Forum
Duyurular-Etkinlikler / YUVA Fotografları... Türkiye'nin Anonim Kuşları
Duyurular-Etkinlikler » YUVA Fotografları...
 08.07.2020 21:31

forumfoto 

Sevgili Arkadaşlar,

Son zamanlarda yönetim olarak bizleri ve bir çok doğaseveri rahatsız eden bir konuyu buradanda sizlerle paylaşmak istedik. Ankarada kukumav yuvası üzerindeki 3 senedir devam eden yoğun fotoğrafçı baskısı TRAKUS ailesi olarak hepimizi üzmektedir. Yönetim olarak kesinlikle kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Son zamanlarda fotoğrafçı baskısı konusunda Milli Parklar da kendisine ulaşan şikayetler konusunda rahatsızlığını bildirmiştir. Ankaradaki üyelerimizin buldukları hassas kuş noktalarını haddinden fazla kişi ile paylaşmaları ve bu hassas noktalarda minimum 5-6 araç ile neredeyse tüm yuva sürecinde/günlerce, gün boyu yoğun baskı kurmaları Ankaralı kuş fotoğrafçılarının olduğu kadar TRAKUS ailesinin de kötü anılmasına zemin oluşturmaktadır.

Kukumav gibi kocagöz vb türlerin yuvaları üzerinde de yoğun fotoğrafçı baskısı olduğu şikayetleri almaktayız. Kendilerini uyaran doğa severlere de karşı çıkıp bu baskıyı devam ettiren fotoğrafçıları aramızda görmek istemediğimizi belirtmek isteriz. Ankaralı arkadaşlardan bu konuya özen göstermelerini ve birbirlerini uyararak artık bu baskıya son vermelerini, bu bölgelerde artık fotoğraf çekilmemesi için aralarında karar alıp hep birlikte uymalarını bekliyoruz.

Anladığımız kadarı ile Ankaralı fotoğrafçıların baskısı yetmezmiş gibi şehir dışından gelen fotoğrafçılar da baskının daha da yoğunlaşmasına neden olmaktadırlar. Tüm üyelerimize, doğaya/kuşlara değer verilmeden, etik kurallara uyulmadan çekilen hiç bir fotoğrafın değerli olamayacağını hatırlatırız.

Tüm üyelerimiz kendi şehirlerinde, bölgelerinde kuşları korunması, etik kurallara uyulması konusunda aktif ve kararlı olmalıdırlar. Yer tarifi konusunda hiç bir tehdite boyun eğmemeliler. Kontrolleri dışında yoğun baskı kurulacağını hesap ederek bedeli bir arkadaşı kaybetmek de olsa yer tarif etmemelilerdir.

  Okunma sayısı.:745
Bu Sayfa Yönetim Tarafından Dondurulmuştur! Yorum Yapılamaz, Silinemez.Toplam 0 mesaj