x <
Forum
Site Hakkında / DÜZEN LAB.TAKVİMİ Türkiye'nin Anonim Kuşları
Site Hakkında » DÜZEN LAB.TAKVİMİ
 11.01.2021 15:15

murattok

Merhaba site yönetimi
Bu gün trakus haberlerine baktığımda düzen lab. takvimi dikkatimi çekti incelediğimde konunun şahsım ile ilgili olduğunu fark ettim ve bu formu oluşturma gereği duydum.
Sitedeki bilgilerim mi silindi diye şüphelendim fakat kontrol ettiğimde bilgilerimin kayıtlı ve doğru olduğunu gördüm daha öcesin de tarakus takvimi ve trakus kitabında kullanılması için tarafıma ulaşılıp gerekli fotoğraflar istendi ve bende sizlere ulaştırmıştım.
Açıkca bu konu için tarafıma ne telefon nede mail ile bilgilendirme yapılmamıştır diğer 30 civarındaki arakadaşımızı bilemem tabiki ama benim için soru işaretleri oluşturdu fotoğraf başına ne kadar ücret alındı hangi sosyal prejelerde kullanılacak ( bunun için üyelerin en azından benim gönül rızam alınacakmı gibi ) bilgi alırsam sevinirim saygılarımla selamlar.

  Okunma sayısı.:3536
Mesajınız Yorumunuzda belirteceğiniz linki https:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.

karakter kaldı
 

 

 11.01.2021 17:40

furtun 

Murat bey Merhaba. Fotoğraf sahiplerine haber vermekte geciktiğimiz kesin. Bu nedenle tereddütlerinizde haklısınız.

Doğa ile ilgili proje yapmak isteyen yerel yönetimlerden, resmi dairelerden, basından ve özel şirketlerden gelen destek taleplerini bu yıla kadar geri çeviriyorduk. Bunda en önemli neden onlara fotoğrafçılarla direkt iletişime geçmeleri gerektiğini söylememiz oluyordu. Fotoğraf seçiminde bilgilerine güvenmemeleri ve fotoğrafçılarla tek tek iletişime geçmenin zorluğu vazgeçmelerine neden oluyordu.

Bu sene yönetime inandığımız projelerden bir kaçına destek olalım ben organize ederim dedim. Bir çok arkadaş başıma bela alacağım konusunda beni uyardı ama Düzen Lab. Takvim Projesi kuşlar açısından değerliydi ve katkıda bulunan herkesin memnun olacağını düşünerek sorumluluğu aldım.

Bu tip işlerde karşı taraf telif konusunda kendini garantiye almak için yazılı onay dışında mutlaka bir ödeme yapmak istiyor. Israrla bizim para ile işimiz olmaz dememe rağmen bu konuda direttiler. Ben de stok fotoğraf sitelerindeki fiyatları örnek alarak fotoğraf başına 40 TL bir bedel bildirdim.

Bu ödemeyi fotoğrafçılar adına bize yaptılar. Tüm fotoğraf sahiplerine proje hakkında bilgi veren ve banka hesap bilgilerini talep ettiğimiz bir mail gönderildi. Bu bilgilendirme mailini yollamakta geç kalmamız konusunda sorumluluk bana aittir.

Nitekim bu hatam yüzünden Düzen Labı arayıp azarlayanlar, gruplarda mahkeme açacağız fikrini savunanlar, Trakus fotoğraf başına 400 TL almış dedikoduları aldı başını gitti.

Sanırım başta beni uyaran arkadaşlar haklı çıktı. Aldım başıma belayı.

Fotoğraf sahiplerine gönderilen mailide hak ettikleri miktarı göndermek için banka bilgileri istendi. Sağolsun çoğu arkadaşımız “siz uygun gördüğünüz bir projede kullanın” cevabı ile geri döndüler. Kendilerine -gönül rızaları- için çok teşekkür ederim ama bu süreçte karşılaştığımız yaklaşımlar böyle bir uygulamanın bize yük olacağını gösteriyor. Galiba en iyisi herkesin hakkını hesaplarına çıkartıp bu tip işlerden uzak durmak.

