x <
Forum
Site Hakkında / Önemli Kuş Alanları Türkiye'nin Anonim Kuşları
Site Hakkında » Önemli Kuş Alanları
 19.11.2020 23:18

rousettus 

Değerli Üyeler,
TRAKUŞ kitabının çalışmalarında sona doğru yaklaşırken; sizlerden bir ricam olacak.
Türkiye nin neresinde ve hangi mevsimde, hangi türler görülür sorusuna bulunduğunuz ilden veya sıkça gittiğiniz diğer illerden yerler hakkında görüşlerinizi almak istiyorum. Dileyen buradan cevap yazabilir, dileyen rousettus@hotmail.com adresime gönderebilir.

  Okunma sayısı.:928
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 19.11.2020 22:19

rousettus 

Bir örnek olarak ilk mesajı da kendim yazayım:
----------
Niğde'de ikamet ediyorum. Burada en iyi kuş gözlenecek yerlerden Akkaya Göleti, Aladağlar ve Sultan Sazlığı var. Aladağlar dört mevsim güzelse de özellikle baharda Mayıs ortası-Haziran sonu arasında en güzel zamanları. Yahyalıdan zirveye doğru çıkıldıkta veya diğer cephede (Niğde) orta rakımlardaki karamuk çalıları, yaban gülleri gibi çalılarda Taşbülbülü, Kara İskete, Dağ Mukallidi gibi ötücüleri görmek kolaydır. Biraz daha yukarılara doğru Taş Kızılı, Alamacek, Kırmızı ve Sarıgagalı Dağ Kargaları, Boğmaklı Ardıç, Duvar Tırmaşıkkuşu sıkça görülür. Yazın 3000 m'lere doğru çekilen urkeklik zirvelerin favori kuludur. Sakallı Akbaba, Kaya Kartalı da sıkça üstünüzden geçer.
 
 20.11.2020 16:41

mkagankarayigit

Merhaba, mail olarak yolladım.
 
 20.11.2020 16:58

rousettus 

Alıntı; Merhaba, mail olarak yolladım.
Çok teşekkürler Murat Kağan hemşehrim. Mesajınız ulaştı.
 
 20.11.2020 18:54

00furkanyilmaz

Ahmet hocam Kayseride ikamet ediyorum bilinmesi gereken herşeyi belirtmiştiniz zaten emeğinize sağlık, selamlar.
 
 20.11.2020 19:20

zekifirat

Merhaba iyi çalışmalar. Çalışmalarınızın sonucunu büyük merakla bekliyorum. Ankara Nallıhan'lı biri olarak Nallıhan Kuş Cennnetini ve Sarıyar Barajını örnek gösterebilirim. Her iki noktada da kış ortası su kuşu sayımları yapılıyor ve güzel türlerle karşılaşılıyor. Örneğin sütlabi, patka türleri gibi. Ben sarıyar barajında kırmızı gagalı dağ kargalarını gördüğümde çok şaşırmıştım. Bolu Seben Gölü(rakım 1400) civarında da yaylamız(hıdırlar yaylası) var. 4 akbaba türü de bu civarda görülebiliyor. Yaylamızın içinde çaprazgaga, çütre, sakallı akbaba, halkalı küçük cılıbıt, angıt, kara leylek, kaya kırlangıcı gözlemlemiştim. belki peçeli baykuş bile vardır. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim umarım ufakta olsa bi katkım olmuştur...
 
 20.11.2020 19:41

theguide

Aydın...Bafa Gölü, Azap Gölü, Büyük Menderes Delta..
 
 20.11.2020 19:43

theguide

Böyle bir çalışma çok faydalı olacaktır..özellikle çekim alanları ve orada görülen veya görülebilecek türler bilmek açısından harika olur..emeklerinize sağlık..kolay gelsin.. ben de sonucu merakla bekliyorum..
 
 20.11.2020 21:24

adem1974erdem

Çalışmalrınızda başarılar dilerim. Merakla bekliyorum.

10 yıldır Konya / Ilgın (Çavuşçu Gölü ) gözlüyorum. Şimdiye kadar 200' e yakın kuşu alanda kayıt altına aldım.

Küçük Kuğular gölün sonbahar / kış konukları. Kasım başı gibi gelip ocak ortasında ayrılıyorlar. Sayıları hep 60 - 80 aralığında.

Göl belkide bütün kuşlardan daha çok Ak pelikanlar için dğerli. Hem ilkbahar hem de sonbahar göçünde hemen bütün sürüleri mutlaka alana ugrayıp besleniyorlar. Bu konaklama 1 hafta kadar sürüyor. İhtimal, Türkiye'nin akpelikanlar tarafından en çok ziaret edilen alanı burası.

bu yıl yine alandalar.

