Forum
Site Hakkında / IŞIKLA YAZMAK Türkiye'nin Anonim Kuşları
Site Hakkında » IŞIKLA YAZMAK
 06.10.2020 12:30

zaferK 

Bu yazımda ,kuş fotoğrafçılığında ‘’ışığın doğru kullanımı’’yla ilgili önerilerimi paylaşacağım.Bildiğiniz gibi fotoğraf PHOTOS GRAPHİS ,yani ışıkla yazmak demektir. Doğru fotoğraf ve videoyu ,ancak Işığı doğru kullandığımızda kaydedebiliriz.Bu konuda teknik detaylara girmeyeceğim çünkü bu ,fotoğraf konusunda uzman arkadaşların yetkisindedir ve gerektiğinde bilgi ve önerilerini yazarlar.Ben sadece sahada pratik olarak uygulayabileceğiniz konulara değineceğim.
-Öncelikle ,genelde hep sorulan bir konuyu açalım ;iyi fotoğraf hangi saatlerde çekilir?
Işığın geliş açısı mevsimlere ve aylara göre değiştiğinden ,kayıt saatleri de mevsimlere ve aylara göre değişir.Örneğin ‘’kasım-aralık-ocak-şubat ‘’ gibi kış aylarında ,ışık iyi fofoğraf kaydına izin verecek kadar yataydır.Eğer hava çok kapalı ve bulutlu değilse ,günün her saatinde kayıt yapılabilir.’’Mart-nisan ,eylül- ekim’’ aylarında saat 11.00 -15.00 arası dışında kayıt yapılabilir.’’Mayıs-haziran-temmuz-ağustos’’ aylarında saat 10.00-16.00 arasında kayıt yapmanızı kesinlikle önermem ,ışık patlaması ve detay kayıpları nedeniyle tüm kayıtlarınızı silmek zorunda kalabilirsiniz.
Yine gün doğumundan hemen sonra ve gün batımına yakın yapılan kayıtlarda ,fotoğrafa hakim olan kızıllık ve detay kayıpları nedeniyle kayıt yapmanızı hiç tavsiye etmem.
Pratik çözüm olarak ta size şöyle bir tüyo vereyim ,gölgenizi kontrol edin ;eğer gölgeniz boyunuzdan kısa veya boyunuzu biraz geçiyorsa çekim yapmayın , pikniğe devam edin.Yok eğer gölgeniz boyunuzun iki katına erişmişse çekime başlayabilrsiniz.Hangi mevsim veya ayda olursanız olun ,bu kural işe yarayacaktır.
-Işığın yönü
İyi sonuç almak için kayıt saati olduğu kadar ışığın yönü de çok önemlidir.’’Kuş-siz ve ışık kaynağı’’ (genelde güneş) arasındaki açı ne kadar dar olursa kayıt o denli başarılı olur.Konu solda ise ışık tam sağınızdan ,konu önde ise ışık tam arkanızdan gelmeli…ve ışık ne kadar yatay gelirse kayıt o kadar başarılı olur.
-Fon ve pozlama ilişkisi
Fonda su veya yeşil alan varsa makinanın otomatik pozlama sistemi doğru çalışmayacak ,büyük ihtimal düşük enstantane nedeniyle pozlama yetersiz kalacaktır.Bu durumda parlak ve yetersiz ;hatta ışık patlaması olan bir kayıt oluşacaktır.Fonun karanlık olduğu durumlarda da aynı sorun ortaya çıkar ,hatta o kadar ki manuel moda geçmek zorunda kalabilirsiniz.
Fonda gökyüzü olduğunda da bunun tam tersi olur ;yanılan sensör doğru pozlama yapamıyacak ve yüksek enstantane ile fotoğraf ‘’koyu veya karanlık ‘’çıkacaktır.
Bu durumda , fonda ‘’su-yeşil alan veya karanlık bölge varsa’’ , pozlamayı 1-2 çıt eksiye almakta ,gökyüzündeki konuları kaydederken de pozlamayı 1-2 çıt artıya almakta yarar var.Genelde çok işe yarar ,ama yine de işe yaramaz ise manuel moda geçmeniz gerekebilir.Manuel modda birkaç deneme çekimi ile doğru pozlamayı seçebilirsiniz.
Işığınız bol ,lensiniz keskin olsun.Sağlık ve huzur dileklerimle…

  Okunma sayısı.:397
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 06.10.2020 22:20

dpukurt

Yine çok güzel bir makale tadında yazı olmuş abi elinize sağlık, ışık fotografin gizli bahçesi , çok güzel değinmişsiniz ağzına sağlık selamlar.
 
 07.10.2020 12:57

sezaigoksu

Çok teşekkürler Zafer hocam, yazıyı dikkatle okudum, son derece önemli bilgilerle yüklü, sağolun varolun.
 
 07.10.2020 16:05

Snylm

Kaleminize sağlık Zafer hocam en çok zorlandığım konulardandı. Baya açıklayıcı olmuş ilk arazimde uygulayacam hatta ekran görüntüsü alıp notlar kısmına almak daha mantıklı olur benim için :) Saygılar...
 
 07.10.2020 19:11

Gavurdağlı

Keyifle okudum, teşekkürler Zafer abi. Selamlar..
 
 12.10.2020 16:47

ozgurkalay

Ellerine sağlık Zafer abi. Selamlar.
 
 13.10.2020 08:19

AZİM

Ne kadar kitabına uygun çekimler yapmaya çalışırsak çalışalım her şey tecrübe ile sabittir. Elinize sağlık Zafer Bey.
 
 14.10.2020 08:43

gedizmen

zafer hocam..
değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederiz..
ders niteliğinde..
yüreğine sağlık..
 


1
Toplam 7 mesaj