Geç gelen mailde sizin adresiniz de hata yapmışım ve fazil.tok@hotmail.com adresi ile başka bir üyemize (Fazıl Tok) yollamışım. Bu konuda da özür dilerim.

Düzen Lab ile anlaşmayı imzalayan benim. Düzen Lab veya Trakus'un herhangi bir sorumluluğu kalmamıştır. Tüm sorumluluk bana aittir. Yasal bir hakkı olduğunu düşünen arkadaşlarımız var ise masrafa girmesinler talep ettikleri zararı bana bildirsinler ben karşılarım.

Kuş mekanı sormak için telefon edenler bir sorun olduğunda polemik yaratacak forumlar açtığı sürece arkadaşlarıma daha da hak veriyorum bu işler bela işler uzak durmak lazım.
 
 11.01.2021 20:13

serhattigrel 

Arkadaşlar,

Hepimizin yüklediği fotoğraf sayısı 208,784 , 13 yıldır bunlara gözüm gibi baktım, yedeklerini kasalarda saklıyorum. Bir tek bunlar değil, bilgiler, forumlar, her şey çok kıymetli. Haberlerde son izleme sayılarımızı yayınladık, bakınca sitemizin değeri anlaşılıyor.
Yüzlerce mecmua, internet sitesi , onlarca kitap, tez çalışmasında bunlar kullanmak istedi aracılık ettim. Bağış ile , hediye ile, rıza ile vb.
Bizim bilgilerimiz kullanılarak yapılan binlerce yayından bu güne kadar fotoğraf sahibine haber vermeden yayınlanan tek örnek göstermezsiniz.

Şimdi belli ki bir yanlışlık yapmışız, sebeplerini de biliyorsunuz, ( tosh1 , murattok ) Ömer Furtun size daha önce de izah etmiş..

Ben hepinizi bir aile gibi gördüm, biriniz yanlış yaptığı zaman , buradan değil, özelden bilgilendirdim. Rencide olmasın, arkadaşlarının yüzüne bakabilsin diye.

Şimdi, biz hata yapmışız. Fotoğraf sahibine geç haber vermişiz.

Sizden ve tüm üyelerimizden beklentim ; bir aile ferdi gibi davranmak.
Yıkıcı değil, yapıcı olmaya özen göstermek. Aramız giremeyerek bu siteye zarar vermek isteyenlerden sakınmak.

Ama gerçekten bir suiistimal var ise , demek ki hayal ettiğim ortamı kuramamışım, yanlış yapmışım.

Siteyi Kapatırız gider.
 
 11.01.2021 20:45

serhattigrel 

Bu arada,
Sırf bu iş için, kendi adıma bir banka hesabı açtım, Furtunun talebi ile. TRakus olarak hesap açamıyoruz, (dernek değiliz)
Bizim muhasebe birimimiz Düzen lab ile görüştü , ve para transferini sağladı, para direk bu yeni hesaba yattı .
Karşısında bağış makbuzu mu ne verildi , detayları bilmiyorum. Ama para geldi.

Bu hesap da para aynen duruyor, ve bu hesabı başka işe kullanmıyorum, adı Trakus hesabı. Rahat hesap verme adına geliri ayrı bir hesapta tuttum


Bu meyanda trakus için yönetim kurulumuz her ay 7-8 bin tl arası çeşitli ödemeleri doğrudan karşılıyor, Bu yine benim adıma ayrı bir hesaptan yapılıyor.

Yani trakus un iki hesabı var, biri , trakusun aylık giderleri, bunu size gönderemem.
Digeri bağış geliri hesabı . Bu hesap ta da , Düzen lab. dışında başka bir para girişi yok .


Bunun dökümünü burada yayınlamak yanlış olur, isteyen beni arasın göndereyim.
 
 11.01.2021 21:39

makeskin

Üzülerek okudum biz bir aileyiz bu site bunları hak etmiyor.Fotoğraflara bir miktar para ödense ne olur ödenmese ne olur.Küçük hesap.Bazıları ellerini oğuşturuyordur.
 
