Forum
Site Hakkında / Günün Fotoğrafları seçimi Türkiye'nin Anonim Kuşları
Site Hakkında » Günün Fotoğrafları seçimi
 23.08.2019 23:18

birgök

2007 yılında üyesi olduğum TRAKUS bize bir okul oldu. Çok şeyler öğrendik çok değerli arkadaşlar kazandık,çok güzel zaman geçirdik. Kuruluş amacı olan Türkiye nin Anonim Kuşları hakkında bilgi ve veri toplamak, kuş türlerini tesbit etmek, kuşları sevdirmek...amacıyla çok başarılı olmuş bir kuş ( TRAMEM ve TRAKEL i de unutmamak lazım.)sitesidir. Biz Kıbrıslılara da daima kucak açmıştır bu değerli site ancak fotoğraflarımız beğeni ve yorum alırken hiçbir zaman Günün Fotoğraflarına da karelerimiz seçilmemiştir. Bu seçimi sistem yapıyor ama sistemi de insanlar programlıyor. Yanlış anlaşılmasın ,biz dıştan geldik de hak arıyoruz veya Günün Fotoğraflarına karelerimiz seçilsin diye çaba sarfediyoruz.Daha önceleri de oldu ama bu kez özellikle dikkatimi oraya verdim. Acaba benim kare beğeni alırsa Günün Fotoğraflarına seçilebilir mi diye ancak yıllarca Türkiye den arkadaşlarımızın dile ve gündeme getirdiği bu konuda hiç bir adım atılmamış. Dert değil, ancak bizim gibi yılların aktif üyeleri ki eski kuşçu arkadaşlarımız bilir, sitenin en parlak veya en aktif olduğu günlerde bu alanlardan neler tartışmadık, neler paylaşmadık ki...Ben bu sitede Tür Sayfaları düzenleme sorumlularından bile oldum. En güzel Tür Sayfası Düzenlemesinden ödül olarak bizzat Serhat bey den imzalı Türkiye ve Avrupa nın Kuşları kitabı ödülünü de iftiharla aldım ve halen o kitabı da zevkle kullanıyorum.Sitede binlerce yorum yazdım,binlerce yorum aldım vs. vs. 21 Ağustos itibarıyla yine bir karem güne göre güzel beğeniler aldığı halde o kategoriye girememiş. Giren arkadaşlar sakın yanlış anlamasınlar, onların karelerine ve değerli kişiliklerine daima saygım sonsuzdur ancak sitenin bence başka formüllerle de olsa Yurtdışı karelerine farklı bir teşvik formülü bulması bence güzel olur. Biz unumuzu eledik, eleğimiz astık biz bu işi kapatıyoruz ancak başka ülkelerden ve özellikle KKTC den gelecek yeni kuş fotoğrafçılarını da teşvik etmesi bence yerinde olur. Bizler ayni coğrafyada sayılırız. Bizde görülen ve Türkiye de henüz görülememiş bir tür, Kıbrıs tan gelen kareler vasıtasıyla bir farkındalık yaratır. Bir de Ayni coğrafyanın insanlarının etkileşimi ve birbirlerinden haberdar olması sonunda 65 km. kadar uzak bir ülkede (Kıbrıs ta) görülen veya izlenen kuşların Türkiye de arkadaşlarımız açısından bilinmesi yararlı olur. Tüm arkadaşlara ve site yöneticilerimize sağlıklı ve mutlu yarınlar diler, kuşların daha güzel bir dünyada yaşamı için mücadelemizde hepimize başarılar dilerim.

  Okunma sayısı.:1146
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 23.08.2019 23:19

birgök

Günün Fotoğraflarına Seçim
 
 24.08.2019 01:28

leventgoksoy

Birtan bey,
yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum, çok haklısınız. Bence bu siteye üye olan herkesin, tüm üyeler ile aynı haklara sahip olmaları gerekmektedir.
Ana vatandan selamlar.
 
 24.08.2019 11:35

MetinCenkçiler

Birtan hocam noktasına virgülüne katılıyorum.Umarım Serhat bey gerekli iyileştirmeler için düğmeye basar.
 
 24.08.2019 13:17

alhn

Hocam 2007 olacak sanırım. Dediklerinize sonuna kadar katılıyorum.
 
 24.08.2019 14:40

umutgüngör 

Bende dediklerinize katılıyorum. Hatta bence yurt dışından yüklenen fotoğraflar için ayrı bir kategori veya değerlendirme olması yerine eğer mümkünse Kıbrıs ve Azerbaycan'dan yüklenen fotoğrafların günün fotoğrafı değerlendirilmesinde Türkiye'den yüklenen fotoğraflar ile bir tutulması daha iyi olur.
 
 25.08.2019 12:59

dede

1
 
 26.08.2019 14:04

birgök

Alihan Vergiliel arkadaşımın dikkati üzerine, TRAKUS'a yanlışlıkla yazdığım üyelik tarihimi düzelttim. 2017 değil, 2007 olacaktı:)
 
 27.08.2019 15:42

AZİM

Birtan Hocam bu konu birçok defa gündeme geldi ( ben de gündeme getirmiştim ) Umarım bu defa dikkate alınır :)
 
 31.08.2019 00:52

avşarbey

Sonuna kadar katılıyorum hocam. Daha önceki yıllarda da bu gündeme gelmiş ve forumlar açılmıştı çok iyi hatırlıyorum. Yurtdışı sayıldığı için Günün fotosu olarak seçilemiyordu. Ancak, kuş kayıdı olarak yurt dışı sayılsın ama Günün fotoğrafı sadece Kıbrıs özel bir statüye tabi tutulabilir bence. Çünkü Günün fotoğrafı seçilmesi sadece üyelerin beğeni ve yorumlarıyla alakalı. Kuşbank vs kayıt sistemlerinde Yurtdışı görülebilir. Selamlar
 
 07.09.2019 11:29

furtun 

Birtan bey, son yönetim toplantısında bu öneriniz kabul edildi. Yazılım açısından yapılması gereken değişiklikler değerlendirilerek uygulamaya geçilecek ve üyelerimiz bilgilendirilecek.
 
 07.09.2019 18:05

birgök

Ömer Bey ,size, Sehat Bey'e ve tüm TRAKUS Yönetimine çok teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.
 


1
Toplam 11 mesaj