Forum
Site Hakkında / Kertik 2020 olursa önerim Türkiye'nin Anonim Kuşları
Site Hakkında » Kertik 2020 olursa önerim
 30.10.2019 14:21

Önder

Herkese merhaba;
2019 kertik yarışması tüm hızıyla devam ediyor ancak 31.12.2019 da tüm hızıyla da yaklaşıyor…
Bu nedenle Bende 2020 de kertik yarışması olursa; kapsamı ne olur diyerek önerimi yazmak istedim;
Şöyle ki; 2019 kertik yarışında bugüne kadar 487 kuş türünden 387 kuş türü çekilebilmiş, kalan 2 aylık süre zarfında başka türlerde çekilebileceğini düşünerek 31.12.2019 tarihi itibari ile 487 türden ne kadar çekilememiş tür olursa ( şuan 100 tür çekilememiş ) 2020 kertik yarışması kalan bu türler arasında yapılması önerimdir…
Böylece çekilmesi zor türlerin çekilerek belki de hiç çekilemeyen türlerinde bulunması yarışmayla daha heyecanlı ve çekişmeli olacaktır…
2019 kertik yarışında herkese başarılar dilerim.
Önder Kahraman

  Okunma sayısı.:2806
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 04.11.2019 23:05

surgeon 

Sayın üyelerimiz,
Erzurum’dan Kertik2019 yarışmasına katılan üyelerimizden Emre Bayraktar beyin şahsi talebi üzerine eski hesabı silinmiş, dolayısıyla Erzurum ili adına kayıtlı tür sayısında bir eksilme söz konusu olmuştur. Bu tamamen Yönetim Kurulumuzun Bilgisi dahilinde olup kurallarımıza aykırı bir işlem yapılmış değildir.
Fotoğraflar, üyenin kendisi tarafından tek tek silinmeyip, bir hesabın silinmesi nedeniyle tarafımızdan topluca silinmiş olduğundan kısa bir süre içerisinde bu fark ortaya çıkmış oldu. Bu konuda kafasında tereddütleri olan üyeleri aydınlatma fırsatı verdiği için Sayın Mehmet Ali Demiral üyemize çok teşekkür ederiz.
Kertik 2019 ile ilgili kurallarımız Yayınlar Bölümündeki PDF dosyaları arasında yer almaktadır. ( www.trakus.org/kods_bird/pdf/271212.pdf )
Bu vesile ile tüm üyelerimize tartışma ortamlarında kırıcı ifadelerden ve polemiklerden uzak kalmalarını istirham ediyor, Kertik 2019 yarışında bol şans diliyoruz.
Saygılarımızla…
 
 05.11.2019 08:10

mustafaözdemir

Alıntı; ''Her toplumda rahatsızlık veren insanlar çıkacaktır,Uzaklaşmaktan ziyade,Bunu Trakuşa mal etmeden sorunlu insanları yaşantınızdan çıkarmak daha doğru olacaktır.'' Ben böyle yaptım Emre bey, inanın çok faydasını gördüm.
Artı 1 :)
 
 05.11.2019 20:29

caaan

Geçmiş olsun diyelim bu forma katılan dahil olanlar için.

Bazen insanların canı çok sıkılıyor. Birşeylere çatası geliyor. Kim haklı haksız ayırmak da zorlaşabiliyor. Saygısızlık sınırına gelmiş bulunmaktan da rahatsızım. dünyada böyle durumlar sürekli tekerrür ediyor. bir fayda ve çıkarımız var. kimi için çok elzem kimine sıradan birşey. ama değerli bir şeyin peşindeyiz. altın aramaya benziyor. bulanlar, bulamayanlar, aramaya çıkan herkesin içinde bir hırs oluşuyor. ve bu bir noktadan sonra insanı yeniyor. hiç bir şey yapmasada sertleşiyor konuşmalar ve de hareketler. bir çukur haline geliyor.

yinede arkadaşımız üslubunu bozmadı. edebibini korudu teşekkürler. selamlar.
 
 06.11.2019 10:45

mademiral

Emre Bey bu konuyu uzatmanın bir gereği olduğunu düşünmüyorum. Herkesin üslubu ortada zaten. Bu konuda Trakus yönetiminin açık bir eksiği var. Sonuçlarını herkesin takip ettiği bir yarışın grafiklerinde gün içerisinde görülen bu tip olağanüstü değişikliklerin sorgulanabileceğini en baştan düşünmeleri gerekirdi. Umarım bu durumdan bir ders çıkarmışlardır. Sitede öteden beri böyle durumlardan nemalanmaya çalışan üyeler de var maalesef. Bunlardan bir kısmı bu sefer de karşımıza "Yaşam Koçu" olarak çıkmış :) Tabii çakma yaşam koçu diyelim... Maşallah hayatta her şeyi bitirmişler sıra millete akıl vermeye kadar gelmiş. Böylesine ancak gülünür tabii. Herkesin sağlıklı mutlu bir çarşamba günü geçirmesini dilerim.
 