 11.01.2021 21:56

♥ mutan

Alıntı; Bu arada,
Sırf bu iş için, kendi adıma bir banka hesabı açtım, Furtunun talebi ile. TRakus olarak hesap açamıyoruz, (dernek değiliz)
Bizim muhasebe birimimiz Düzen lab ile görüştü , ve para transferini sağladı, para direk bu yeni hesaba yattı .
Karşısında bağış makbuzu mu ne verildi , detayları bilmiyorum. Ama para geldi.

Bu hesap da para aynen duruyor, ve bu hesabı başka işe kullanmıyorum, adı Trakus hesabı. Rahat hesap verme adına geliri ayrı bir hesapta tuttum


Bu meyanda trakus için yönetim kurulumuz her ay 7-8 bin tl arası çeşitli ödemeleri doğrudan karşılıyor, Bu yine benim adıma ayrı bir hesaptan yapılıyor.

Yani trakus un iki hesabı var, biri , trakusun aylık giderleri, bunu size gönderemem.
Digeri bağış geliri hesabı . Bu hesap ta da , Düzen lab. dışında başka bir para girişi yok .


Bunun dökümünü burada yayınlamak yanlış olur, isteyen beni arasın göndereyim.
Mehmet Bey güzel söylemiş. Biz bir aileyiz. Serhat Abi sen de unutma lütfen. Hiç de küçük bir aile değiliz.
sevgilerimle...
 
 11.01.2021 22:10

ali6105

Alıntı; Üzülerek okudum biz bir aileyiz bu site bunları hak etmiyor.Fotoğraflara bir miktar para ödense ne olur ödenmese ne olur.Küçük hesap.Bazıları ellerini oğuşturuyordur.
Ben de Akif Abiye aynen katılıyorum...
Biz bunca yıldır Trakuş'u kendi ailemiz gibi bildik. Böyle bir formun açılmış olmasından dolayı hicap duydum açıkcası..
Ömer Furtun beye de Serhat beye de yönetime de güvenimiz tamdır. Kesinlikle buradan gelecek 3-5 kuruşa tenezzül edecek insanlar değiller. Kaldı ki yıllardır Trakuş için kendi ceplerinden yapılan harcananları ben biliyorum. Zaten konuyla ilgili detaylı açıklamayı da yapmışlar...
 
 11.01.2021 22:43

ozgurkalay

Ben de Mehmet Akif Keskin ve Ali Şeker ağabeylerimle aynı düşüncedeyim. Trakuş yönetimine güvenim tamdır. Selamlarımla...
 
 11.01.2021 23:03

zaferK 

Değerli TRAKUS ailesi…
Anladığım kadarıyla Murat Tok kardeşimiz sitemizin misyonu ve işleyişi hakkında yeterli bilgiye sahip değil.O yüzden konuyu yanlış nitelemiş olabilir.Belki sitenin kuruluşu ve sürekli yenilenmesi için başkanın yüklendiği maddi külfetin boyutlarından da haberdar değildir.
Ama eminim yukarıdaki satırları okuduğunda o da üzülecek ,sitemizin maddi konularla uzaktan yakından bir ilgisinin olmadığını fark edecektir.Belki bu sitenin kuruluşu ve idamesi için değerli başkan Serhat bey ,aktif yönetici Ömer Furtun bey ve diğer tüm yönetim kadrosunun ,maddi-manevi ne büyük fadakarlıklar yaptığını da bu vesileyle öğrenmiş olacaktır.
Sağlık ve huzur dileklerimle…selamlar…
 
 11.01.2021 23:55

murattok

Keşke cevap yazan arkadaşlar konunun para olmadığını anlayabilseydi,iyi geceler.
 
 12.01.2021 00:08

metinalkis

Burada fotoğraflarımızı paylaşıyoruz ve istenen yerlerde kullanılmasına herkesin karşılıksız desteği var, daima da olacaktır.

doğa ve kuş sevgisi artmasına bir nebze de olsa faydamız olacaksa ne mutlu

Beğenin veya beğenmeyin Trakuş büyük bir projedir ve esası gönülden gelir. Sevda olmasa kimse uğraşmaz. Bir çok özveri yapılıyor ve Bu takdire şayandır.

Doğa ile olan projelere katkıların Trakuş ailesi adına artarak devamını bekleriz ve dileriz. Kalbi Selamlar.

