Forum
Teknik Ekipman / Objektif Temizliği Türkiye'nin Anonim Kuşları
Teknik Ekipman » Objektif Temizliği
 09.07.2020 11:17

uaberkay

Herkese Merhabalar,

Kuş fotoğrafçılığına yeni başladım amatör bir hobi olarak. Geçen gün eklediğim bir fotoğrafta zaferk hocam objektifimin tozlandığını ve temizlemem gerektiğini ifade etmiş. Bahsi geçen temizliği nasıl yapmalıyım. Objektifin çok hassas olduğunu düşünüyorum o nedenle yanlış birşey yapmak istemiyorum.

Çok üst düzey yöntemler yerine basitçe evde yapabileceğim önerilerde bulunursanız çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

Makina: Nikon Coolpix P900

  Okunma sayısı.:603
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 10.07.2020 16:13

Ercan3 

Berkay Bey merhaba, makineniz kompakt olduğu için ancak lens önü temizliğini siz yapabilirsiniz, bunun için de temizleme setlerini kullanabilirsiniz. Gözlük camı temizleyiciler ve yumuşak, lensi çizmeyecek bir bez ile de temizleyebilirsiniz. Ancak optik camlar arasına girmiş tozlar var ise bunu yetkin bir servise yaptırmanızı öneririm.
 
 10.07.2020 16:20

zaferK 

Berkay merhaba...ufak bir yanlış anlama olmuş sanırım ,objektifte değil de sensöre bir şekilde toz girmiş...birçok fotoğrafında aynı yerlerde lekeler vardı ,onu kastetmiştim.Ercan beyin dediği gibi bu servis işi...ya da seni rahatsız eden lekeleri PS de ufak rötuşlarla -fotoğraftan-temizleyebilirsin.Selamlar...
 
 10.07.2020 16:21

uaberkay

Alıntı; Berkay Bey merhaba, makineniz kompakt olduğu için ancak lens önü temizliğini siz yapabilirsiniz, bunun için de temizleme setlerini kullanabilirsiniz. Gözlük camı temizleyiciler ve yumuşak, lensi çizmeyecek bir bez ile de temizleyebilirsiniz. Ancak optik camlar arasına girmiş tozlar var ise bunu yetkin bir servise yaptırmanızı öneririm.
Çok teşekkürler Ercan Bey. Makineyi alalı çok kısa bir süre oldu. 1 aydır kullanıyorum. O nedenle içeriden çok tozlanmış olacağını zannetmiyorum. Ben de gözlük cami temizlemek için olan yumuşak bezlerle silmeyi plânlamıştım. Zarar vermeyecekse öyle yapayım. Çok teşekkürler.
 
 10.07.2020 16:24

uaberkay

Alıntı; Berkay merhaba...ufak bir yanlış anlama olmuş sanırım ,objektifte değil de sensöre bir şekilde toz girmiş...birçok fotoğrafında aynı yerlerde lekeler vardı ,onu kastetmiştim.Ercan beyin dediği gibi bu servis işi...ya da seni rahatsız eden lekeleri PS de ufak rötuşlarla -fotoğraftan-temizleyebilirsin.Selamlar...
Cidden mi Zafer Hocam? O kadar da özenli kullanıyordum oysa ki. Ben farketmedim ama siz soyluyorsaniz bi baktırayım. Tekrar çok teşekkürler.
 
 10.07.2020 16:32

zaferK 

Alıntı; Cidden mi Zafer Hocam? O kadar da özenli kullanıyordum oysa ki. Ben farketmedim ama siz soyluyorsaniz bi baktırayım. Tekrar çok teşekkürler.
Çok ciddi bir durum değil ,3-4 yerde sabit leke var.Boş alana denk gelmezse farkedilmez bile.Şimdilik hiç kurcalatmayın ,dediğim gibi açık alanlardaki belirgin lekeleri gerekirse PS de temizlersiniz.Selamlar...
 
 10.07.2020 16:35

uaberkay

Alıntı; Çok ciddi bir durum değil ,3-4 yerde sabit leke var.Boş alana denk gelmezse farkedilmez bile.Şimdilik hiç kurcalatmayın ,dediğim gibi açık alanlardaki belirgin lekeleri gerekirse PS de temizlersiniz.Selamlar...
Çok sağolun Zafer Hocam. Şu an için beni rahatsız etmiyor. Kuşları tanımaya ve tanımlamaya uğraşıyorum daha çok. İlerleyen zamanlarda muhtemelen gözüme dokunmaya başlayacaktır. O zaman yapılması gerekenleri yapayım :) Selamlar.
 


1
Toplam 6 mesaj