 06.11.2019 17:14

canerq

Alıntı; ''Her toplumda rahatsızlık veren insanlar çıkacaktır,Uzaklaşmaktan ziyade,Bunu Trakuşa mal etmeden sorunlu insanları yaşantınızdan çıkarmak daha doğru olacaktır.'' Ben böyle yaptım Emre bey, inanın çok faydasını gördüm.
1 :))
 
 07.11.2019 08:39

caaan

Alıntı; Emre Bey bu konuyu uzatmanın bir gereği olduğunu düşünmüyorum. Herkesin üslubu ortada zaten. Bu konuda Trakus yönetiminin açık bir eksiği var. Sonuçlarını herkesin takip ettiği bir yarışın grafiklerinde gün içerisinde görülen bu tip olağanüstü değişikliklerin sorgulanabileceğini en baştan düşünmeleri gerekirdi. Umarım bu durumdan bir ders çıkarmışlardır. Sitede öteden beri böyle durumlardan nemalanmaya çalışan üyeler de var maalesef. Bunlardan bir kısmı bu sefer de karşımıza "Yaşam Koçu" olarak çıkmış :) Tabii çakma yaşam koçu diyelim... Maşallah hayatta her şeyi bitirmişler sıra millete akıl vermeye kadar gelmiş. Böylesine ancak gülünür tabii. Herkesin sağlıklı mutlu bir çarşamba günü geçirmesini dilerim.
boşa zaman harcamak da istemiyorum. kimseyi de kırmaya gerek yok. haklısın haklıyımıda geçiyorum. bizler altın peşinde deyiliz. zaten Allah lütfetmiş altın gibi bir uğraş vermiş. kıymetini bilelim. asıl olan yaban hayatı. bizzat içindeyiz. sessiz ve huzurluyuz. daha keskin, daha iyi falan filan derken işler değişiyor. fotoğrafların sistemin esiri olmaya başlıyorsunuz. hırs insanı bitirir. Ben yine flu fotoğraflarımla arada bir takılırım. benim meselem bukadar. fazlası da olursa olsun. gittiği yere kadar devam. tıkandığı yerde sal gitsin....üstelemeyelim . şeytan, nefis ve farklı şeyler çatışma ortamını sever.
 
 07.11.2019 08:55

caaan

Fotogaleriye bi bakın. genel de tüm fotoğraflara ileri seviyede işleme yapılıyor. kuşun tüyleri tane tane seçilmeli. arka alan tamamen flu. güzel bir ton olmalı. yok böyle birşey doğada. salın gitsin biraz.

bırakalım makine ışığı alsın !
nasip ne ise onu paylaşırız. beğenilmese de sorun yok. benden bu kadar. demek lazım.

 
 07.11.2019 14:20

armadillo

Alıntı; Fotogaleriye bi bakın. genel de tüm fotoğraflara ileri seviyede işleme yapılıyor. kuşun tüyleri tane tane seçilmeli. arka alan tamamen flu. güzel bir ton olmalı. yok böyle birşey doğada. salın gitsin biraz.

bırakalım makine ışığı alsın !
nasip ne ise onu paylaşırız. beğenilmese de sorun yok. benden bu kadar. demek lazım.

1
 
 08.11.2019 09:58

caaan

farklı konulara dalmışız. güzel olmuş. ılımlı yanıtlar almışız. önemli hususlara değinmişiz. uslubumuzu bozmamışız.

Bu arada anlatımım biraz eksik kalmış.Ben bir hata işlemedim. Yönetimde hata işlemedi. Sınırları aşmadık yani. olmayanı var etmedik. Kimsenin hakkına da girmedik. Kimse benim türleri çekmeme yardım etmiyor. Kimseyle bir ittifakımız da yok. yanlış anlaşılmamak istediğimizi de belirttik. grafiklerde yani verilerde bir hareketlilik oluşmuş. ama oluşsun. sıkıntı yok. eksilerde görünüyorum zaten. bu ay bazı üyeler ellerinde kalanları hızlıca yükleyip sıralamaları değiştirecekler. hiç bir şey göründüğü gibi kalmayacaktır. her neyse....

benim için iyi bir serüven oldu. dar bir alanda 80-90 gibi bir tür sayısına eriştim hemde bir yılda. arşivim zenginleşti. daha önceleri pek dikkat etmezdim. genelde yırtıcı kuşları takip ederdim. Gitmişken diğerlerini de gözlemleyip kaydedelim dedik. Ovada görebileceklerin 'nını gördüm diyebilirim. mevcut varlığı teyit etmiş olduk. güzel zaman geçirdik. yürüdük gezdik. güzel sonuçları oluştuğunu gördüm.

2011 yılında ara vermiştim ekipmanı satmıştım. bu yılın başlarında ekipmanımı yeniden kurmaya başladım. 2019 yılı iyi geçti diyebilirim. Şimdilik yeterli oldu. ileride D6 yı görücez. kamuflaj, çadır, arazi taşıtı gibi eksiklikleri de tamamlayıp yola devam etmeyi düşünüyorum. hayırlısı diyelim.

Sisteme yüklediğim kuş türlerinin teşhisini yapan, yardımlarını esirgemeyen tür sorumlularına ve site yöneticilerine de teşekkürler. Kertik 2019 a devam etmeyeceğim. Elzem bir türle karşılaşırsam sizlerle paylaşırım.

Erzurum ovasından Trakus.org'un değerli fotoğrafçılarına yoldaşlara selamlar...
 


1 2
Toplam 39 mesaj