 
 12.01.2021 00:14

yavuzeryavuz 

Alıntı; Keşke cevap yazan arkadaşlar konunun para olmadığını anlayabilseydi,iyi geceler.
Sevgili Murat, seni tanıdığım kadarıyla bir fotoğrafının seçilerek takvime konulmasından gurur duyarsın. Sen de biliyorsunki aramışlar, rica etmişler fotoğraf istemişler, buna cevap verirken mümkün olduğunca üyelerin geniş katılımı sağlanmaya çalışılmış,yoksa yönetim olarak herkes iki fotoğraf verir iş biterdi.Burada senin de dediğin gibi takdir edilen ücret sembolik..ki kitabına uysun.
Çok yaygın olarak bu takvimin dağıtılması memlekette kuş ,Doğa sevgisini artıracak bir araç olacaktır.
Senden de bu seçimden gurur ve onur duymanı beklerdim.Zaten bir istemsiz ihmal olduğu belirtilmiş.Hatta çok yoğun kitap çalışması arasında bir angarya üstlenmiş Ömer Furtun'a teşekkür etmek lazım.Saygılar.
 
 12.01.2021 00:16

♥ DilekveTunç

Alıntı; Bu arada,
Sırf bu iş için, kendi adıma bir banka hesabı açtım, Furtunun talebi ile. TRakus olarak hesap açamıyoruz, (dernek değiliz)
Bizim muhasebe birimimiz Düzen lab ile görüştü , ve para transferini sağladı, para direk bu yeni hesaba yattı .
Karşısında bağış makbuzu mu ne verildi , detayları bilmiyorum. Ama para geldi.

Bu hesap da para aynen duruyor, ve bu hesabı başka işe kullanmıyorum, adı Trakus hesabı. Rahat hesap verme adına geliri ayrı bir hesapta tuttum


Bu meyanda trakus için yönetim kurulumuz her ay 7-8 bin tl arası çeşitli ödemeleri doğrudan karşılıyor, Bu yine benim adıma ayrı bir hesaptan yapılıyor.

Yani trakus un iki hesabı var, biri , trakusun aylık giderleri, bunu size gönderemem.
Digeri bağış geliri hesabı . Bu hesap ta da , Düzen lab. dışında başka bir para girişi yok .


Bunun dökümünü burada yayınlamak yanlış olur, isteyen beni arasın göndereyim.
Siteyi kapatmayalım, kuşlar hatırına… Kaybeden Türkiye kuşları olmaz mı?

Işığın ihtişamı, gölgeleri olmadan var olmaz. Churcill

Sizlerin üzülmenize ise çok çok üzüldüm…

Kalbi temiz olanların, hikâyesi mutlu bitermiş, diye bir güzel söz var.

Kalbinizde yeşil bir ağaç bulundurun. Belki şarkı söyleyen bir kuş gelir konar. - Lao Tzu


Dilek
 
 12.01.2021 01:20

Gavurdağlı

Yaşadığım bir örnekle giriş yapayım: Bir kelebek sitesini yıllardır yönetiyorum ve arkamızda Serhat abi gibi değerli bir desteğimiz yok. Yani yağımızla kavruluyoruz ve bunu bilen üyelere sahibiz. Yine de süreci yönetmek o kadar zor ki, burada anlatmakla bitmez.
Arkadaşlar, site yönetimi çok zor. Serhat abinin destekleri, diğer yöneticilerin fedakarlıklarını görmezden gelmeden lütfen ithamlarda bulunulmasın. Trakus yönetimi çok değerli kişiler oluşturuyor. Kimsenin aklına en ufak bir şüphe gelmesin. Trakus, ülkemiz kuş gözlem ve fotoğrafçılığının kaptan gemisidir.
Selam ve saygılarımla..
 
