Forum
Teknik Ekipman / Aynasız mı-DSLR mi ? Türkiye'nin Anonim Kuşları
Teknik Ekipman » Aynasız mı-DSLR mi ?
 17.11.2019 22:03

zaferK 

Aynasızmı-DSLR mi ?

Birkaç yıldan beri gündemde olan aynasızlar ,bu aralar bayağı rağbet görüyor.Aynasızlarla ilgili ciddi ve yararlı bilgiler, paylaşımlar var.Ama doğa ve kuş fotoğrafçılığı ile ilgilenenler için aynasız ne kadar uygun ...Üyelerimizden aynasız almayı düşünen varsa bu konuda bazı önerilerim olacak.
4-5 aydan beri ,halen en çok önerilen ve gerçekten mükemmel görüntü kalitesi ve video performansı ile öne çıkan NIKON Z7 kullanıyorum.Peki aynasızlar doğa ve kuş fotoğrafçılığına ne kadar uygun.
-Video ve fotoğraf kalitesi mükemmel ,FF kayıtların 47 MP olması büyük avantaj...
-Dinamik aralık ,ışık dengesi ve renkler harika...
...ancaaak ,doğa ve kuş fotoğrafçılarını ciddi olarak zorlayacak bazı olumsuzluklar var.
-Aynasızların bayoneti SLR ye göre daha geniş , daha çok ışık alıyor ve bu fotoğrafa artı olarak yansır.Ama aynasızlara uygun doğa ve kuş fotoğrafçılığı lensi henüz yok...FTZ adaptör takarak SLR için kullandığımız dar açılı teleobjektifleri kullanmak zorundayız.Bu durumda hem bayonet çapı yine eskisi gibi DSLR çapında oluyor ,hem de netlemede bir yavaşlama söz konusu.Yine arada FTZ adaptör olunca gövde içi titreşim önleme sistemi dar açılı lenslerle çalışmıyor.Yanı gövde içi tireşim önleme özelliğini kullanamıyoruz.
-SLR bodylerde ,bakaçtan ayna vasıtasıyla izlerken kuşa odaklanıp netleme -genelde-sorunsuz ve hızlıdır.Ama aynasızın bakacında dijital görüntü var ,görüntünün oluşması ile aspirin kadar kuşa odaklanıp netlemek bazen bayağı sıkıntılı oluyor.
-Aynasızlar yüz ve göz tanıma yeteneği ile insanları anında yakalayıp netliyor ve hareketlere rağmen netliği bırakmıyor.Ama bunun kuş fotoğrafçılığına bir yararı yok.Kuşu bir kere yakalayıp netlerseniz kolay kolay bırakmıyor ,ama yakalayıp odaklama süreci sıkıntılı.Uçarda da aynı şekilde ;uçarı yakalama bayağı uğraştırıyor ,ama bir kere yakalayınca iyi takip ediyor.
-Bakaçtaki dijital ekran görüntüsünün ,kaydedeceğiniz özellikleri taşıması ise bir avantaj.Yani ne görüyorsanız onu kaydedeceksiniz ,görüntüde sorun varsa anında düzeltebilirsiniz.
-Pil konusunda da sorun var ;aynı pil ile DSLR de 1500-1600 kare kaydederken aynasızda ancak 300-350 kare kaydedebiliyorsunuz.Araziye 1-2 yedek pil olmadan çıkmamak gerekiyor.
-Elinizde örneğin;Sigma veya Tamron gibi farklı marka lensler varsa aynasızlarla çalışması ihtimali sıfıra yakın.Aynı bayonetli olsalar bile.Lensin de aynasızla aynı marka olması gerekiyor.
-Sonuçta mevcut aynasızlar Portre ,manzara ,mimari,moda ,reklam v.s.fotoğrafçılığı için çok uygun ,görüntü ve video kalitesi mükemmel.Ama şimdilik doğa ve kuş fotoğrafçılığı için uygun değil.
Zaten özellikleri ,bileşenleri ve ek aksesuarları incelendiğinde kuş fotoğrafçılığı için üretilmediği ,diğer fotoğraf dalları için üretildiği açıkça görülüyor.Tabii şimdilik...ama ileride ne olacağı belli olmaz.
...............................................................................................................
Ben birkaç aylık deneyimlerimi yazdım ,artık karar sizin...
Selamlar,sevgiler...

  Okunma sayısı.:496
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 18.11.2019 09:29

gedizmen

manzara çekeceksem aynasız derim..
yaban hayatı çekeceksem aynalı derim..
yukarıda yazdıklarına aynen katılıyorum hocam.. güzel ve aydınlatıcı bir çalışma olmuş..
 
 19.11.2019 20:57

birgök

Zafer bey, emeklerinize sağlık.Tam da bir süredir bu konuda kafamda soru işaretleri vardı. Bilgi araştırmak istiyordum. Sizin gibi deneyimli ve konulara objektif bakan bir arkadaşımızın tecrübelerini aktarması, inanıyorum ki benim gibi pekçok arkadaşa da ışık tutacaktır.
Her zamanki gibi TRAKUS sitesinde hep örnek konular, açıklamalar, bilgilendirmelerle bizlere yararlı oldunuz.Size tekrar teşekkür eder,selamlarımı iletirim.
 


1
Toplam 2 mesaj