Boz kazlar 100 kadar üreme popülasyonuna sahip. Falmingolar son baharda büyük sürüler halnde göle geliyorlar.

 
 20.11.2020 22:04

babuccu

Çankırı il merkezi bozkır bitki örtüsü ve hızla artan yapılaşma sebebiyle kuş gözlemi açısından genel olarak fakir bir bölge. Gözlem yapmak isteyenler için ise belki de tek adres Karaköprü Mevkii. Şehrin kuzeyinde, şehri ikiye bölen Tatlı Çay'ın yamacında yer alan bu bölge imara açık olmamakla birlikte, bahçelikler ve müstakil evlerden oluşuyor. Birçok göçmen türe ev sahipliği yapan Karaköprü'de, yaz başında bülbül ve sarıasma sesleri yankılanıyor. Ak mukallit, kızılsırtlı örümcek kuşu, maskeli örümcek kuşu, kara kızılkuyruk, kır kırlangıcı, tepeli toygar, ebabil ve ishak kuşu yazın görülebilecek türlerden bazıları. Bölgenin yukarısından geçen Atatürk Yolu'nun üst tarafındaki tepe eteği ise çam ağaçlarıyla ağaçlandırılmış durumda ve oldukça bakir olması sebebiyle de kuşlar tarafından tercih edilmekte. Bu ağaçlandırılmış bölgede ötücü kuşların yanı sıra kara leylek, delice doğan ve küçük akbaba da görmek mümkün. Leş kargası, alakarga, saksağan, kocabaş, karatavuk, serçe, ispinoz, küçük/alaca ağaçkakanlar, uzun kuyruklu/büyük baştankara ve sığırcık ise bölgede yaz kış görebileceğiniz türlerden.
 
 21.11.2020 16:01

dpukurt

Manisa Akhisarda ikamet ediyorum sık sık uğradığını alan Gölmarmara sınırları içerisinde Marmara gölü, önemli sulak alanlardan biri ancak ciddi derece kuraklık mevcut yine de alan büyük olduğu için su kuşları için uğrak alan ,pelikanlar flamingo, balıkçıl türleri , ördekler , yalicapkini ve pek çok ötücü kuş türüne de ev sahipliği yapıyor alan ,acemi olduğum için detaylı bilgi veremiyorum tür listemin çoğu Marmara gölünden bu yıl , Manisa için en önemli Marmara gölüdür daha sonra Spil Dağı da ciddi bir alandır.
 
 21.11.2020 20:04

zifoz

Selamlar Ahmet hocam; Bahar göçünde ve sonbahar göçünde bilhassa sahil şeridimiz kuşları misafir ediyor. yerlerden Akçaabat Haçkalı Baba hastanesinin yanındaki dere ağzı, Söğütlü limanı ve TRT arkası sazlı alan, Trabzon Değirmendere ağzı, 100. Yıl parkının deniz kıyısı ve park içi, Of Derepazarı dere ağzı kuşların bir kaç gün dinlenip yollarına devam ettiği yerlerdir.
 
 21.11.2020 20:05

hibrahimguzel

Eğirdir gölü kova da gölü milii parkı beyşehir gölü milli parkı.
 
 22.11.2020 11:33

ksondas

Tokat merkez e yakın kaz gölü balıkçıllar açısından zengin.Yeşilırmak vadisi, Almus barajı çevre köyleri ve çevresi , kelkit vadisi Nisar ve Erbaa ilçesi boyunca devam eder.Mukallit türleri mevcut. Topçam dağı ve topçam yaylasında kocabaş ,çaprazgaga şakrak, isketeler sakalar gibi ispinoz türleri ve ardıç türleri açısından zengin... Ortanca, yeşil, alaca ağaçkakan açısından zengin özellikle ortanca ağaçkakan çok falza gözlemledim...Kara ağaçkakan kaydı Topçam dağlarında. Emeği geçenlere kolay gelsin.
 
 22.11.2020 13:31

caaan

Kusura bakmayın geçen hızla epeyce yazdım sonra rahatsız oldum sildim. İsterseniz yazayım. Şu an oravadayım çay molası verdim. Avcı soruyor bişey var mi ?
 
 22.11.2020 16:36

rousettus 

Alıntı; Kusura bakmayın geçen hızla epeyce yazdım sonra rahatsız oldum sildim. İsterseniz yazayım. Şu an oravadayım çay molası verdim. Avcı soruyor bişey var mi ?
Emre, Erzurum Ovası hakkında epeyce yazmıştım. Buradaki formun amacı unuttuğum yer kalmasın idi. Tekrar yazmana gerek yok. Katkıların için çok teşekkürler.
 