 12.01.2021 02:00

Engin19

Burada Serhat beyin, yönetim kadrosunun ve emeği geçen herkesin bu siteyi ayakta tutmak için neler yaptıklarını görmek zor olmasa gerek. Etkinlikler, kitap çalışması, yarışmalar, gözlem gezi toplantıları daha neler neler, bunlar için gerçekten çok ciddi emek, zaman ve maddiyat gerekli olduğunu bir düşünün, tabi ki sitede veya başka konularda hatalar olabilir, eksikler olabilir, fakat bu emekler göz ardı edilmeden daha hassas bir şekilde ve uslüple temasa geçilmelidir, bu arada sözüm direkt olarak Murat beye değil genel olarak söylüyorum. Trakuş bizim için vazgeçilmez bir durumdadır, çünkü biz kuş fotoğrafçılığına gönül vermiş kimseleriz, burası Türkiye nin her tarafından dostlar edindiğimiz büyük bir aile haline geldi. Biz siteye ve site bize sorumludur diye düşünüyorum, problemlerin sulh içerisinde devamlılık esas alınarak çözülmesini temenni ediyorum. Serhat beye, yönetim kadrosuna, tür onay tespitçilerimize, değerli hocalarıma ve tüm emeği geçenlere tekrar tekrar sevgilerimi, saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyor tüm trakuş ailesine bol kertikli sağlıklı günler diliyorum...
 
 12.01.2021 04:48

baskin

Kuruluşundan, günümüze kadar, bu siteye, emek, zaman ve maddi imkanlarını esirgemeyen iki güzel insanın üzülmesine, üzüldüm.
 
 12.01.2021 06:12

NACİEYP

Görende memlekette kuş fotoğrafları binlerce dolardan başlayıp milyon dolara el değiştiriyor zanneder
Sabah sabah çok üzüldüm,bu işe hiç de mecbur olmadıkları halde bunca yıl zaman para emek harcayan insanların böyle hikayeden bir mevzuda izahat yapmak zorunda kalmalarına
 
 12.01.2021 11:47

uaberkay

Aynı durumda kalsam, sanırım sadece onur ve gurur duyardım. Bir de üstüne teşekkür için forum açardım. Takvimi inceledim gayet güzel olmuş. Keşke böyle bir durumla kalmasaydı akıllarda...
 
 12.01.2021 12:52

kingfisher53

Murat Bey konunun para olmadığını açıkça söylemiş. Ben kendisine inanıyorum. Neler düşündüğünü tahmin edemiyorum, çünkü o kadar güzel fotoğraflarım yok. Belli ki büyük emeğin karşılığında değer görmek istemiş.
Yönetim büyük emekler gösteriyor genel olarak bu projede de bütün hassasiyetleri de gözeterek hiç bir maddi karşılık olmadan özverili bir şekilde çalışmış. Emeği geçen arkadaşlar takdir edilmek bir yana dursun, suçlanıyor.

Başkanımız aile olamamışız, hayal ettiğim gibi olmamış diyor.
Aile tam da böyle bir şey bana göre.
Aile de çocuklar kendilerine değer gösterilmediğini düşünürler. Gerçek öyle olmasa bile
Aile de büyükler çocukları için yaptıklarının kıymeti görülmediğini düşünürler. Yine gerçek öyle değildir.

Aslında tam bir aile olmuşuz. Aile tam olarak da böyle birşeydir.
Birbirimize alınganlıklarımızın azalması için tek çözüm daha çok diyalogtur.
Onun için KAMP, KAMP, KAMP :)
 
 12.01.2021 13:20

zaferK 

Son yıllarda televizyonu açmaya korkar oldum…memleket haberleri diye sunulan trafik kazası ,cinayet ,dolandırıcılık ,enflasyon ,corona salgını v.s….derken , yaşam zevkimizi sıfıra indirdiler…zaten Ankaranın durumu malum ;birbirini suçlayan ,hakaret eden ,aşağılayan ,tehdit eden zevatı tutabilene aşk olsun…renkleri ne olursa olsun ,hepsinin gözü kara…
Biraz huzur bulduğumuz sitemizde zaman zaman gerginlikler olsa da ,çoğu önemsiz ve geçici ufak tartışmalar…ve her seferinde tatlıya bağlanması ortak isteğimiz olmuştur…
Ufak bir yanlış anlaşılma ilgililerce açığa kavuşturulmuş ,konu –sanırım-yeterince gündemde kalmıştır…
Artık dağılsak diyorum…
Işığınız bol ,lensiniz keskin olsun…
 
