damalı resmî bastırsam iş görür gibi.body den de ayar yapmak mümkün ama zum lens olduğu için sigma lensin kendi programında yapmak daha iyi oluyor. Soru her body için ayrı ayarlarmı yoksa ben lensi düşürdüm de orada bi kayma mı oluştu veya lensler için sıfır da olsa her zaman bir kalibrasyon gerekli veya belirli bir kullanımdan sonra kendi kendine ayarları bozulabiliyor mu?

  Okunma sayısı.:600
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 14.05.2019 16:09

serdarsatirlar

600 mm'de f/6.3 değerlerinde olduğu için, ışığın bize göre yeterli olmasını, makine sensörü kabul etmiyor. Telelensler prime lenslere göre 400m'den sonra oldukça yavaşlar. Arka planın aşırı ışıklı olması, sizin nokta yada değerlendirmeli ölçüm yapmanıza göre oldukça değişken sonuçlar verecektir yani netlemede problem yaşayacaksınız. Eğer makine ayarlarından da ''odak öncelikli'' olarak ayarlama yapmışsanız, makineniz ve lensiniz sürekli odak arayacaktır. Elde çekim yapmanızda buna etken olacak sebeplerden birisidir. Makineyi sabitleyin, odak ve deklanşör önceliklinin arasında bir seçim yapın. Enstantaneyi 1000, diyaframı 2 durak yukarı taşıyın ve çekiminizi tamamlayın. Dediğiniz gibi 13 metrenin üzerinde sonuçlar tatmin edici olması biraz zor olacaktır.
 
 15.05.2019 21:27

yaaasub

Alıntı; 600 mm'de f/6.3 değerlerinde olduğu için, ışığın bize göre yeterli olmasını, makine sensörü kabul etmiyor. Telelensler prime lenslere göre 400m'den sonra oldukça yavaşlar. Arka planın aşırı ışıklı olması, sizin nokta yada değerlendirmeli ölçüm yapmanıza göre oldukça değişken sonuçlar verecektir yani netlemede problem yaşayacaksınız. Eğer makine ayarlarından da ''odak öncelikli'' olarak ayarlama yapmışsanız, makineniz ve lensiniz sürekli odak arayacaktır. Elde çekim yapmanızda buna etken olacak sebeplerden birisidir. Makineyi sabitleyin, odak ve deklanşör önceliklinin arasında bir seçim yapın. Enstantaneyi 1000, diyaframı 2 durak yukarı taşıyın ve çekiminizi tamamlayın. Dediğiniz gibi 13 metrenin üzerinde sonuçlar tatmin edici olması biraz zor olacaktır.
Çok güzel açıklamışsınız. Hasas netlik ayarı, merkez ağırlıklı veya matris seçimi, tripod veya monopod kullanımı, kamuflaj ve bir arazi aracı gibi ekelemeler de düşünüyorum. Her şey bir yana elimde vasatın üstünde bir ekipman var. Ben d3s e ve 150-600 yeterli gözüyle bakıyorum şartlar iyi olursa aynasız bir body ve makro ekipman düşünüyorum. Çok şükür elimdeki ekipman bir taban oluşturdu. 6-7 yıl ara var verdik. Bu bile büyük nimet. Selamlar. Başarılı çekimler dilerim.
 


1
Toplam 2 mesaj