 22.11.2020 16:48

caaan

Alıntı; Emre, Erzurum Ovası hakkında epeyce yazmıştım. Buradaki formun amacı unuttuğum yer kalmasın idi. Tekrar yazmana gerek yok. Katkıların için çok teşekkürler.
Teşekkürler
 
 22.11.2020 16:50

gokhansozal

Kuş gözlemine 6 ay evvel başladım ama yıllardır kelebek gözlemi için gidip geldiğim için biliyorum; Tokat'ın Erbaa ilçesinde yaşamaktayım. Kelkit nehri-vadi boyunca çokça kuş mevcut...
Gözlemlerimizi de sık sık bu su kenarlarında gerçekleştiriyoruz...
 
 22.11.2020 16:52

gokhansozal

6 ayda 100 kadar tür gözlemledik.
 
 23.11.2020 07:56

emint

Ankara lıyım mogan eymir gölbaşı ayaş nallıhan izmir de çekim yapıyorum bakırçay deltası candarlı ve çevresi alanlarım türler su kuşları ve yalıçapkını başta olmak üzere pelikan filamıngo çulluklar baştankaralar sinek kapanlar toygar türleri şahinler atmacalar leylekler
 
 23.11.2020 15:47

latifcim

ankarada gölbaşında eymir ve mogan gölleri ile yeni oluşan sel kapanı göleti . sel kapanı çok gelişti sonbahar göçündr tür ve miktar olarak en çok kuşun görüldüğü yerler görülen türler çok fazla hepsini yazamam. karaboyunlu batagan. bahri .küçük batagan .karabatak. tepeli pelikan. ak pelikan .kaşıkçı .çeltikci .gribalıkçıl .erguvani balıkçıl .balaban büyük .akbalıkçıl .küçük akbalıkçıl . küçük balaban . alaca balıkçıl. gece balıkçılı .flamingo. leylek .suna. dikkuyruk.pasbaş patka. yeşilbaş, çamurcun. çıkrıkçın ,angıt. kaşıkgaga. elmabaşpatka. macar ördeği. saz delicesi. kerkenez. kızıl şahin. şahin. kınalı keklik. telliturna turna. su kılavuzu. saz horozu. su tavuğu.sakarmeke. kocagöz. kılıçgaga. uzunbacak. halkalı küçük cılıbıt. halkalı cılıbıt. akça cılıbıt. kızkuşu . mahmuzlu kızkuşu. çizgili kumkuşu, kınalı keklik. akkumkuşu. küçük kumkuşu, sürmelikumkuşu, kızıl kumkuşu. kervan çulluğu. çamur çulluğu. küçük su çulluğu. suçulluğu. yeşilbacak. kızılbacak. kara sırtlı martı. akdeniz martısı.karabaşmartı. sumru, akkanatlı sumru. kulaklı orman baykuşu. kukumav. ishakkuşu, guguk. kumru. kaya güvercini. alaca agaçkakan. arıkuşu. gökkuzgun. ibibik. yalıçapkını. kırkırlangıcı. kuzgun. küçük karga. ekin kargası, leş kargası. saksagan. ağaç serçesi. söğüt serçesi, serçe. sığırcık. sıvacı. tarla kuşu, tepeli toygar. akkuyruk sallayan. sarıbaşlı kuyruksallayan, sarıkuyruksallayan.karatavuk. kuyruk kakan. bülbül. kızılgerdan. mavi gerdan. bıyıklı baştankara. kamışcın. saz kamışcını. bataklık kamıcını. büyük kamışcın. kındıra kamışcını. karaleylek. sarıgagalıleylek. döğüşken kuş. yeşil düdükçün. saka şakrak. kaşıkgaga. çeltikci. erguvanibalıkçıl. küçük kerkenez. su tavuğu, büyük suçullğu. ev kırlangıcı. boğmaklı toygar. bozkuyrukkakan. vkara kızılkuyruk. kamı bülbülü. çulha kuşu. kızılsırtlı örümcek kuşu. ispinoz. keten kuşu. tarlaçintesi, karabaşlı çınte. sarı çinte.
 
 24.11.2020 21:37

göksu

Merhabalar,şimdi MERSİN zamanı.Silifke Göksu deltası kış konaklayıcıları geldi.Özellikle turnalar,fiyu, kaşık gaga,saz horozu,elmabaş bol.
 


1
Toplam 21 mesaj