 12.01.2021 13:21

benimpencerem

Paylaşmaya devam...:)
 
 12.01.2021 15:03

coşkun

Zarfla uğraşırken mazrufu kaçırmayalım arkadaşlar, Trakuş un ne olduğu da na olmadığı da ortadadır, böyle mevzular bize yakışmaz, Zafer hocamın dediği gibi bu forumdan dağılalım artık, nereye mi ? KUŞ PEŞİNE :)))
 
 12.01.2021 16:45

♥ DilekveTunç

Alıntı; Son yıllarda televizyonu açmaya korkar oldum…memleket haberleri diye sunulan trafik kazası ,cinayet ,dolandırıcılık ,enflasyon ,corona salgını v.s….derken , yaşam zevkimizi sıfıra indirdiler…zaten Ankaranın durumu malum ;birbirini suçlayan ,hakaret eden ,aşağılayan ,tehdit eden zevatı tutabilene aşk olsun…renkleri ne olursa olsun ,hepsinin gözü kara…
Biraz huzur bulduğumuz sitemizde zaman zaman gerginlikler olsa da ,çoğu önemsiz ve geçici ufak tartışmalar…ve her seferinde tatlıya bağlanması ortak isteğimiz olmuştur…
Ufak bir yanlış anlaşılma ilgililerce açığa kavuşturulmuş ,konu –sanırım-yeterince gündemde kalmıştır…
Artık dağılsak diyorum…
Işığınız bol ,lensiniz keskin olsun…
Dağılmayalım bence, en azından bir kişi kara vermesin ;) Ey özgürlük!

Birden aklıma geldi, STK Eğitimine katılmıştım Bilgi Üniversitesi'nde. Eğer kopmalar, küsmeler olmasın isteniyorsa sizi rahatsız eden şeyler artmaya başlayınca söyleyin ki bu büyüyüp ayrılığa, küslüğü, nefrete, kavgaya, anlaşmazlığa sebep vermesin, diye ders verdiler :)

Burada da güzel duygular yazılıyor zaten.

Sevgiler,

dg
 
 12.01.2021 22:23

Oguenaydin

Büyük Rus yazarı Turgenyev, soğuk bir akşamüstü evine doğru yola çıkmış. Yolda bir dilenci kendisinden para istemiş. Bütün ceplerini kurcalayan Turgenyev, ne yazık ki hiç para bulamamış. Bunun üzerine kendisine uzatılan soğuk elleri kendi elleriyle ısıtarak:

"Kusura bakma kardeşim sana verecek bir şeyim yok" demiş.

Dilenci; "Verdiniz ya efendim" demiş. "Bana kardeşim dediniz."

Kardeşce kuş çekelim....
 
 12.01.2021 23:28

goshawk67

Alıntı; Büyük Rus yazarı Turgenyev, soğuk bir akşamüstü evine doğru yola çıkmış. Yolda bir dilenci kendisinden para istemiş. Bütün ceplerini kurcalayan Turgenyev, ne yazık ki hiç para bulamamış. Bunun üzerine kendisine uzatılan soğuk elleri kendi elleriyle ısıtarak:

"Kusura bakma kardeşim sana verecek bir şeyim yok" demiş.

Dilenci; "Verdiniz ya efendim" demiş. "Bana kardeşim dediniz."

Kardeşce kuş çekelim....
1 Çok güzel özetliyor...Teşekkürler...
 
 13.01.2021 02:00

serhattigrel 

İki gün önce kendime söyleniyordum, pişmandım, hata yapmıştım ve azarlanmış hissediyordum.

Değer mi! diyordum. Tamda, Trakus Türkiyenin Kuşları kitabının baskı arifesinde, üçyüz kişiden kitap için fotoğraf , isteyeceğim şu günlerde.

Ama sizlerin bu foruma yazdıklarını okuyunca, inanın gözüm yaşardı.
Evet biz bir aileyiz ve Kampa gideceğiz 😊

İyi ki varsınız.
Hepinize kucak dolusu sevgiler, teşekkürler.
 
 13.01.2021 09:59

nhtbzk

Arkadaşlar, fotoğraflar için hepimiz büyük zahmete katlanıyoruz. Araçlarla kilometrelerce gittiğimiz, saatlerce yürüdüğümüz, saatlerce doğru anı sabırla beklediğimiz, maddi olarak büyük külfete katlandığımız oluyor.

Bilgisayarımda binlerce fotoğraf var. Peki bu fotoğrafları ne yapıyoruz? Sosyal medyada paylaşıyoruz, beğeniliyor, yorum yapılıyor, mutlu oluyoruz ve emeğimizin karşılığını böyle aldığımızı düşünüyoruz. Türkiye'de ticari olarak bu fotoğraflardan para kazananı ben bilmiyorum. Fotoğraflarımızın böyle kıymetli bir projede kullanılması bence gurur verici ve asıl o zaman emeğimizin karşılığını almış olacağımızı düşünüyorum.

Murat arkadaşımızın da para ile ilgisinin olmadığından eminim. Eminim o da fotoğrafının kullanılmasından çok memnun olmuş, emeğinin karşılığının, böyle güzel bir projede yer almasından gurur duymuştur. Sadece haber verilmesini arzu etmiş ve ortada bir hata olduğu ortaya çıkmış. Tabi ki bu durumu telefon ile belirtmek en doğrusuydu. Kimseyi rencide etmeden, topa tutmadan bu güzel aileyi ve üyelerimizi üzmeden yolumuza devam.

2020 takviminde kullanmak için Trakuş yönetimi beni aradığında çok sevinmiştim. İstedikleri fotoğrafları hemen gönderdim, hatta fazlasını. Aramadan fotoğrafımı kullansalardı benim için sürpriz olur eminim daha çok sevinirdim. Demek ki böyle bir durumda herkesin hassasiyeti farklı, saygı duymak lazım.

Ömer Bey'e ve emeği geçen herkese bu güzel ve faydalı proje için çok teşekkür ederim. Projede yer alan, Murat arkadaşımızın ve diğer tüm arkadaşların fotoğrafları için ellerine-emeklerine sağlık dileklerimi sunar ve ayrı ayrı tebrik ederim.

Kalın sağlıcakla.
 
 13.01.2021 10:48

vodo

Serhat bey emekleriniz büyük hepimiz farkındayız ve arkanızdayız.Eminim Murat bey de konuyu anlamıştır ve anlayışla karşılayacaktır..
 
 13.01.2021 13:07

coşkun

Alıntı; İki gün önce kendime söyleniyordum, pişmandım, hata yapmıştım ve azarlanmış hissediyordum.

Değer mi! diyordum. Tamda, Trakus Türkiyenin Kuşları kitabının baskı arifesinde, üçyüz kişiden kitap için fotoğraf , isteyeceğim şu günlerde.

Ama sizlerin bu foruma yazdıklarını okuyunca, inanın gözüm yaşardı.
Evet biz bir aileyiz ve Kampa gideceğiz 😊

İyi ki varsınız.
Hepinize kucak dolusu sevgiler, teşekkürler.
Budur Başkanım...
Her ailede yanlış anlamalar, yanlış anlaşılmalar, sıkıntılar olur, zaten aslında; meşhur dizideki duvarda da yazdığı gibi ( sıkıntı yoksa sıkıntı vardır )
Devam...
 
 13.01.2021 13:08

murattok

Yukarıda yazılan cevapları üzülerek okudum. Konunun ciddiyeti yönetim tarafından anlaşılmış ve gerekli açıklamalar yapılmış ancak ne yazıkki bazı üyeler tarafından anlaşılamamış. Konu Trakuş takvimi değil, Trakuş takvimine benide arayıp fotoğraf istediler ve seve seve fotoğrafımı verdim (burada anahtar kelime "arayıp istediler"). Bahsi geçen bu takvim DÜZEN adında bir Labratuvarın kendi adına çıkarttığı bir takvim (burada anahtar kelime "başka bir firma ve kendi adına takvim"). Hiç bir üyeye haber verilmeden üyelerin fotoğrafları telif hakları yasası hiçe sayılarak satılmış ve karşılığında bir bedel alınmış (burada alınan bedelin hiç önemi yok). Bu satış olayı yukarıda adı geçen Ferit Bey sayesinde ortaya çıkarılmış ve o ana kadar hiç bir fotoğraf sahibine haber verilmemiş. Ben bu siteye fotoğraf koyduğumda illegal kopyalamalara karşı bile Trakuşun haklarımı savunmasını beklerken üzülerek gördümki korumak bir yana haber vermeksizin satmış. Ben bu olaya ne yazıkki diğer bazı üyeler gibi pembe gözlükle bakamadım ve o sebeple bu forumu açmıştım. iyi günler.
 
 13.01.2021 13:58

kingfisher53

Alıntı; Yukarıda yazılan cevapları üzülerek okudum. Konunun ciddiyeti yönetim tarafından anlaşılmış ve gerekli açıklamalar yapılmış ancak ne yazıkki bazı üyeler tarafından anlaşılamamış. Konu Trakuş takvimi değil, Trakuş takvimine benide arayıp fotoğraf istediler ve seve seve fotoğrafımı verdim (burada anahtar kelime "arayıp istediler"). Bahsi geçen bu takvim DÜZEN adında bir Labratuvarın kendi adına çıkarttığı bir takvim (burada anahtar kelime "başka bir firma ve kendi adına takvim"). Hiç bir üyeye haber verilmeden üyelerin fotoğrafları telif hakları yasası hiçe sayılarak satılmış ve karşılığında bir bedel alınmış (burada alınan bedelin hiç önemi yok). Bu satış olayı yukarıda adı geçen Ferit Bey sayesinde ortaya çıkarılmış ve o ana kadar hiç bir fotoğraf sahibine haber verilmemiş. Ben bu siteye fotoğraf koyduğumda illegal kopyalamalara karşı bile Trakuşun haklarımı savunmasını beklerken üzülerek gördümki korumak bir yana haber vermeksizin satmış. Ben bu olaya ne yazıkki diğer bazı üyeler gibi pembe gözlükle bakamadım ve o sebeple bu forumu açmıştım. iyi günler.
Murat Bey, profilinizi inceledim gerçekten muhteşem fotoğraflarınız var. Yüklendiğinde hepsini görememiş olabilirim ama buradan toplu olarak tebrik etmek isterim.

Pembe bir tablo çizildiği yok. Sadece durumda yanlış anlaşılmalar var ise düzeltmeye uğraşılıyor bence.

- Yönetim haber vermeyi atlayarak fotoğrafları bir firmanın Albümünde kullandırmış ( HATA )
- Bu üyeler tarafından öğrenilince üyeler itiraz etmiş ( HAKLI )
- Yönetim üyelerden özür dilemiş ( YERİNDE )
- Foruma konu açılmış ( OLABİLİR )
- Yönetim konunun uzatılmasını kendisine OFANSİF olarak algılamış ve sert cevap vermiş ( HATA )
- Yönetime yüksek perdeden çok sert karşılık verilmiş ( HATA )
- Üyeler olayın diyalog eksikliğinden büyümesini engellemek için her iki taraflada empati yapmaya çalışmış ( ÇOK DOĞRU )
- Bazı üyeler bir tarafa empati yapamamış ( HATA )
- Başkan en üst kişi olarak yine zeytin dalı uzatmış ( ÇOK DOĞRU )

Şimdi sıra sizde Murat Bey. Yönetim fotoğrafları satmış gibi yüksek perdeden devam eden suçlamalar bizlere yakışmaz. Hepimiz hemfikir olduk ki, bugüne kadar yönetim böyle bir şey yapmamış, bu son yapılanın da iletişim hatası olduğunu kabul etmiş. Sizin tepkinizi tüm üyelerimiz doğru anlamamış olabilir ama o da süreç içerisinde düzelecektir.

Sizin de yönetim ile empati yapıp bunun bir defaya mahsus bir iletişim hatası olduğu gerçeği ile konuya daha pozitif yaklaşmanızı bekliyorum.

Sizin gönlünüz kırık kalır ise, hepimizin bir parçası eksik kalır.
 


1 2
Toplam 42 mesaj